AP NEWS

Friday’s Scores

February 16, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Bedford 65, Chestnut Ridge 52

Bellefonte 53, St. Marys 29

Bishop Walsh, Md. 83, Mercersburg Academy 48

Bishop Walsh, Md. 83, Mercersburg Academy 48

Brookville 53, Dubois 52, OT

Central Martinsburg 64, Northern Cambria 30

Cle. St. Ignatius, Ohio 64, Erie Cathedral Prep 63

Coudersport 106, Oswayo 35

Dunmore 47, Riverside 35

Elk Lake 42, Montrose 39

Ellis School 47, Aliquippa 37

Erie 68, Erie McDowell 53

Loyalsock 60, Montoursville 40

Nanticoke Area 68, Hazleton Area 64

New Foundations 63, Doane Academy, N.J. 51

North Penn-Mansfield 65, Northeast Bradford 39

Our Lady Of Sacred Heart 50, Burgettstown 30

Philadelphia Bishop McDevitt 52, Archbishop Wood 49

Portage Area 63, Blacklick Valley 62

Punxsutawney 62, Bradford 58

SLA Beeber 56, Dobbins 49

Scranton Holy Cross 40, Mid Valley 35

String Theory Schools 69, High School of the Future 61

Wallenpaupack 54, Western Wayne 32

Wellsboro 81, Troy 42

Williamsport 58, West Scranton 49

Wyoming Seminary 56, Crestwood 50

BCIAA Tournament=

Championship=

Reading 33, Berks Catholic 31

Class 2A District 10=

First Round=

Lakeview 68, Saegertown 38

Maplewood 59, Reynolds 48

Union City 85, Mercer 60

West Middlesex 61, Youngsville 32

Class 3A District 10=

First Round=

Erie First Christian Academy 79, Seneca 64

Franklin 80, Iroquois 52

Girard 44, Northwestern 28

Greenville 63, Philadelphia Northeast 49

Class 4A District 10=

First Round=

Corry 50, Slippery Rock 33

George Jr. Republic 68, Oil City 67, OT

Warren 54, Fort Leboeuf 42

Class 6A District 1=

First Round=

Central Bucks South 56, Bensalem 45

Central Bucks West 63, Central Bucks East 50

Cheltenham 60, North Penn 49

Class 6A District 10=

First Round=

Conestoga 58, Pennsbury 56

Downingtown East 61, Garnet Valley 48

Downingtown West 56, Upper Dublin 44

Plymouth-Whitemarsh 62, Haverford 37

Spring-Ford 59, Council Rock North 55

Mid Penn Conference Tournament=

Championship=

Camp Hill Trinity 47, Chambersburg 38

PAISAA Tournament=

First Round=

Academy of the New Church 74, Kiski School 58

Haverford School 75, George School 60

Malvern Phelps 79, Germantown Academy 77

Perkiomen School 76, Springside Chestnut Hill 53

The Hill School 69, Episcopal Academy 50

Westtown 61, Abington Friends 44

Philadelphia Catholic League Tournament=

Quarterfinal=

Neumann-Goretti 73, Bonner-Prendergast 62

Quarterfinals=

LaSalle 49, Archbishop Carroll 47

Philadelphia Roman Catholic 55, St. Joseph’s Prep 50

Philadelphia Public School League Tournament Bracket A=

Semifinal=

Imhotep Charter 79, Latin Charter 39

Philadelphia MC&S 72, Abraham Lincoln 62

Philadelphia Public School League Tournament Bracket B=

Semifinal=

Mastery Charter North 70, Bartram 66

Schuylkill League Tournament=

Semifinal=

Blue Mountain 63, Lourdes Regional 54

Pottsville 56, Mahanoy Area 13

WPIAL Class 1A=

First Round=

Greensburg Central Catholic 62, Geibel Catholic 35

Leechburg 59, Bishop Canevin 40

St. Joseph 78, West Greene 45

Union Area 76, Clairton 69

YAIAA Tournament=

Championship=

York 54, New Oxford 50

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bradford 44, Punxsutawney 43

Brookville 66, Dubois 30

Johnsonburg 33, Dubois Central Catholic 18

Johnstown Christian 58, Harmony 56

Lebanon Christian 64, Evangel Christian, Va. 34

Mercersburg Academy 61, Bishop Walsh, Md. 50

Mifflinburg 49, Danville 43, OT

Portville, N.Y. 55, Smethport 6

South Williamsport 60, Line Mountain 25

Sullivan County 63, North Penn-Mansfield 46

Susquehanna 58, Forest City 24

West Scranton 49, Williamsport 46

BCIAA Tournament=

Championship=

Governor Mifflin 61, Reading 53

Class 6A District 1 =

First Round=

Central Bucks East 66, Kennett 57

Central Bucks West 75, Upper Darby 38

Haverford 51, North Penn 36

Owen J Roberts 50, Coatesville 40

Pennsbury 48, Central Bucks South 45

Plymouth-Whitemarsh 45, Bensalem 32

Class 6A District 1=

First Round=

Pennridge 51, West Chester Rustin 48

Lancaster Lebanon League Tournament=

Championship=

Lancaster Catholic 66, ELCO 42

Mid Penn Conference Tournament=

Championship=

Camp Hill Trinity 46, Cumberland Valley 42

PAISAA Tournament=

First Round=

Abington Friends 76, Agnes Irwin 33

Friends Central 52, Episcopal Academy 43

Notre Dame 74, George School 35

The Hill School 53, Baldwin Bryn-Mawr 45

Westtown 65, Springside Chestnut Hill 51

Philadelphia Public School League Tournament=

Quarterfinal=

Audenried 77, Philadelphia High School for Girls 50

Imhotep Charter 67, Constitution 29

Mastery Charter North 49, Franklin Towne Charter 28

Palumbo 57, Philadelphia Central 34

WPIAL Class 2A=

First Round=

Ellis School 47, Aliquippa 37

Laurel 63, Chartiers-Houston 16

Our Lady Of Sacred Heart 50, Burgettstown 30

Serra Catholic 59, Sto-Rox 29

South Side 52, Riverview 41

Winchester Thurston 60, Frazier 56

Southern Lehigh 64, Notre Dame-Green Pond 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Galeton vs. Bucktail, ppd. to Feb 15th.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.