AP NEWS

Friday’s Scores

February 16, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Billings Central 54, Laurel 39

Billings Skyview 66, Butte 46

Bozeman 62, Great Falls 48

Glendive 51, Miles City 44

Great Falls Russell 78, Billings Senior 56

Helena 37, Kalispell Glacier 32

Helena Capital 69, Kalispell Flathead 36

Northwest A at Whitefish=

Semifinal=

Browning 68, Libby 54

Polson 57, Whitefish 40

Southwest A=

Semifinal=

Butte Central 53, Dillon 46

Hamilton 69, Frenchtown 64

District 1B at Shelby=

Semifinal=

Fairfield 48, Choteau 32

Rocky Boy 65, Shelby 60

District 2B at Glasgow=

Semifinal=

Poplar 80, Glasgow 45

Wolf Point 52, Malta 42

District 3B at Colstrip=

Loser Out=

Lame Deer 80, Forsyth 70

St. Labre 81, Baker 60

District 4B at Columbus=

Semifinal=

Huntley Project 55, Columbus 35

Joliet 44, Red Lodge 32

District 5B at Belgrade=

Semifinal=

Big Timber 59, Jefferson (Boulder) 26

Three Forks 59, Whitehall 41

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Culbertson 62, Circle 45

Froid/Medicine Lake Coop 48, Bainville 32

Semifinal=

Fairview 47, Mon-Dak 29

Richey-Lambert 54, Plentywood 29

District 3C at Wolf Point=

Loser Out=

Frazer 76, Opheim 59

Semifinal=

Lustre Christian 51, Dodson 50, 2OT

Scobey 69, Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 16

District 4C at Miles City=

Loser Out=

Jordan 84, Northern Cheyenne 72

Terry 56, Custer-Hysham 38

Semifinal=

Melstone 86, Broadus 17

Wibaux 51, Carter County 41

District 6C at Huntley Project=

Loser Out=

Harlowton 58, Roberts 44

Reed Point-Rapelje 57, Absarokee 40

Semifinal=

Park City 53, Broadview-Lavina 36

Plenty Coups 78, Bridger 36

District 8C at Lewistown=

Loser Out=

Hobson-Moore-Judith Gap 62, Centerville 47

Semifinal=

Belt 45, Winnett-Grass Range 31

Roy-Winifred 58, Denton-Geyser-Stanford 45

District 9C at Havre=

Loser Out=

Big Sandy 54, Chester-Joplin-Inverness 47

Turner 74, Box Elder 70, OT

Semifinal=

Chinook 74, North Star 34

Fort Benton 64, Hays-Lodgepole 52

District 10C at Geat Falls Russell=

Loser Out=

Cascade 75, Augusta 34

Simms 58, Dutton-Brady 39

Semifinal=

Great Falls Central 53, Power 34

Heart Butte 56, Sunburst 47

District 11C at Churchill=

Semifinal=

Gardiner 86, West Yellowstone 24

Manhattan Christian 78, Shields Valley 26

District 12C at Dillon=

Loser Out=

Sheridan 41, Harrison-Willow Creek 38

Semifinal=

Drummond 49, Phillipsburg 40

Twin Bridges 68, Ennis 38

District 13C at Frenchtown=

Semifinal=

Darby 67, Clark Fork 50

Seeley-Swan 69, Victor 41

District 14C at Pablo=

Semifinal=

Arlee 87, Hot Springs 55

Charlo 53, Plains 42

St. Regis 71, Two Eagle River 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Billings Senior 50, Great Falls Russell 25

Bozeman 62, Great Falls 48

Butte 57, Billings Skyview 34

Florence 49, Eureka 34

Glendive 47, Miles City 41

Helena Capital 56, Kalispell Flathead 30

Kalispell Glacier 34, Helena 31

Northwest A at Whitefish=

Semifinal=

Browning 49, Libby 39

Columbia Falls 74, Ronan 34

Southwest A=

Semifinal=

Butte Central 58, Dillon 47

Hamilton 48, Corvallis 44

District 1B at Shelby=

Semifinal=

Cut Bank 59, Choteau 30

Fairfield 46, Shelby 45

District 2B at Glasgow=

Semifinal=

Harlem 66, Glasgow 52

Wolf Point 76, Malta 43

District 3B at Colstrip=

Loser Out=

Lodge Grass 55, Baker 46

St. Labre 64, Lame Deer 51

District 4B at Columbus=

Semifinal=

Columbus 39, Roundup 28

Huntley Project 48, Red Lodge 37

District 5B at Belgrade=

Semifinal=

Big Timber 47, Whitehall 40

Three Forks 38, Townsend 29

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Bainville 61, Fairview 41

Richey-Lambert 45, Culbertson 38

Semifinal=

Froid/Medicine Lake Coop 51, Mon-Dak 30

Savage 47, Plentywood 34

District 3C at Wolf Point=

Championship=

Scobey 48, Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 30

Loser Out=

Dodson 61, Frazer 34

Lustre Christian 63, Nashua 19

Third Place=

Lustre Christian 63, Dodson 19

District 4C at Miles City=

Loser Out=

Melstone 45, Custer-Hysham 21

Northern Cheyenne 48, Jordan 37

District 6C at Huntley Project=

Loser Out=

Harlowton 39, Absarokee 24

Park City 44, Reed Point-Rapelje 36

District 8C at Lewistown=

Loser Out=

Centerville 37, Geraldine/Highwood 35

Semifinal=

Belt 49, Winnett-Grass Range 41, OT

Roy-Winifred 43, Hobson-Moore-Judith Gap 35

District 9C at Havre=

Championship=

Fort Benton 56, Box Elder 48

Loser Out=

North Star 49, Chinook 31

Turner 76, Hays-Lodgepole 50

Third Place=

Turner 45, North Star 34

District 10C at Geat Falls Russell=

Loser Out=

Augusta 46, Heart Butte 41, OT

Cascade 53, Augusta 41

Great Falls Central 57, Valier 38

Valier 50, Dutton-Brady 42

District 11C at Churchill=

Semifinal=

Manhattan Christian 50, West Yellowstone 34

Shields Valley 27, Lone Peak 16

District 12C at Dillon=

Loser Out=

Harrison-Willow Creek 42, Lima 23

Semifinal=

Drummond 45, Phillipsburg 40

Ennis 51, Twin Bridges 28

District 13C at Frenchtown=

Semifinal=

Darby 40, Clark Fork 33

Seeley-Swan 37, Lincoln 32

District 14C at Pablo=

Loser Out=

Noxon 59, Two Eagle River 14

Semifinal=

Arlee 54, St. Regis 42

Charlo 37, Plains 33

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/