AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Tuesday’s Scores

January 30, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Arrowhead 68, Oconomowoc 47

Milw. Samuel Morse-Marshall 75, Milwaukee North 58

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Algoma vs. Kewaunee, ppd.

Antigo vs. Medford Area, ppd. to Feb 4th.

Appleton North vs. Appleton East, ppd. to Feb 12th.

Appleton West vs. Kimberly, ppd.

Ashland vs. Rice Lake, ppd.

Assumption vs. Edgar, ppd. to Feb 14th.

Athens vs. Phillips, ppd.

Auburndale vs. Marathon, ppd.

Baldwin-Woodville vs. Somerset, ppd. to Feb 18th.

Bangor vs. Luck, ppd.

Baraboo vs. Portage, ppd. to Feb 11th.

Bayfield vs. Hurley, ppd. to Feb 11th.

Beaver Dam vs. DeForest, ppd. to Feb 2nd.

Berlin vs. Kettle Moraine Lutheran, ppd.

Birchwood vs. Webster, ccd.

Black River Falls vs. Sparta, ppd.

Boscobel vs. Mineral Point, ppd. to Feb 9th.

Brillion vs. Amherst, ppd.

Brookfield Central vs. Menomonee Falls, ppd.

Brookwood vs. Kickapoo, ppd.

Brown Deer vs. Shorewood, ppd.

Bruce vs. Frederic, ppd. to Feb 8th.

Butternut vs. Mellen, ppd.

Cadott vs. Osseo-Fairchild, ppd.

Cambridge vs. Wisconsin Heights, ppd. to Feb 4th.

Catholic Memorial vs. Waukesha North, ppd.

Cedarburg vs. Slinger, ppd.

Central Wisconsin Christian vs. Saint Lawrence Seminary, ppd. to Feb 14th.

Chippewa Falls vs. Holmen, ppd.

Clear Lake vs. Clayton, ppd.

Colby vs. Gilman, ppd.

Columbus vs. Lodi, ppd.

Cornell vs. Flambeau, ppd. to Feb 14th.

Cristo Rey Jesuit, Minn. vs. Ozaukee, ppd.

Crivitz vs. Saint Thomas Aquinas, ppd.

D.C. Everest vs. Marshfield, ppd.

Darlington vs. Riverdale, ppd. to Feb 2nd.

De Pere vs. Ashwaubenon, ppd.

De Soto vs. River Ridge, ppd.

Deerfield vs. Madison Abundant Life, ppd.

Dominican vs. Shoreland Lutheran, ppd.

Drummond vs. Ironwood, Mich., ppd.

Eau Claire Memorial vs. La Crosse Logan, ppd. to Feb 9th.

Edgerton vs. McFarland, ppd. to Feb 11th.

Elk Mound vs. Colfax, ppd. to Feb 5th.

Ellsworth vs. Amery, ccd.

Elmwood/Plum City vs. Boyceville, ppd. to Feb 8th.

Fall Creek vs. McDonell Central, ppd. to Feb 18th.

Fennimore vs. Cuba City, ppd. to Feb 11th.

Fort Atkinson vs. Edgewood, ppd. to Feb 19th.

Fox Valley Lutheran vs. Denmark, ppd.

Franklin vs. Racine Case, ppd. to Feb 19th.

Freedom vs. Waupaca, ppd.

Gibraltar vs. St. Mary Catholic, ppd.

Glenwood City vs. Durand, ppd.

Granton vs. Columbus Catholic, ppd.

Grantsburg vs. Turtle Lake, ppd. to Feb 11th.

Green Bay East vs. Seymour, ppd.

Green Bay Southwest vs. Bay Port, ppd. to Feb 7th.

Greendale vs. New Berlin Eisenhower, ppd. to Feb 5th.

Greenfield vs. Milwaukee Lutheran, ppd.

Greenwood vs. Abbotsford, ppd.

Gresham Community vs. Tri-County, ppd.

Hamilton vs. Germantown, ppd.

Hilbert vs. Kiel, ppd.

Homestead vs. Grafton, ppd.

Hortonville vs. Oshkosh North, ppd.

Hustisford vs. Horicon, ppd.

Iola-Scandinavia vs. Pacelli, ppd.

Johnson Creek vs. Palmyra-Eagle, ppd.

Kaukauna vs. Fond du Lac, ppd.

Kenosha Bradford vs. Beloit Memorial, ppd. to Feb 9th.

Kenosha Indian Trail vs. Milwaukee Riverside University, ppd.

Kettle Moraine vs. Waukesha West, ppd.

Laconia vs. Valders, ppd.

Ladysmith vs. St. Croix Falls, ppd.

Lake Holcombe vs. Winter, ppd. to Feb 15th.

Lake Mills vs. Watertown Luther Prep, ppd.

Lakeland vs. Northland Pines, ppd. to Feb 9th.

Lena vs. Stockbridge, ppd.

Lomira vs. New Holstein, ppd. to Feb 16th.

Lourdes Academy vs. Dodgeland, ppd.

Luxemburg-Casco vs. Clintonville, ppd.

Manitowoc Lincoln vs. Sheboygan North, ppd.

Marinette vs. Wrightstown, ppd.

Mauston vs. Westby, ppd.

Merrill vs. Stevens Point, ppd.

Milwaukee Carmen Northwest vs. University School of Milwaukee, ppd.

Milwaukee Early View vs. Eastbrook Academy, ppd.

Milwaukee Pulaski vs. Milwaukee Academy of Science, ppd.

Monona Grove vs. Milton, ppd. to Feb 14th.

Montello vs. Markesan, ppd.

Mosinee vs. Tomahawk, ccd.

Muskego vs. Waukesha South, ppd.

New Berlin West vs. Pewaukee, ppd.

New Glarus vs. Marshall, ppd. to Feb 4th.

New Richmond vs. Saint Croix Central, ppd. to Feb 18th.

Newman Catholic vs. Stratford, ppd. to Feb 11th.

Northwestern vs. Cameron, ppd.

Oakfield vs. Valley Christian, ppd.

Oconto Falls vs. Little Chute, ppd.

Omro vs. Chilton, ppd.

Oregon vs. Monroe, ppd. to Feb 4th.

Osceola vs. Bloomer, ppd.

Oshkosh West vs. Neenah, ppd.

Phelps vs. Goodman/Pembine, ppd. to Feb 4th.

Platteville vs. Lancaster, ppd.

Plymouth vs. Campbellsport, ccd.

Poynette vs. Lakeside Lutheran, ppd. to Feb 4th.

Prentice vs. Rib Lake, ppd. to Feb 5th.

Proctor, Minn. vs. Superior, ppd.

Pulaski vs. Notre Dame, ppd.

Racine Lutheran vs. Catholic Central, ppd.

Randolph vs. Pardeeville, ppd. to Feb 2nd.

Reedsburg Area vs. Mount Horeb, ppd. to Feb 9th.

Reedsville vs. Weyauwega-Fremont, ppd.

Regis vs. Altoona, ppd.

Rio vs. Cambria-Friesland, ppd.

River Valley vs. Ithaca, ppd.

Rock County Christian vs. Wisconsin School for the Deaf, ppd.

Roncalli vs. Kohler, ppd.

Rosholt vs. Tigerton, ccd.

Sauk Prairie vs. Waunakee, ppd. to Feb 18th.

Sevastopol vs. Peshtigo, ppd.

Shawano Community vs. Green Bay West, ppd.

Shell Lake vs. Chetek-Weyerhaeuser, ccd.

Shiocton vs. Crandon, ppd.

Siren vs. Northwood, ppd.

South Milwaukee vs. Whitnall, ppd.

South Shore vs. Solon Springs, ppd.

Southern Door vs. Oconto, ppd.

Southwestern vs. Iowa-Grant, ppd.

Spencer vs. Owen-Withee, ppd.

Spring Valley vs. Mondovi, ppd.

Stanley-Boyd vs. Thorp, ppd. to Feb 9th.

Stoughton vs. Watertown, ppd. to Feb 18th.

Sturgeon Bay vs. Green Bay N.E.W. Lutheran, ppd.

Suring vs. Bowler, ppd. to Feb 7th.

The Prairie School vs. Saint Thomas More, ppd.

Tomah vs. Adams-Friendship, ccd.

Two Rivers vs. Cedar Grove-Belgium, ppd.

Union Grove vs. Burlington, ppd.

University Lake/Trinity vs. Mountain Top Academy, ppd.

Verona Area vs. Madison La Follette, ppd. to Feb 12th.

Viroqua vs. Richland Center, ppd. to Feb 23rd.

Washburn vs. Mercer, ppd.

Waterford vs. Wilmot Union, ppd.

Waterloo vs. Belleville, ppd. to Feb 8th.

Watersmeet, Mich. vs. Three Lakes, ppd.

Waupun vs. Ripon, ppd.

Wausau West vs. Wausau East, ppd. to Feb 4th.

Wauzeka-Steuben vs. Wonewoc-Center, ppd.

West Allis Central vs. Pius XI Catholic, ppd. to Feb 11th.

West Allis Nathan Hale vs. Marquette University, ppd. to Feb 14th.

West Bend East vs. Hartford Union, ppd.

West De Pere vs. Menasha, ppd.

Whitefish Bay vs. West Bend West, ppd.

Williams Bay Faith Christian vs. Watertown Maranatha Baptist, ppd.

Williams Bay vs. Madison Country Day, ppd.

Wisconsin Lutheran vs. Cudahy, ppd. to Feb 13th.

Wisconsin Rapids Lincoln vs. Rhinelander, ppd.

Wisconsin Valley Lutheran vs. Northland Lutheran, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Arrowhead 72, Oconomowoc 38

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Albany vs. Pecatonica, ppd. to Feb 2nd.

Almond-Bancroft vs. Pardeeville, ppd. to Feb 4th.

Amery vs. Unity, ccd.

Amherst vs. Westfield Area, ppd.

Appleton East vs. Appleton North, ppd.

Argyle vs. Juda, ppd.

Augusta vs. Eleva-Strum, ppd.

Badger vs. Delavan-Darien, ppd. to Feb 4th.

Barneveld vs. Mount Horeb, ppd. to Feb 16th.

Bay Port vs. Green Bay Southwest, ppd. to Feb 11th.

Belmont vs. Potosi/Cassville, ppd. to Feb 16th.

Big Foot vs. Turner, ppd. to Feb 4th.

Birchwood vs. Webster, ccd.

Black River Falls vs. Sparta, ppd.

Bowler vs. Rosholt, ppd.

Boyceville vs. Cumberland, ppd. to Feb 4th.

Brodhead vs. McFarland, ppd. to Feb 2nd.

Cambria-Friesland vs. Wayland Academy, ppd.

Cashton vs. Brookwood, ppd.

Cedar Grove-Belgium vs. Hilbert, ppd.

Central Wisconsin Christian vs. Princeton/Green Lake, ppd.

Clinton vs. Jefferson, ppd. to Feb 5th.

Cornell vs. Flambeau, ppd. to Feb 7th.

Crivitz vs. Saint Thomas Aquinas, ppd.

Cudahy vs. Wisconsin Lutheran, ppd.

De Pere vs. Ashwaubenon, ppd.

DeForest vs. Beaver Dam, ppd. to Feb 2nd.

Deerfield vs. Lake Mills, ppd.

Dodgeville vs. Darlington, ppd. to Feb 2nd.

Dominican vs. Shoreland Lutheran, ppd. to Feb 12th.

Eastbrook Academy vs. Milwaukee Early View, ppd.

Eau Claire Immanuel Lutheran vs. Pepin/Alma, ppd.

Elkhorn Area vs. Westosha Central, ppd.

Evansville vs. Edgerton, ppd. to Feb 11th.

Florence vs. Crandon, ppd. to Feb 8th.

Fond du Lac vs. Kaukauna, ppd.

Frederic vs. Clayton, ppd. to Feb 14th.

Germantown vs. Hamilton, ppd.

Gillett vs. Coleman, ppd.

Gilmanton vs. Independence, ppd.

Glenwood City vs. Prescott, ppd.

Green Bay West vs. Shiocton, ppd.

Greenwood vs. Abbotsford, ppd.

Heritage Christian vs. Saint Francis, ppd.

Highland vs. Benton, ppd. to Feb 5th.

Holmen vs. Eau Claire North, ppd.

Howards Grove vs. Elkhart Lake/Glenbeulah, ccd.

Hudson vs. River Falls, ppd. to Feb 11th.

Kenosha Christian Life vs. Hope Christian, ppd.

Kewaskum vs. Horicon, ppd.

Kimberly vs. Appleton West, ppd.

La Crosse Central vs. Richland Center, ppd.

Lake Country Lutheran vs. University School of Milwaukee, ppd. to Feb 4th.

Lake Holcombe vs. Winter, ppd. to Feb 15th.

Lancaster vs. River Ridge, ppd.

Lincoln vs. Cochrane-Fountain City, ppd.

Lodi vs. Sauk Prairie, ccd.

Loyal vs. Marathon, ppd.

Luck vs. Prairie Farm, ccd.

Manawa vs. New London, ppd.

Manitowoc Lutheran vs. Sheboygan Area Luth., ppd.

Markesan vs. Wild Rose, ppd.

Marshall vs. Belleville, ppd.

Marshfield vs. D.C. Everest, ppd. to Feb 2nd.

Martin Luther vs. Kenosha Saint Joseph Catholic Academy, ppd.

Medford Area vs. Nekoosa, ccd.

Melrose-Mindoro vs. Whitehall, ppd.

Menominee Indian vs. Marion, ppd.

Menomonee Falls vs. Brookfield Central, ppd.

Menomonie vs. Chippewa Falls, ppd. to Feb 14th.

Milw. Samuel Morse-Marshall vs. Milwaukee South, ppd.

Milw. Washington vs. Milwaukee Ronald Reagan, ppd.

Milwaukee DSHA vs. West Allis Nathan Hale, ppd. to Feb 6th.

Milwaukee Golda Meir vs. Milwaukee Obama SCTE, ppd.

Milwaukee Hamilton/Audubon vs. Milwaukee King, ppd.

Milwaukee Lutheran vs. Greenfield, ppd.

Milwaukee North vs. Milwaukee Bradley Tech, ppd.

Milwaukee School of Languages vs. Milwaukee Bay View/Lifelong Learning, ppd.

Milwaukee Vincent vs. Milwaukee Riverside University, ppd.

Mishicot vs. Oostburg, ppd. to Feb 1st.

Monroe vs. Fort Atkinson, ppd. to Feb 11th.

Mukwonago vs. Stoughton, ppd. to Feb 7th.

Necedah vs. Royall, ppd.

Neenah vs. Oshkosh West, ppd.

New Berlin Eisenhower vs. Greendale, ppd. to Feb 5th.

North Fond du Lac vs. Lomira, ppd.

Northwestern vs. Cameron, ppd.

Notre Dame vs. Pulaski, ppd.

Oneida Nation vs. Niagara, ccd.

Oshkosh North vs. Hortonville, ppd.

Ozaukee vs. Sheboygan Christian, ppd.

Pacelli vs. Iola-Scandinavia, ppd.

Parkview vs. Dodgeland, ppd.

Peshtigo vs. Bonduel, ppd.

Pewaukee vs. New Berlin West, ppd.

Phelps vs. Goodman/Pembine, ccd.

Pius XI Catholic vs. West Allis Central, ppd. to Feb 6th.

Port Washington vs. Nicolet, ppd. to Feb 6th.

Portage vs. Wisconsin Dells, ccd.

Racine Park vs. Kenosha Bradford, ppd.

Random Lake vs. Kohler, ppd. to Feb 2nd.

Rib Lake vs. Owen-Withee, ppd.

Rice Lake vs. Eau Claire Memorial, ppd. to Feb 12th.

Sheboygan North vs. Manitowoc Lincoln, ppd. to Feb 2nd.

Sheboygan South vs. Green Bay Preble, ppd. to Feb 7th.

Shorewood vs. Brown Deer, ppd.

Siren vs. Northwood, ppd. to Feb 7th.

Slinger vs. Cedarburg, ppd.

Somerset vs. Grantsburg, ppd. to Feb 2nd.

St. Croix Falls vs. Barron, ppd. to Feb 12th.

St. Mary Catholic vs. Reedsville, ppd.

St. Marys Springs vs. Mayville, ppd.

Stevens Point vs. Merrill, ppd. to Feb 7th.

Superior vs. Virginia, Minn., ppd.

The Prairie School vs. Saint Thomas More, ppd. to Feb 17th.

Three Lakes vs. Elcho, ccd.

Tomah vs. Adams-Friendship, ccd.

Tri-County vs. Weyauwega-Fremont, ppd.

Union Grove vs. Burlington, ppd.

Viroqua vs. Gale-Ettrick-Trempealeau, ppd.

Washburn vs. Mercer, ppd.

Waukesha North vs. Catholic Memorial, ppd.

Waukesha South vs. Muskego, ppd.

Waukesha West vs. Kettle Moraine, ppd.

Wausau East vs. Wausau West, ppd. to Feb 4th.

Wausaukee vs. Suring, ppd.

Wautoma vs. Omro, ppd.

Wauwatosa East vs. Wauwatosa West, ppd.

West Bend East vs. Hartford Union, ppd.

West Bend West vs. Whitefish Bay, ppd.

West Salem vs. Luther, ppd.

Westby vs. Arcadia, ppd.

White Lake vs. Laona-Wabeno, ppd.

Whitewater vs. East Troy, ppd.

Whitnall vs. South Milwaukee, ppd.

Wilmot Union vs. Waterford, ppd.

Winnebago Lutheran Academy vs. Laconia, ppd.

Wisconsin Heights vs. Ithaca, ppd.

Wittenberg-Birnamwood vs. Stratford, ppd.

Wonewoc-Center vs. Bangor, ppd.

Xavier vs. Winneconne, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.