AP NEWS

Class 3A Texas high school football playoff pairings

November 12, 2016

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Littlefield 63, Crane 20

Bowie 43, Merkel 14

Wall 47, Shallowater 18

Clyde 42, Ponder 6

Breckenridge 14, Comanche 7

Muleshoe 68, Kermit 13

Brock 43, Brady 7

Amarillo River Road 62, San Angelo Grape Creek 29

Area

Littlefield (8-3) vs. Bowie (6-5), 6 p.m. Nov. 19, Sweetwater

Wall (8-3) vs. Clyde (9-1), 7:30 p.m. Friday, Brownwood

Breckenridge (5-6) vs. Muleshoe (7-4), 7:30 p.m. Friday, Big Spring

Brock (11-0) vs. Amarillo River Road (7-4), 7 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Bidistrict

Pottsboro 42, Kemp 36

White Oak 46, Mount Vernon 12

Sunnyvale 14, Van Alstyne 10

Farmersville 43, Redwater 22

Mineola 55, Gladewater Sabine 14

Whitesboro 43, Dallas Madison 13

Jefferson 43, Winnsboro 36

Howe 29, Grandview 28

Area

Pottsboro (9-2) vs. White Oak (10-1), 7:30 p.m. Friday, Emory Rains HS

Sunnyvale (11-0) vs. Farmersville (10-1), time TBD Friday, Rockwall’s Wilkerson-Sanders Stadium

Mineola (9-2) vs. Whitesboro (5-6), 7:30 p.m. Friday, Greenville

Jefferson (9-2) vs. Howe (8-3), 7:30 p.m. Friday, Lindale

Region III

Bidistrict

Malakoff 47, Troy 16

Kirbyville 41, Hempstead 35

Rockdale 48, Groesbeck 28

Coldspring-Oakhurst 40, La Marque 7

Woodville 44, Anahuac 23

Cameron Yoe 35, West 19

Buna 33, Hitchcock 30

Teague 42, Franklin 20

Area

Malakoff (11-0) vs. Kirbyville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Nacogdoches’ Dragon Stadium

Rockdale (10-1) vs. Coldspring-Oakhurst (5-5), 7:30 p.m. Friday, Cypress’ FCU Stadium

Woodville (10-1) vs. Cameron Yoe (9-2), 7:30 p.m. Nov. 18, Conroe’s Moorhead Stadium

Buna (7-4) vs. Teague (9-2), 7:30 p.m. Friday, Willis

Region IV

Bidistrict

Altair Rice 56, Lago Vista 49

Kingsville Academy 20, Mathis 12

Hallettsville 52, SA Cole 10

George West 13, Bishop 7

Goliad 41, Falfurrias 7

Edna 24, Luling 21

Lyford 42, Jourdanton 25

Yoakum 62, Marion 30

Area

Altair Rice (7-3) vs. Kingsville Academy (6-4), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s South San Stadium

Hallettsville (11-0) vs. George West (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Gustafson Stadium

Goliad (8-3) vs. Edna (6-5), 7:30 p.m. Friday, Port Lavaca

Lyford (8-3) vs. Yoakum (7-4), 7:30 p.m. Friday, Sinton

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Canadian 54, Lubbock Roosevelt 0

Eastland 56, Ballinger 6

Idalou 28, Dimmitt 0

Coleman 32, Big Lake Reagan County 8

Sonora 53, Tolar 35

Spearman 21, Colorado City 7

Cisco 49, Alpine 12

Childress 58, Coahoma 6

Area

Canadian (9-2) vs. Eastland (8-3), 7 p.m. Friday, Vernon

Idalou (8-3) vs. Coleman (8-3), 7 p.m. Friday, Midland Greenwood HS

Sonora (10-1) vs. Spearman (7-4), 7 p.m. Thursday, Lubbock’s Lowrey Field

Cisco (9-1) vs. Childress (8-3), 7 p.m. Friday, WF City View HS

Region II

Bidistrict

Henrietta 47, Sadler S&S Consolidated 20

Big Sandy Harmony 48, Omaha Pewitt 21

Gunter 57, Jacksboro 14

Hooks 41, Lone Oak 26

Winona 45, Daingerfield 27

Leonard 40, Nocona 21

Edgewood 29, De Kalb 26

Whitewright 17, Holliday 14

Area

Henrietta (9-2) vs. Big Sandy Harmony (9-2), 7 p.m. Friday, Frisco’s Memorial Stadium

Gunter (11-0) vs. Hooks (6-5), 7:30 p.m. Friday, Royse City

Winona (6-5) vs. Leonard (9-2), 7:30 p.m. Friday, Wiley HS

Edgewood (9-2) vs. Whitewright (7-4), TBD

Region III

Bidistrict

Elysian Fields 48, Garrison 14

Jewett Leon 24, Rice 21

Newton 66, Waskom 0

Buffalo 42, Dallas Triple A 0

Clifton 28, Hearne 24

Crockett 56, New London West Rusk 7

New Waverly 30, Corsicana Mildred 7

Arp 55, Corrigan-Camden 13

Area

Elysian Fields (11-0) vs. Jewett Leon (9-2), 7:30 p.m. Friday, Whitehouse

Newton (11-0) vs. Buffalo (8-3), 7:30 p.m. Friday, Lufkin’s Martin Stadium

Clifton (7-4) vs. Crockett (10-1), TBD Friday, Corsicana

New Waverly (9-2) vs. Arp (9-2), 7:30 p.m. Friday, Franklin

Region IV

Bidistrict

Lexington 32, Wallis Brazos 20

Stockdale 17, Hebbronville 14

East Bernard 39, Rogers 0

Nixon-Smiley 23, Banquete 13

Dilley 43, CC London 7

Boling 35, Comfort 17

Odem 60, Poth 21

El Maton Tidehaven 27, Florence 7

Area

Lexington (9-2) vs. Stockdale (6-5), 7:30 p.m. Friday, Buda

East Bernard (10-1) vs. Nixon-Smiley (6-5), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels Canyon HS

Dilley (6-5) vs. Boling (9-2), 7:30 p.m. Friday, Kenedy

Odem (10-1) vs. El Maton Tidehaven (8-2), 7:30 p.m. Friday, Victoria