AP NEWS

Thursday’s Scores

February 8, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Dominican 64, Shoreland Lutheran 42

Lake Country Lutheran 79, Hope Christian 65

New Richmond 55, Baldwin-Woodville 41

Racine Lutheran 75, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 46

The Prairie School 78, Catholic Central 54

Waterford 59, Union Grove 58

Waukesha North 42, Catholic Memorial 41

Waukesha West 74, Kettle Moraine 61

Westosha Central 71, Badger 47

Wilmot Union 75, Burlington 54

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Abbotsford vs. Marathon, ppd.

Algoma vs. Oconto, ppd. to Feb 14th.

Altoona vs. McDonell Central, ppd. to Feb 8th.

Ashwaubenon vs. Notre Dame, ppd. to Feb 11th.

Athens vs. Assumption, ppd.

Baraboo vs. Waunakee, ppd. to Feb 8th.

Beaver Dam vs. Mount Horeb, ppd. to Feb 18th.

Belmont vs. Cassville, ppd. to Feb 13th.

Beloit Memorial vs. Madison West, ppd.

Blair-Taylor vs. Pepin/Alma, ppd. to Feb 10th.

Bonduel vs. Iola-Scandinavia, ppd. to Feb 9th.

Boscobel vs. Darlington, ppd. to Feb 11th.

Cadott vs. Fall Creek, ppd. to Feb 8th.

Cambria-Friesland vs. Randolph, ppd. to Feb 18th.

Cameron vs. Unity, ppd. to Feb 9th.

Campbellsport vs. Kettle Moraine Lutheran, ppd. to Feb 14th.

Central Wisconsin Christian vs. Oakfield, ppd. to Feb 9th.

Clintonville vs. Fox Valley Lutheran, ppd. to Feb 8th.

Colfax vs. Elmwood/Plum City, ppd. to Feb 20th.

Deerfield vs. Parkview, ppd. to Feb 11th.

Denmark vs. Luxemburg-Casco, ppd. to Feb 9th.

Eau Claire Immanuel Lutheran vs. Lake Holcombe, ppd. to Feb 9th.

Elk Mound vs. Spring Valley, ppd. to Feb 8th.

Elkhorn Area vs. Delavan-Darien, ppd.

Ellsworth vs. Somerset, ppd. to Feb 11th.

Fennimore vs. Riverdale, ppd. to Feb 9th.

Flambeau vs. Bruce, ppd. to Feb 9th.

Fond du Lac vs. Omro, ppd.

Fort Atkinson vs. Milton, ppd. to Feb 8th.

Frederic vs. Luck, ppd. to Feb 9th.

Gibraltar vs. Green Bay N.E.W. Lutheran, ppd.

Gilman vs. Columbus Catholic, ppd. to Feb 11th.

Glenwood City vs. Boyceville, ppd. to Feb 19th.

Grand Rapids, Minn. vs. Superior, ppd.

Green Bay East vs. New London, ppd. to Feb 8th.

Green Bay Southwest vs. Bay Port, ppd. to Feb 11th.

Greenwood vs. Granton, ppd. to Feb 11th.

Holmen vs. Aquinas, ccd.

Horicon vs. Dodgeland, ppd. to Feb 22nd.

Hustisford vs. Valley Christian, ppd. to Feb 18th.

Iowa-Grant vs. Mineral Point, ppd. to Feb 11th.

Juda vs. Pecatonica, ppd. to Feb 13th.

Kaukauna vs. Appleton West, ppd. to Feb 11th.

Kimberly vs. Fond du Lac, ppd. to Feb 8th.

Lakeside Lutheran vs. Lake Mills, ppd. to Feb 9th.

Lancaster vs. Prairie du Chien, ppd. to Feb 9th.

Little Chute vs. Freedom, ppd. to Feb 8th.

Lomira vs. Sheboygan South, ppd. to Feb 11th.

Lourdes Academy vs. Wayland Academy, ppd. to Feb 11th.

Loyal vs. Spencer, ppd. to Feb 14th.

Luther vs. Black River Falls, ppd. to Feb 8th.

Madison East vs. Janesville Craig, ppd. to Feb 27th.

Madison La Follette vs. Sun Prairie, ppd.

Madison Memorial vs. Verona Area, ppd. to Feb 19th.

Marion vs. Tigerton, ppd. to Feb 9th.

Markesan vs. Fall River, ppd. to Feb 18th.

Marshall vs. Cambridge, ppd.

Menominee, Mich. vs. Laona-Wabeno, ppd.

Middleton vs. Janesville Parker, ppd.

Milwaukee Saint Anthony vs. Saint Francis, ccd.

Mondovi vs. Durand, ppd. to Feb 14th.

Monona Grove vs. Edgewood, ppd.

Montello vs. Pardeeville, ppd. to Feb 18th.

Mosinee vs. Antigo, ppd.

Neenah vs. Appleton East, ppd. to Feb 8th.

Neillsville vs. Colby, ppd. to Feb 8th.

New Auburn vs. Lac Courte Oreilles, ccd.

New Glarus vs. Belleville, ppd. to Feb 11th.

New Holstein vs. Kiel, ppd. to Feb 15th.

North Fond du Lac vs. Laconia, ppd.

Northland Pines vs. Crandon, ppd.

Oregon vs. Watertown, ppd.

Osceola vs. Amery, ppd. to Feb 8th.

Oshkosh North vs. Appleton North, ppd. to Feb 9th.

Oshkosh West vs. Hortonville, ppd.

Osseo-Fairchild vs. Thorp, ppd. to Feb 8th.

Owen-Withee vs. Cornell, ppd. to Feb 14th.

Palmyra-Eagle vs. Madison Country Day, ppd. to Feb 23rd.

Phillips vs. Edgar, ppd.

Pittsville vs. Port Edwards, ppd. to Feb 9th.

Platteville vs. Dodgeville, ppd. to Feb 12th.

Plymouth vs. Berlin, ppd. to Feb 16th.

Prescott vs. Saint Croix Central, ppd.

Princeton/Green Lake vs. Rio, ppd. to Feb 8th.

Reedsburg Area vs. DeForest, ppd. to Feb 11th.

Regis vs. Stanley-Boyd, ppd.

Rhinelander vs. Tomahawk, ppd.

Rib Lake vs. Newman Catholic, ppd.

Richland Center vs. River Valley, ppd.

Ripon vs. Kewaskum, ppd. to Feb 9th.

Roncalli vs. Chilton, ppd. to Feb 9th.

Sheboygan Christian vs. Saint Lawrence Seminary, ppd.

Southern Door vs. Sevastopol, ppd. to Feb 19th.

Southwestern vs. Cuba City, ppd. to Feb 16th.

Stoughton vs. Monroe, ppd.

Sturgeon Bay vs. Peshtigo, ppd. to Feb 19th.

Suring vs. Bowler, ccd.

Two Rivers vs. Brillion, ppd. to Feb 9th.

Valders vs. Sheboygan Falls, ppd. to Feb 9th.

Waupun vs. Winneconne, ppd. to Feb 19th.

Whitehall vs. Melrose-Mindoro, ppd. to Feb 19th.

Williams Bay vs. Madison Abundant Life, ppd.

Winnebago Lutheran Academy vs. Mayville, ppd. to Feb 18th.

Wisconsin Heights vs. Waterloo, ppd. to Feb 21st.

Wrightstown vs. Waupaca, ppd. to Feb 8th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Grafton 49, Homestead 41

Milwaukee Hamilton/Audubon 75, Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 28

Milwaukee Madison 65, Milwaukee Bradley Tech 26

Racine Horlick 64, Racine Park 46

Salam School 64, Cristo Rey Jesuit 10

The Prairie School 57, Dominican 32

Union Grove 59, Burlington 24

Waukesha North 68, Catholic Memorial 62

Waukesha West 43, Kettle Moraine 30

Wauzeka-Steuben 50, La Farge 27

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ashland vs. Proctor, Minn., ccd.

Assumption vs. Newman Catholic, ppd. to Feb 7th.

Barneveld vs. Black Hawk, ppd.

Barron vs. Bloomer, ppd. to Feb 9th.

Bayfield vs. Mellen, ppd.

Big Foot vs. Edgerton, ppd. to Feb 8th.

Brodhead vs. Whitewater, ppd. to Feb 9th.

Cambria-Friesland vs. Randolph, ppd. to Feb 11th.

Cameron vs. Unity, ppd. to Feb 9th.

Cashton vs. Necedah, ppd. to Feb 9th.

Central Wisconsin Christian vs. Random Lake, ccd.

Clinton vs. McFarland, ppd. to Feb 12th.

Colby vs. Loyal, ppd. to Feb 9th.

Coleman vs. Oneida Nation, ppd. to Feb 12th.

Cornell vs. Flambeau, ppd. to Feb 11th.

Cumberland vs. Northwestern, ppd. to Feb 15th.

Eau Claire North vs. Menomonie, ppd. to Feb 9th.

Elcho vs. Laona-Wabeno, ppd.

Evansville vs. East Troy, ppd. to Feb 9th.

Fennimore vs. Darlington, ppd. to Feb 9th.

Frederic vs. Luck, ppd. to Feb 9th.

Gale-Ettrick-Trempealeau vs. West Salem, ppd. to Feb 14th.

Gillett vs. Crivitz, ppd. to Feb 15th.

Glenwood City vs. Elk Mound, ppd. to Feb 12th.

Goodman/Pembine vs. Florence, ppd.

Gresham Community vs. Almond-Bancroft, ppd. to Feb 13th.

Hayward vs. Chetek-Weyerhaeuser, ppd.

Holmen vs. Aquinas, ccd.

Hurley vs. Solon Springs, ppd. to Feb 13th.

Independence vs. Arcadia, ccd.

Iola-Scandinavia vs. Bonduel, ppd. to Feb 12th.

Jefferson vs. Turner, ppd.

Kewaskum vs. Kettle Moraine Lutheran, ppd. to Feb 9th.

Ladysmith vs. Spooner, ppd. to Feb 9th.

Medford Area vs. Mosinee, ppd. to Feb 7th.

Milw. Washington vs. Milwaukee School of Languages, ppd.

Monticello vs. Albany, ccd.

Mukwonago vs. Stoughton, ccd.

North Crawford vs. Ithaca, ppd. to Feb 10th.

Pecatonica vs. Argyle, ppd. to Feb 9th.

Phillips vs. Lake Holcombe, ccd.

Potosi/Cassville vs. Benton, ppd. to Feb 9th.

River Falls vs. Rice Lake, ppd. to Feb 9th.

River Ridge vs. Shullsburg, ppd. to Feb 9th.

Royall vs. Brookwood, ppd. to Feb 9th.

Saint Thomas Aquinas vs. Niagara, ppd. to Feb 10th.

Seneca vs. De Soto, ppd. to Feb 9th.

Sheboygan South vs. Green Bay Preble, ppd. to Feb 11th.

Siren vs. Northwood, ppd. to Feb 16th.

Somerset vs. St. Croix Falls, ppd. to Feb 11th.

South Shore vs. Drummond, ppd. to Feb 13th.

Stevens Point vs. Merrill, ppd. to Feb 7th.

Suring vs. Bowler, ccd.

Tomahawk vs. Antigo, ppd. to Feb 7th.

Washburn vs. Chequamegon, ppd.

Wausaukee vs. Lena, ppd. to Feb 12th.

Weston vs. Kickapoo, ppd. to Feb 12th.

White Lake vs. Three Lakes, ppd.

Wonewoc-Center vs. New Lisbon, ppd. to Feb 10th.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/