AP NEWS

2019 Indiana All-State Class 3A Team

January 7, 2020 GMT

CLASS 3A

OFFENSE

QB — Kyle Adams, 6-0, 175,Sr. West Lafayette

RB — Daylen Taylor, 5-9, 188, Sr., Indianapolis Chatard

RB — Chandler Schubert, 5-9, 180, Sr., Danville

WR — Andrew Sowinski, 5-11, 178, Sr., Indianapolis Chatard

WR — Harrison Truitt, 6-5, 190, Sr., West Lafayette

TE — Timmy Godsil, 6-1, 190, Jr., Indianapolis Ritter

OL — Joseph Solomon, 6-4, 275, Sr., Indianapolis Chatard

OL — Jason Morton, 6-9, 310, Sr., Lawrenceburg

OL — Aaron Roberts, 6-4, 270, Jr., Indianapolis Ritter

OL — Mark Doyle, 6-4, 305, Sr., Heritage Hills

OL — Spencer Schneider, 6-5, 285, Sr., Guerin Catholic

K — Hunter Renner, 6-2, 200, Sr., Mishawaka Marian

ALL-PURPOSE — Carter Little, 6-0, 190, Jr., Maconaquah

DEFENSE

DL — Kenton Williams, 6-1, 220, Sr., Sullivan

DL — Miguel Ortiz, 5-11, 235, Sr., Mishawaka Marian

DL — Braxtin Pruitt, 6-2, 190, So., West Noble

LB — Jay Higgins, 6-2, 220, Sr., Indianapolis Brebeuf

LB — Brandon Pruitt, 6-3, 210, Sr., West Noble

LB — Wyatt Schrader, 5-10, 195, Sr., Indianapolis Chatard

LB — Yanni Karlaftis, 6-4, 213, Jr., West Lafayette

DB — Pat Mastrian, 6-0, 195, Sr., Indianapolis Chatard

DB — Cole Sigler, 6-1, 180, Sr., Heritage Hills

DB — Martin Napierkowski, 6-0, 175, Sr., Knox

DB — Marion Lukes, 5-10, 180, Sr., Charlestown

P — Derek Thompson, 6-2, 175, Sr., Brownstown Central

HONORABLE MENTION

QB — Brady Allen, Gibson Southern; Dane Andrews, West Vigo; Maddix Bogunia, Mishawaka Marian; Toby Brogan, Greensburg; Schuyler Curtis, Edgewood; Christian Gelov, Guerin Catholic; Reid Neal, Yorktown; Roman Purcell, Indian Creek; Eli Riley, Norwell; Rhett Snodgrass, Mt. Vernon (Posey); Garrett Yoon, Lawrenceburg.

RB — Gus Baumgartner, Guerin Catholic; Taron Bradshaw, South Bend Washington; Ethan Dveol, Jimtown; Willie Lawrence, Indianapolis Washington; Daunte Majors, Peru; Aaron Nevil, North Harrison; Mitchell Spindler, Gibson Southern; Hunter Tschaenn, Franklin County.

WR — Breckan Austin, Mt. Vernon (Posey); Dakota Campbell, Greencastle; Tyler Grossman, Fort Wayne Concordia; Austin Hill, Yorktown; Kian Hite, Oak Hill; Camron Knott, Hamilton Heights; Jalen Vanderbosch, Fort Wayne Concordia; Jake Vance, Rushville; Kyle Vernelson, Sullivan.

OL — Ethan Burgess, West Vigo; Mario Garcia, South Bend Washington; Blake Garretson, Jimtown; Clint Lorenz, Greensburg; Wade Melanson, Tippecanoe Valley; Luke Moster, Franklin County; Jon Ort, Glenn; Aidan Sturgeon, West Lafayette; Braden Tucker, Gibson Southern; Glenn; Yvens Reisacher, Jimtown.

K — Caleb Krockover, West Lafayette.

DL — Cole Bergman, Garrett; Xavier Brown-Douglas, South Bend Washington; Justin Burnham, Heritage; Javonte’ Madison, Evansville Bosse; Mo Omonode, West Lafayette; Ethan Parris, Lawrenceburg; Jace Potter, Tippecanoe Valley; Blake Ritzert, Mt. Vernon (Posey); Jalen Tiemeyer, Brownstown Central.

LB — Tristan Bland, Edgewood; Bo Braunecker, Charlestown; Deke Brown, Charlestown; Cole Calvert, Southridge; Johnny Gonsalez, Tippecanoe Valley; Cooper Harris, Fort Wayne Concordia; Lucas Hines, Brownstown Central; Bodey Henry, Northwestern; DeShawn King, Hamilton Heights; Gabe Lovins, Knox; Brent Ricketts, Mt. Vernon (Posey); Joel Rinkenberger, Norwell; Jacob Wetzel, Heritage Hills.

DB — Greg Atkinson, Mishawaka Marian; Grant Bell, Sullivan; Justin Browder, Ritter; Clay Campbell, Jimtown; Jaden Conley, Tippecanoe Valley; Trevor Frisby, Mt. Vernon (Posey); Josh Gross, West Noble; Jalen Potter, Tippecanoe Valley; Daniel Rhoad, Guerin Catholic; Michael Schnippel, Mishawaka Marian; Cade Short,Knox; Colton Stefanich, Gibson Southern; Dustin Whitman, Jimtown.