AP NEWS

Monday’s Scores

March 10, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Division 1=

First Round=

District 1=

Marquette 82, Petoskey 70

District 2=

Midland Dow 58, Bay City Western 45

District 3=

Flint Carman-Ainsworth 68, Saginaw Heritage 54

Saginaw 70, Flushing 55

District 5=

Clarkston 64, Rochester Adams 30

Lake Orion 63, Romeo 44

District 6=

Orchard Lake St. Mary’s 78, Pontiac Northern 46

Waterford Mott 95, Auburn Hills Avondale 50

District 7=

Walled Lake Northern 55, Walled Lake Central 28

District 8=

Howell 62, Hartland 54

District 9=

Grand Rapids Forest Hills Northern 76, Cedar Springs 57

Grand Rapids Northview 68, Greenville 50

Rockford 58, Grand Rapids Forest Hills Central 54

District 10=

Grand Haven 73, Muskegon Reeths-Puffer 56

Muskegon 74, Grand Rapids Union 44

District 11=

Holland West Ottawa 55, Holland 36

Hudsonville 51, Zeeland West 36

Zeeland East 51, Grandville 48

District 12=

East Grand Rapids 56, Byron Center 46

East Kentwood 68, Caledonia 67, 2OT

Wyoming 93, Middleville Thornapple Kellogg 49

District 13=

Kalamazoo Central 85, Portage Central 45

Stevensville Lakeshore 62, Portage Northern 29

District 14=

Coldwater 84, Kalamazoo Loy Norrix 61

Richland Gull Lake 56, Battle Creek Central 49

District 15=

DeWitt 59, Lansing Waverly 40

District 16=

Lansing Everett 55, Holt 52

Okemos 64, Jackson Northwest 21

District 17=

Ann Arbor Skyline 48, Pinckney 42

South Lyon East 60, Brighton 54

District 18=

Ann Arbor Huron 56, Saline 47

Ypsilanti Lincoln 80, Ann Arbor Pioneer 60

District 19=

Canton 51, Detroit Catholic Central 42

Northville 48, Plymouth 39

District 20=

Redford Thurston 58, Livonia Franklin 40

Westland John Glenn 68, Garden City 26

District 21=

Bedford 53, Monroe 49

District 22=

Lincoln Park 57, Riverview 50

District 23=

Dearborn 38, Dearborn Heights Crestwood 36

Romulus 91, Taylor 58

District 24=

Detroit Cass Tech 52, Detroit Western Intl 36

District 25=

Farmington 54, Birmingham Brother Rice 47

Southfield A&T 66, Birmingham Groves 60

District 26=

Detroit Mumford 52, Berkley 42

Detroit U-D Jesuit 93, Oak Park 79

District 27=

Warren Woods Tower 54, Warren Fitzgerald HS 38

District 28=

Eastpointe East Detroit 81, Grosse Pointe North 73

District 29=

Rochester Hills Stoney Creek 61, Utica 39

District 30=

Troy Athens 67, Sterling Heights 45

District 31=

St. Clair Shores Lakeview 74, L’Anse Creuse 66

District 32=

Port Huron Northern 64, Fair Haven-Anchor Bay 46

Traverse City Central 61, Alpena 48

Division 2=

First Round=

District 33=

Menominee 69, Houghton 53

District 34=

Boyne City 61, Kalkaska 48

Kingsley 66, Cheboygan 47

District 35=

Cadillac 67, Manistee 24

Ludington 56, Benzie Central 49

District 36=

Clare 73, Standish-Sterling 55

Gladwin 84, West Branch Ogemaw Heights 81, 2OT

District 37=

Alma 77, Howard City Tri-County 32

Shepherd 63, Belding 37

District 38=

Carrollton 57, Midland Bullock Creek 45

Essexville Garber 59, Bay City John Glenn 53

District 39=

Bridgeport 53, Clio 51

Frankenmuth 69, Birch Run 39

District 40=

Ovid-Elsie 60, Durand 35

Perry 56, Chesaning 44

District 41=

Fruitport 49, Oakridge High School 42

Spring Lake 62, Muskegon Orchard View 48

District 42=

Comstock Park 56, Sparta 45

Fremont 93, Grant 70

District 43=

Grand Rapids Catholic Central 80, Grand Rapids West Catholic 53

Hudsonville Unity Christian 75, Allendale 64

District 44=

Grand Rapids Christian 72, Wyoming Godwin Heights 46

District 45=

Dowagiac Union 59, Edwardsburg 49

District 46=

Benton Harbor 51, Holland Christian 40

Coloma 70, Allegan 52

District 47=

Grand Rapids South Christian 58, Hastings 40

Otsego 78, Plainwell 57

District 48=

Paw Paw 66, Parchment 51

Vicksburg 54, Comstock 46

District 49=

Lansing Catholic 66, Fowlerville 47

Williamston 44, Lansing Eastern 33

District 50=

Lake Odessa Lakewood 57, Olivet 41

District 51=

Battle Creek Pennfield 53, Parma Western 51

District 52=

Adrian 52, Chelsea 51

Onsted 53, Hillsdale 48

District 53=

Ann Arbor Gabriel Richard 42, Ida 28

District 54=

Flat Rock 82, Monroe Jefferson 65

District 55=

Dearborn Divine Child 66, Detroit Cesar Chavez 15

Dearborn Heights Robichaud 76, Dearborn Heights Annapolis 74

District 56=

Detroit University Prep 67, Detroit Douglass 59

Detroit University Prep 77, Detroit Collegiate Prep 31

District 58=

Detroit Old Redford def. Detroit Comm & Media Arts, forfeit

District 59=

Hazel Park 92, Detroit Frontier 40

District 60=

Harper Woods 63, Detroit East English 44

District 61=

Madison Heights Lamphere 70, Clawson 53

District 62=

Macomb Lutheran North 54, New Haven 46

Richmond 72, Algonac 28

District 63=

Armada 46, Almont 37

Croswell-Lexington 60, Marysville 49

District 64=

Flint Powers 68, Flint Hamady 51

Goodrich 67, North Branch 31

Division 3=

First Round=

District 65=

Calumet 46, West Iron County 40

Iron Mountain 77, Norway 46

Ironwood City Gogebic Michigan 68, Hancock 44

District 66=

Gwinn 61, Ishpeming 53

Munising 49, Bark River-Harris 40

Negaunee 65, Manistique 45

District 67=

East Jordan 55, Indian River-Inland Lakes 48

District 68=

Oscoda 74, Roscommon 39

Rogers City 53, Lincoln-Alcona 50

District 70=

Manton 62, Houghton Lake 41

District 71=

Beal City 51, Beaverton 46

Sanford-Meridian 57, Farwell 32

District 72=

Evart 63, Hart 59, OT

Leroy Pine River 59, Mason County Central 48

District 73=

Muskegon Western Michigan Christian 63, Holton 39

Ravenna 59, North Muskegon 41

District 74=

Carson City-Crystal 47, Blanchard Montabella 33

Morley-Stanwood 57, Lakeview 46

District 75=

Pewamo-Westphalia 77, Saranac 32

Potterville 70, Delton Kellogg 44

District 76=

Grand Rapids Covenant Christian 72, Saugatuck 20

Grandville Calvin Christian 70, Fennville 54

District 77=

Cassopolis 44, Bridgman 38

District 78=

Bloomingdale 64, Hartford 61

Gobles 72, Bangor 48

District 79=

Kalamazoo Christian 48, Marcellus 44

District 80=

Centreville 53, Union City 31

District 81=

Bath 64, Byron 42

District 82=

Leslie 51, Springport 35

District 83=

Homer 89, Reading 81, 2OT

District 84=

East Jackson 67, Jackson Prep 17

District 85=

Morenci 69, Hudson 64, OT

District 86=

Erie-Mason 72, Ottawa Lake Whiteford 43

District 87=

Manchester 60, Clinton 56

District 88=

Ecorse 62, Canton Prep 43

District 89=

Detroit Leadership 53, Dearborn Riverside Academy-West 32

District 90=

Detroit Cristo Rey 53, Detroit Central 49

Detroit Edison(DEPSA) 81, Grosse Pointe Woods University Liggett 29

District 91=

Detroit Jalen Rose 59, Detroit Community 43

Detroit Loyola 75, Madison Heights Madison 45

District 92=

Mount Clemens 77, Pontiac A&T 54

District 93=

Brown City 47, Capac 31

Sandusky 50, Marlette 34

District 94=

Burton Bendle 76, Burton Atherton 68

Burton Bentley 60, Millington 55

Flint Beecher 74, Vassar 39

District 95=

Hemlock 82, St. Charles 34

New Lothrop 72, Saginaw Arts and Science 27

Reese 96, Montrose 45

District 96=

Bad Axe 54, Elkton-Pigeon Bay Port Laker 41

Unionville-Sebewaing 49, Harbor Beach 44

Division 4=

First Round=

District 97=

Ontonagon 49, Wakefield-Marenisco 48

District 99=

Carney-Nadeau 59, Crystal Falls Forest Park 37

North Central 82, Republic-Michigamme 46

District 101=

Engadine 77, Brimley 39

District 102=

Mackinaw City 44, DeTour 38

District 103=

Alanson 59, Beaver Island 38

Pellston 77, Harbor Light Christian 28

District 104=

Onaway 69, Wolverine 56

District 105=

Ellsworth 80, Alba 31

Gaylord St. Mary 68, Boyne Falls 18

District 106=

Lake Leelanau St. Mary 91, Buckley 76

Leland 55, Suttons Bay 53

District 107=

Frankfort 50, Mesick 34

District 108=

Baldwin 72, Big Rapids Crossroads Charter Academy 46

Mason County Eastern 55, Marion 35

Pentwater 66, Walkerville 56

District 109=

Hale 79, Fairview 27

Mio-Au Sable 62, Atlanta 24

District 110=

Fulton-Middleton 59, Breckenridge 48

District 111=

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 67, Merrill 32

District 112=

Kingston 72, Kinde-North Huron 33

Mayville 58, Akron-Fairgrove 12

District 113=

Muskegon Catholic Central 69, Fruitport Calvary Christian 51

Zion Christian 62, Wyoming West Michigan Lutheran 40

District 114=

Holland Calvary 75, Covert 20

Martin 83, Kalamazoo Phoenix 46

District 115=

Eau Claire 54, St. Joseph Lake Michigan Catholic 41

District 116=

Marcellus Howardsville Christian 57, Lakeside 54

District 117=

Morrice 73, Fowler 61

District 118=

Battle Creek St. Philip 53, Calhoun Christian 41

Bellevue 62, Marshall Academy 38

District 119=

Camden-Frontier 69, Litchfield 54

Hillsdale Academy 68, Coldwater Pansophia Academy 13

District 120=

Britton-Deerfield 70, North Adams-Jerome 23

District 121=

Ann Arbor Central Academy 66, Lutheran Westland 48

Westland Huron Valley Lutheran 55, Ann Arbor Rudolf Steiner 51

District 122=

Allen Park Inter-City Baptist 72, American International Academy 28

District 124=

Bloomfield Hills Roeper 84, Southfield Manoogian 34

District 125=

Auburn Hills Oakland Christian 57, Pontiac Academy for Excellence 32

Sterling Heights Parkway Christian 71, Auburn Hills Christian 49

District 126=

Clarkston Everest Collegiate 61, Burton St. Thomas More 47

District 127=

Burton Genesee Christian 78, New Standard 61

District 128=

Peck 76, Deckerville 66, 2OT

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/