AP NEWS

Saturday’s Scores

February 17, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Oakesdale 56, Selkirk 33

Class 1A Bi-District 1/2=

Championship=

Lynden Christian 65, Seattle Academy 54

Class 1A CTL-NEA XO=

Regional Qualifier=

Cashmere 85, Lakeside (Nine Mile Falls) 60

Okanogan 59, Newport 55

Class 1A District 4=

Third Place=

Seton Catholic 74, Montesano 48

Class 1A SCAC=

Championship=

Zillah 86, Connell 51

Loser Out=

Royal 56, La Salle 46

Class 1A WCD=

Second Place=

Cascade Christian Academy 50, Vashon Island 47

Class 1B CWB=

Second Place=

Pateros 60, Moses Lake Christian Academy 52

Class 1B NE District 7=

Championship=

Odessa 53, Almira/Coulee-Hartline 51

Class 1B Tri-District=

Loser Out=

Concordia Christian 52, Evergreen Lutheran 31

Tulalip Heritage 61, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 31

Semifinal=

Lummi 75, Lopez 31

Muckleshoot Tribal School 69, Neah Bay 58

Class 2A District 1/2=

Championship=

Lynden 67, Anacortes 35

Loser Out=

Burlington-Edison 59, Mountlake Terrace 43

Liberty 80, Sehome 73

Class 2A District 4=

Third Place=

Mark Morris 67, Hockinson 49

Class 2A GNL-CWAC=

Regional Qualifier=

Clarkston 63, Ephrata 35

Pullman 76, Prosser 60

Class 2A WC/SW District 3=

Championship=

North Kitsap 61, Franklin Pierce 51

Loser Out=

Olympic 51, Port Angeles 48

Steilacoom 52, Foss 29

Third Place=

Fife 77, Renton 68

Class 2B District 5/6=

Championship=

Kittitas 65, Lake Roosevelt 48

Fifth Place=

White Swan 53, Tri-Cities Prep 50

Third Place=

Brewster 66, Oroville 49

Class 2B Northeast=

Championship=

St. George’s 60, Asotin 47

Third Place=

Liberty (Spangle) 55, Colfax 39

Class 2B SW District 4=

Championship=

Toledo 58, Willapa Valley 37

Consolation=

Toutle Lake 68, Winlock 39

Loser Out=

Napavine 47, Adna 45

Class 2B Tri-District=

Championship=

Friday Harbor 66, Seattle Lutheran 63

Loser Out=

La Conner 44, Darrington 34

Class 3A District 1=

Championship =

Marysville-Pilchuck 65, Arlington 47

Loser Out=

Shorecrest 63, Marysville-Getchell 49

Stanwood 59, Shorewood 58

Class 3A GSL/MCC=

Championship=

Mt. Spokane 70, Kennewick 32

Loser Out=

Hermiston, Ore. 61, Kamiakin 55

Shadle Park 58, North Central 53

Class 3A SeaKing=

Loser Out=

Eastside Catholic 54, Mercer Island 40

Garfield 60, Bellevue 54

Semifinal=

Ingraham 57, West Seattle 46

Rainier Beach 71, O’Dea 65

Class 3A WC/SW District=

Championship=

Prairie 66, Kelso 62

Fifth Place=

Wilson 62, Timberline 49

Third Place=

Lincoln 55, Capital 52

Class 4A GSL/MCC=

Championship=

Gonzaga Prep 64, Richland 47

Consolation Semifinal=

Central Valley 51, University 50

Chiawana 78, Ferris 76

Class 4A NCWAA District 6=

Championship=

Wenatchee 52, Davis 51

Class 4A WC/SW Tri-District=

Championship=

Federal Way 73, Curtis 67

Fifth Place=

Battle Ground 56, Kentridge 44

Seventh Place=

Puyallup 65, Sumner 54

Third Place=

Union 84, Mt. Rainier 56

Class 4A Wes-King=

Loser Out=

Inglemoor 69, Mount Vernon 56

Mariner 47, Redmond 42

Semifinal=

Jackson 49, Issaquah 29

Mount Si 60, Glacier Peak 53

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 1A District 4=

Championship=

Elma 48, King’s Way Christian School 37

Loser Out=

La Center 52, Stevenson 37

Montesano 59, Tenino 51

Class 1A SCAC=

Championship=

La Salle 66, Granger 13

Loser Out=

Connell 52, Royal 26

Zillah 65, Warden 60

Class 1A WCD=

Championship=

Bellevue Christian 71, Annie Wright 63

Loser Out=

Bellevue Christian 46, Chimacum 23

Class 1A Bi-District 1/2=

Championship=

Lynden Christian 60, Overlake School 46

Class 1A CTL-NEA Glue X/O=

Regional Qualifier=

Cashmere 51, Deer Park 27

Medical Lake 59, Omak 33

Class 1B Tri-District=

Loser Out=

Grace Academy 38, Tacoma Baptist 33

Puget Sound Adventist 38, Lopez 34

Semifinal=

Mount Vernon Christian 63, Clallam Bay 52

Neah Bay 69, Concordia Christian 55

Class 1B District 4=

Second Place=

Naselle 60, Columbia Adventist Academy 54

Class 1B NE District 7=

3rd Place=

Inchelium 67, Wellpinit 55

Championship=

Almira/Coulee-Hartline 42, Selkirk 23

Class 2A District 1/2=

Consolation=

Anacortes 50, Sammamish 40

Burlington-Edison 77, Bellingham 40

Class 2A WC District 3=

Championship=

Port Angeles 53, White River 32

Class 2A District 4=

Third Place=

Black Hills 54, Tumwater 39

Class 2A GNL-CWAC XO=

Regional Qualifier=

Clarkston 60, Selah 51

East Valley (Spokane) 63, Ellensburg 55

Class 2B District 5/6=

Championship=

Tri-Cities Prep 62, Brewster 43

Fifth Place=

Mabton 44, Waterville/Mansfield 42

Third Place=

Liberty Bell 45, Lake Roosevelt 26

Class 2B Northeast=

Championship=

St. George’s 59, Liberty (Spangle) 51

Third Place=

Davenport 55, Colfax 36

Class 2B SW District 4=

Championship=

Wahkiakum 64, Ilwaco 51

Consolation=

Rainier 44, Toledo 40

South Bend 43, Raymond 33

Class 2B Tri-District=

Championship=

La Conner 77, Auburn Adventist Academy 42

Consolation=

Friday Harbor 44, Orcas Island 40

Class 3A District 1=

Championship=

Snohomish 60, Arlington 44

Consolation=

Edmonds-Woodway 58, Ferndale 47

Meadowdale 30, Shorecrest 28

Class 3A GSL/MCC=

Championship=

Mt. Spokane 46, Kamiakin 45

Loser Out=

Kennewick 71, Hermiston, Ore. 52

North Central 76, Shadle Park 36

Class 3A SeaKing=

Loser Out=

Holy Names 39, Juanita 35

Roosevelt 57, Bainbridge 43

Semifinal=

Garfield 65, West Seattle 59, OT

Seattle Prep 52, Lake Washington 44

Class 3A WC/SW=

Championship=

Bethel 58, Peninsula 47

Fifth Place=

Hudson’s Bay 62, North Thurston 55

Third Place=

Prairie 64, Gig Harbor 49

Class 4A GSL/MCC=

Championship=

Lewis and Clark 53, Central Valley 46

Consolation Semifinal=

Chiawana 54, Walla Walla 36

University 53, Richland 45

Class 4A NCWAA District 6=

Championship=

Sunnyside 46, Moses Lake 39

Class 4A WC/SW=

Championship=

Kentridge 75, Bellarmine Prep 64

Fifth Place=

Curtis 59, Rogers (Puyallup) 57

Seventh Place=

Hazen 63, Thomas Jefferson 54

Third Place=

Todd Beamer 63, Camas 61

Class 4A Wes-King=

Loser Out=

Issaquah 72, Lake Stevens 48

Newport-Bellevue 60, North Creek 44

Semifinal=

Glacier Peak 57, Eastlake 56

Woodinville 64, Inglemoor 49

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/