AP NEWS

Saturday’s Scores

December 29, 2019 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Beech Grove 77, Indpls Brebeuf 74, OT

Borden 50, Washington Catholic 8

Brownsburg 62, Muncie Central 54

Cass 48, Rochester 44

Central Noble 64, Bremen 61, OT

Columbus East 50, Ev. Central 48

Cowan 70, Southern Wells 69

DeKalb 38, Heritage 36

Delta 67, Alexandria 38

Ev. North 63, Batesville 52

Indpls Scecina 42, Heritage Christian 40

Lapel 83, Daleville 48

Lawrence North 78, Indpls Tindley 61

Liberty Christian 71, Elwood 44

McCutcheon 59, Plainfield 56

Monroe Central 62, Randolph Southern 34

N. Decatur 58, Eastern Hancock 56

N. Judson 86, Oregon-Davis 39

Norwell 60, Adams Central 35

Penn 90, Elkhart Memorial 57

Pioneer 58, LaCrosse 44

Prairie Hts. 58, W. Noble 38

Providence Cristo Rey 62, Indpls Howe 56

Ridgeway, Tenn. 60, Ev. Bosse 54

Shenandoah 93, Anderson 60

Speedway 64, Eminence 56

Wapahani 43, Frankton 42

Washington Twp. 82, W. Central 13

Westview 64, Lakeland 44

Whiteland 64, Rock Creek Academy 52

Winchester 64, Blue River 60

Woodlan 49, Haviland Wayne Trace, Ohio 46

Bedford North Lawrence Tournament=

Championship=

Fishers 47, University 37

Fifth Place=

Bedford N. Lawrence 70, New Palestine 55

Pool A=

Milan 57, Ev. Harrison 54

University 45, Bedford N. Lawrence 39

Pool B=

Bloomington North 61, New Palestine 47

Fishers 58, Scottsburg 44

Seventh Place=

Scottsburg 56, Ev. Harrison 52

Third Place=

Bloomington North 78, Milan 42

Bloomington Tournament=

15th Place=

Kenwood, Ill. 52, Calumet 34

Clinton Central Tournament=

Championship=

Clinton Prairie 49, Carroll (Flora) 39

Third Place=

Tri-Central 70, Clinton Central 66

Delphi Tournament=

Championship=

N. Montgomery 65, Rossville 47

Third Place=

Rensselaer 58, Delphi 42

Edinburgh Tournament=

Championship=

S. Decatur 94, Jac-Cen-Del 66

Fifth Place=

Trinity Lutheran 69, N. White 57

Seventh Place=

Hauser 59, Edinburgh 38

Third Place=

Indpls Lutheran 52, Hagerstown 50

Forest Park Tournament=

Championship=

Christian Academy 63, E. Central 53

Fifth Place=

Jennings Co. 67, S. Central (Elizabeth) 51

Seventh Place=

N. Knox 51, Mt. Vernon (Posey) 42

Third Place=

Forest Park 65, Dubois 55

Franklin County Tournament=

Championship=

Indian Creek 68, Franklin Co. 41

Consolation=

Hamilton Hts. 75, Triton Central 51

First Round=

Franklin Co. 58, Triton Central 43

Indian Creek 47, Hamilton Hts. 45

Goshen Tournament=

Championship=

Elkhart Central 46, Goshen 41

Third Place=

E. Noble 62, Fairfield 30

Grant 4 Tournament=

First Round=

Madison-Grant 69, Oak Hill 64

Mississinewa 78, Eastbrook 33

Championship=

Mississinewa 81, Madison-Grant 62

Consolation=

Oak Hill 66, Eastbrook 35

Hall of Fame Tournament=

Championship=

Lawrence Central 63, Silver Creek 31

Consolation=

Lafayette Jeff 78, Heritage Hills 69

First Round=

Lawrence Central 78, Lafayette-jefferson 60

Silver Creek 82, Heritage Hills 78, OT

Heritage BSN Tournament=

Ninth Place=

Lexington, Ill. 47, N. Vermillion 32

Highland Tournament=

Championship=

Munster 47, Lake Central 38

Fifth Place=

Griffith 55, Hammond Morton 35

Seventh Place=

Hammond Gavit 68, Whiting 54

Third Place=

Hanover Central 60, Highland 32

Hobart Tournament=

Championship=

Hobart 37, Lake Station 34

First Round=

Hobart 62, N. Newton 22

Lake Station 51, Wheeler 34

Huntington North Tournament=

Championship=

Warren Central 49, Leo 42

Fifth Place=

Merrillville 91, Jay Co. 31

Third Place=

New Haven 51, Huntington North 38

Indianapolis Roncalli Classic=

Guerin Catholic 69, Hammond Noll 35

Guerin Catholic 71, Michigan City Marquette 54

Indpls Roncalli 59, Hammond Noll 49

Indpls Roncalli 60, Michigan City Marquette 38

Indianapolis Shortridge Tournament=

Championship=

Danville 64, Oldenburg 31

Consolation=

Franklin 57, Indpls Shortridge 52

First Round=

Danville 80, Franklin 37

Oldenburg 63, Indpls Shortridge 34

Jefferson County Classic=

Championship=

Madison 61, Switzerland Co. 57

Fifth Place=

Morristown 94, Trimble Co., Ky. 50

Third Place=

Southwestern (Hanover) 68, Henryville 48

Kankakee Valley Tournament=

Championship=

Lafayette Harrison 61, Kankakee Valley 44

Consolation=

S. Central (Union Mills) 66, Illiana Christian, Ill. 59

First Round=

Kankakee Valley 76, S. Central (Union Mills) 64

Lafayette Harrison 66, Illiana Christian, Ill. 49

Kokomo Tournament=

Championship=

Jeffersonville 52, S. Bend Adams 44

Consolation=

Franklin Central 60, Eastern (Greentown) 33

Valparaiso 55, Connersville 52

Fifth Place=

Franklin Central 65, Valparaiso 42

Semifinal=

Jeffersonville 71, S. Bend Washington 64

S. Bend Adams 57, Kokomo 40

Seventh Place=

Connersville 41, Eastern (Greentown) 29

Third Place=

S. Bend Washington 57, Kokomo 56

Lebanon Tournament=

Championship=

Mooresville 65, Lebanon 41

Consolation=

Gary 21st Century 58, Indpls Perry Meridian 48

Lowell 69, Indpls Herron 36

Fifth Place=

Gary 21st Century 71, Lowell 54

Semifinal=

Lebanon 59, Greenfield 39

Mooresville 65, Indpls Metro 44

Seventh Place=

Indpls Perry Meridian 86, Indpls Herron 68

Third Place=

Indpls Metro 62, Greenfield 58

Logansport Classic=

LaPorte 66, Logansport 51

Logansport 50, Twin Lakes 49

S. Bend St. Joseph’s 69, LaPorte 51

S. Bend St. Joseph’s 87, Twin Lakes 64

Miami County Invitational=

Championship=

Peru 64, Maconaquah 53

Third Place=

Caston 52, N. Miami 48, OT

Monrovia Tournament=

Championship=

Greenwood Christian 62, Monrovia 56

Fifth Place=

Southwestern (Shelby) 46, Brown Co. 38

Seventh Place=

N. Putnam 73, S. Putnam 38

Third Place=

Northeastern 69, Eastern (Greene) 55

Noblesville Tournament=

Championship=

Ft. Wayne Blackhawk 62, Columbus North 59

Fifth Place=

Chesterton 44, Crown Point 35

Semifinal=

Columbus North 51, Noblesville 42

Ft. Wayne Blackhawk 84, Northridge 75

Seventh Place=

New Albany 65, Andrean 55

Third Place=

Noblesville 67, Northridge 59

North Central Tournament=

Hammond 55, Indpls Park Tudor 52

Indpls N. Central 66, Avon 63

North Daviess Tournament=

Championship=

Barr-Reeve 48, N. Daviess 42

Fifth Place=

Southridge 49, S. Knox 46

Seventh Place=

Brownstown 56, Rushville 53, OT

Third Place=

Loogootee 79, Blackford 63

Perry-Spencer Tournament=

Championship=

S. Spencer 75, Crawford Co. 62

Fifth Place=

Corydon 65, Boonville 58

Seventh Place=

Perry Central 61, Apollo, Ky. 54

Third Place=

N. Harrison 32, Tell City 19

Richmond Tournament=

Championship=

Bloomington South 59, Zionsville 38

Consolation=

Portage 61, Indianapolis Homeschool 53

Seton Catholic 102, Indpls Cathedral 34

Victory Christian Academy 71, Indpls Irvington 53

Fifth Place=

Indpls Cathedral 100, Indianapolis Homeschool 70

Semifinal=

Bloomington South 75, Greensburg 48

Zionsville 40, Richmond 38

Third Place=

Greensburg 78, Richmond 76, 3OT

Springs Valley Tournament=

Championship=

Paoli 61, New Washington 26

Fifth Place=

Lanesville 72, Centerville 38

Seventh Place=

Shoals 70, Union City 50

Third Place=

Orleans 63, Springs Valley 41

Summit Conference Tournament=

Semifinal=

Carroll (Ft. Wayne) 53, Ft. Wayne Northrop 32

Ft. Wayne Snider 65, Homestead 63

Wabash County Tournament=

Championship=

Wabash 80, Manchester 45

Consolation=

Southwood 90, Northfield 33

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Casey-Westfield, Ill. 76, W. Vigo 66

Cloverdale 64, Shakamak 45

Marshall, Ill. 70, Edgewood 60

Northview 68, S. Vermillion 55

Owen Valley 58, Riverton Parke 47

Parke Heritage 58, Robinson, Ill. 52

Semifinal=

Linton 56, Terre Haute South 54

Terre Haute North 60, Sullivan 58

Western Classic=

Benton Central 41, Sheridan 36

Union Co. 54, Benton Central 52

Western 56, Sheridan 29

Western 65, Union Co. 43

GIRLS PREP BASKETBALL=

Beech Grove 70, Indpls Manual 16

Bluffton 53, Churubusco 41

Borden 39, Milan 33

Center Grove 59, Avon 45

LaPorte 73, Elkhart Memorial 57

Lafayette Harrison 66, Indpls Pike 47

Lakeland 64, Westview 41

Lawrence North 92, Indpls Tindley 37

Monroe Central 47, Eastern Hancock 34

Morgan Twp. 58, Lowell 27

Muncie Central 35, Wapahani 28

N. Harrison 51, Floyd Central 34

NorthWood 42, Northridge 32

Plainfield 58, Franklin Central 53

Portage 35, Andrean 33

Prairie Hts. 36, W. Noble 33

Shenandoah 56, New Castle 32

Tri 65, Blackford 46

Triton Central 83, Knightstown 12

Valparaiso 66, S. Central (Union Mills) 58

Washington Twp. 49, W. Central 36

Cambridge City Classic=

Championship=

Union Co. 51, Cambridge City 17

First Round=

Cambridge City 74, Victory Christian Academy 32

Union Co. 47, N. Knox 41

Third Place=

N. Knox 87, Victory Christian Academy 20

Columbus North Tournament=

Championship=

Northwestern 69, Elkhart Central 37

Consolation=

Columbus North 67, Zionsville 60

Westfield 50, Jeffersonville 34

Fifth Place=

Columbus North 51, Westfield 41

Semifinal=

Elkhart Central 54, Ev. North 53

Northwestern 77, Mooresville 40

Seventh Place=

Zionsville 46, Jeffersonville 45

Third Place=

Ev. North 55, Mooresville 51

Crothersville Tournament=

Championship=

Morristown 40, Crothersville 36

First Round=

Crothersville 49, Indpls Scecina 40

Morristown 52, Rising Sun 25

Third Place=

Rising Sun 59, Indpls Scecina 31

Delphi Tournament=

Championship=

Pioneer 42, N. Montgomery 18

Third Place=

Rossville 37, Delphi 36

East Central Tournament=

Championship=

E. Central 49, Danville 38

Fifth Place=

Linton 64, Seymour 52

Pool A=

E. Central 55, Seymour 35

Hamilton Hts. 66, Shelbyville 41

Third Place=

Martinsville 39, Hamilton Hts. 24

Eastern Greene Tournament=

Barr-Reeve 55, Clay City 22

Brownstown 57, Forest Park 40

N. Daviess 33, Cloverdale 28

Paoli 44, Eastern (Greene) 24

S. Knox 39, Owen Valley 13

Trinity Lutheran 60, Edgewood 55

Championship=

Brownstown 49, Trinity Lutheran 44

Eleventh Place=

Cloverdale 67, Clay City 27

Fifth Place=

S. Knox 44, Paoli 42

Ninth Place=

Barr-Reeve 35, N. Daviess 21

Seventh Place=

Eastern (Greene) 46, Owen Valley 42

Third=

Edgewood 57, Forest Park 44

Frankfort Tournament=

Championship=

Lapel 67, Frankfort 18

First Round=

Frankfort 42, S. Newton 29

Lapel 46, Henryville 32

Third Place=

Henryville 55, S. Newton 27

Franklin Tournament=

Championship=

Franklin 44, Greenfield 37

First Round=

Franklin 58, Batesville 40

Greenfield 56, Terre Haute North 49

Third Place=

Terre Haute North 63, Batesville, Ark. 52

Hammond Noll Tournament=

Fifth Place=

Winchester 64, Day. Dunbar, Ohio 54

First Place=

Whitney Young, Ill. 78, Hammond Noll 41

Third Place=

S. Bend Washington 68, Lighthouse CPA 52

Loogootee Tournament=

Championship=

Loogootee 63, Boonville 35

First Round=

Boonville 64, Guerin Catholic 53

Loogootee 54, Ev. Harrison 31

Third Place=

Guerin Catholic 53, Ev. Harrison 45

Miami County Invitational=

Championship=

N. Miami 40, Maconaquah 20

Third Place=

Peru 49, Caston 41

North Central Classic=

Hamilton Southeastern 62, Springboro, Ohio 51

Indpls N. Central 66, Henderson Co., Ky. 54

North Central Tournament=

Consolation=

Robinson, Ill. 35, Shakamak 34

W. Vigo 55, Attica 26

Semifinal=

Mt. Vernon (Posey) 51, N. Putnam 43, OT

N. Central (Farmersburg) 64, White River Valley 39

North_Central Tournament=

Fifth Place=

W. Vigo 42, Robinson, Ill. 21

Northridge Tournament=

Pool A=

Northridge 49, E. Noble 27

S. Bend St. Joseph’s 53, Portage 52

Pool B=

NorthWood 64, Merrillville 57

Rushville 48, Andrean 46

Seventh Place=

Merrillville 55, E. Noble 44

Third Place=

S. Bend St. Joseph’s 54, Rushville 43

Park Tudor Tournament=

First Round=

Indpls Tech 38, Indpls Brebeuf 31

Sandburg Tournament=

Seventh Place=

Oak Forest, Ill. 66, Hammond 20

South Adams Classic=

Championship=

Eastside 56, S. Adams 27

First Round=

Eastside 44, Delta 36

S. Adams 56, Ft. Wayne Blackhawk 40

Third Place=

Ft. Wayne Blackhawk 52, Delta 44

Southport Tournament=

Championship=

Greensburg 68, New Palestine 59

First Round=

Greensburg 56, Southport 43

New Palestine 46, Noblesville 42

Third Place=

Noblesville 60, Southport 35

Summit Conference Tournament=

Championship=

Homestead 52, Ft. Wayne South 43

Semifinal=

Ft. Wayne South 72, Ft. Wayne Northrop 48

Homestead 44, Ft. Wayne Luers 38

Tipton Tournament=

Championship=

Richmond 46, Jennings Co. 43

Fifth Place=

Clinton Central 59, Tri-Central 36

Third Place=

Tipton 59, S. Bend Adams 46

Twin lakes Tournament=

Championship=

Mt. Vernon (Fortville) 61, Kankakee Valley 31

Twin Lakes Tournament=

Consolation=

Twin Lakes 59, Logansport 46

Consolation=

Carroll (Flora) 38, N. White 36

Fifth Place=

Twin Lakes 47, Carroll (Flora) 36

Semifinal=

Kankakee Valley 51, Rochester 43

Mt. Vernon (Fortville) 49, Indpls Cathedral 36

Seventh Place=

N. White 47, Logansport 41

Third Place=

Indpls Cathedral 56, Rochester 51

Union City Invitational=

championship=

Northeastern 45, Greenwood Christian 39

Semifinal=

Greenwood Christian 58, Union City 48

Seventh Place=

Daleville 56, Liberty Christian 53

Third Place=

Union City 60, Cowan 45

Vincennes Rivet Tournament=

Championship=

Vincennes Rivet 57, Ev. Memorial 42

Fifth Place=

Eastern (Pekin) 63, Terre Haute South 30

Seventh Place=

Jasper 51, Western Boone 25

Third Place=

Lafayette Catholic 46, Ev. Mater Dei 44

Wabash County Tournament=

Championship=

Northfield 48, Manchester 39

Third Place=

Wabash 53, Southwood 42

Whitefield (KY) Tournament=

Consolation=

Rock Creek Academy 39, Beth Haven, Ky. 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/