AP NEWS
Related topics

Illinois-How They Fared

January 21, 2019

Here is how teams in the girls basketball poll fared:

Class 4A
1. Maine West (23-0) beat Highland Park 37-34, beat Kenwood 70-50.
2. Rock Island (19-1) beat Moline 56-53.
3. Edwardsville (22-3) beat Alton 76-19, lost to Highland 45-43, beat St. Josephs, MO, 59-35, beat Cahokia 58-46.
4. Fremd (20-3) beat Barrington 63-31, .
5. Rockford Boylan (20-0) beat Freeport 60-43.
6. Montini (23-4) beat Hinsdale South 53-21, beat Butler 49-17, lost to St. Rita 69-63.
7. Whitney Young (17-5) beat North Lawndale 78-16, beat Nazareth 88-66, lost to Long Island Lutheran, NY,53-49.
8. Benet (19-4) beat Carmel 61-21.
9. Mother McAuley (20-2) beat Chicago Marist 49-39, beat Saint Ignatius College Prep 48-30.
10. Hononegah (20-4) beat Rockford Auburn 60-49.
Class 3A
1. Kankakee (26-0) beat Crete-Monee 67-35, beat Rich Central 97-45.
(tie) Richwoods (22-2) beat Dunlap 70-32, beat Normal Community 68-38.
3. Morton (20-3) beat East Peoria no result.
4. Bloomington Central Catholic (19-3) did not report.
5. Charleston (21-0) beat St. Thomas More 68-13.
6. Nazareth (21-1) beat Woodstock Marian 59-25, beat Oak Park River Forest 60-50.
7. Carterville (18-3) idle.
8. Sandwich (23-0) beat Genoa (Genoa-Kingston) 56-25.
9. Bethalto Civic Memorial (21-5) beat Nashville 46-18, beat O’Fallon 45-39, lost to Belleville East 64-58.
(tie) Burlington Central (15-7) beat Woodstock North 49-28, lost to Marengo 68-52.
Class 2A
1. Eureka (21-2) beat Lexington 67-41.
2. Greenville (22-1) beat Cahokia 56-25, beat Desoto, MO, 68-23, beat Collinsville 48-46.
3. Sullivan (20-1) beat Moweaqua Central A&M 51-46.
4. Chicago Marshall (16-7) beat Lincoln Park 66-25, beat East St. Louis 58-52, beat Milwaukee Academy of Science 74-58.
5. Watseka (21-2) beat Clifton Central 63-27, beat Paxton-Buckley-Loda 61-53.
6. Walther Christian (18-0) beat Chicago Our Lady of Tepeyac 60-12.
7. Hamilton County (21-3) lost to Edwards County 72-64, lost to Pinckneyville 45-44.
8. Teutopolis (17-4) lost to O’Fallon 56-47.
9. Harrisburg (22-2) beat Anna-Jonesboro 50-42.
10. St. Joseph-Ogden (19-4) beat Pontiac 70-48.
Class 1A
1. Danville Schlarman (21-2) beat Champaign Central 80-40, beat Geneva 65-33, beat East St. Louis 65-38.
2. Jacksonville Routt (20-2) beat Carrollton 51-34.
3. Lewistown (22-1) beat Brimfield 59-43.
4. Stockton (20-3) beat River Ridge-Scales Mound 59-48, beat East Dubuque 49-38.
5. Lanark Eastland (22-4) beat Galena 62-37.
6. Goreville (17-4) beat Gallatin County 59-16, beat Mt. Carmel 40-37.
7. Shiloh (17-4) idle.
8. Illini Bluffs (20-6) lost to Lewistown 61-36, beat Mt. Pulaski 63-41.
9. Amboy (23-1) beat Ashton-Franklin Center 49-48, beat Durand 60-33, beat La Moille 59-55.
10. Altamont (22-2) beat Dieterich 71-61, beat North Clay 62-48, beat Patoka 71-46.