AP NEWS

Class 2A Texas high school football playoff scores, pairings

November 13, 2016

CLASS 2A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Stratford 53, Hale Center 13

Post 33, Anthony 7

Abernathy 34, Sunray 19

Hawley 29, Christoval 20

Forsan 41, Ozona 22

New Deal 36, Stinnett West Texas 28

Anson 54, McCamey 12

Sundown 21, Panhandle 20

Area

Stratford (10-1) vs. Post (9-2), 4 p.m. Friday, Canyon’s Kimbrough Stadium

Abernathy (9-2) vs. Hawley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Snyder

Forsan (8-3) vs. New Deal (10-1), 7:30 p.m. Friday, Denver City

Anson (8-3) vs. Sundown (6-5), 5 p.m. Saturday, Big Spring

Region II

Bidistrict

Windthorst 35, Bells 13

Bosqueville 42, Goldthwaite 12

Valley View 68, Chico 20

De Leon 48, Riesel 21

Crawford 47, Italy 0

Collinsville 63, Alvord 16

Mart 47, Hico 14

Seymour 47, Tom Bean 19

Area

Windthorst (7-4) vs. Bosqueville (9-2), 7 p.m. Friday, FW Brewer HS

Valley View (6-5) vs. De Leon (9-2), 7:30 p.m. Friday, Weatherford

Crawford (10-1) vs. Collinsville (9-2), 7:30 p.m. Friday, Collinsville

Mart (11-0) vs. Seymour (7-4), 7 p.m. Friday, Springtown

Region III

Bidistrict

Kerens 38, Bogata Rivercrest 28

Centerville 49, Alto 28

Gladewater Union Grove 57, Quinlan Boles 16

Lovelady 33, Joaquin 16

Price Carlisle 38, Pineland West Sabine 30

Cayuga 27, Wolfe City 18

Groveton (9-1) vs. San Augustine (6-4)

Big Sandy 48, Simms Bowie 0

Area

Kerens (4-7) vs. Centerville (8-3), 7 p.m. Thursday, Palestine Westwood HS

Gladewater Union Grove (8-2) vs. Lovelady (8-2), 7:30 p.m. Friday, Bullard

Price Carlisle (10-1) vs. Cayuga (7-4), TBD

Groveton-San Augustine winner vs. Big Sandy (8-3), TBD

Region IV

Bidistrict

Normangee 42, Brackettville 25

Yorktown 55, Freer 26

Mason 49, Moody 7

Shiner 41, Three Rivers 6

Refugio 68, La Villa 0

Junction 46, Thorndale 20

Ben Bolt 49, Weimar 36

Thrall 61, Harper 28

Area

Normangee (5-6) vs. Yorktown (8-3), 7:30 p.m. Friday, Elgin

Mason (9-2) vs. Shiner (8-2), 7:30 p.m. Friday, Pflugerville HS

Refugio (10-1) vs. Junction (6-5), 7 p.m. Friday, La Vernia

Ben Bolt (8-3) vs. Thrall (10-1), 7 p.m. Friday, Seguin’s Matador Stadium

___

CLASS 2A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Crosbyton 34, Vega 32

Roscoe 39, Sudan 26

Memphis 38, Shamrock 7

Seagraves 52, Bovina 49

Farwell 59, Tahoka 6

Wellington 49, Gruver 7

Hamlin 46, Springlake-Earth 16

Wheeler 20, Clarendon 18

Area

Crosbyton (5-6) vs. Roscoe (7-4), 7 p.m. Thursday, Post

Memphis (10-1) vs. Seagraves (8-3), 7 p.m. Friday, Canyon’s Kimbrough Stadium

Farwell (10-1) vs. Wellington (10-1), 7 p.m. Friday, Amarillo’s Bivins Stadium

Hamlin (9-2) vs. Wheeler (7-4), 7 p.m. Friday, Seymour

Region II

Bidistrict

Iraan 54, Baird 21

Santo 31, Petrolia 28

Albany 58, Menard 6

Electra 52, Lindsay 44

Munday 68, Perrin-Whitt 0

Cross Plains 50, Wink 42

Muenster 51, Quanah 13

Van Horn 27, Miles 16

Area

Iraan (11-0) vs. Santo (8-3), time TBD Friday, Fredericksburg

Albany (10-1) vs. Electra (10-1), 7 p.m. Friday, Graham

Munday (10-1) vs. Cross Plains (8-3), 7 p.m. Friday, Colorado City

Muenster (10-1) vs. Van Horn (6-5), 7 p.m. Thursday, Sweetwater

Region III

Bidistrict

Maud 41, Frost 22

Evadale 53, Timpson 41

Bremond 56, Dallas Gateway 20

Overton 33, Hull-Daisetta 18

Tenaha 82, Sabine Pass 0

Meridian 68, Detroit 38

Iola 23, Grapeland 6

Cumby 52, Hubbard 36

Area

Maud (7-4) vs. Evadale (10-1), 7 p.m. Friday, Tatum

Bremond (11-0) vs. Overton (8-2), 7 p.m. Friday, Troup

Tenaha (11-0) vs. Meridian (7-4), 7:30 p.m. Friday, Fairfield

Iola (7-4) vs. Cumby (9-2), 7 p.m. Friday, Palestine Westwood HS

Region IV

Bidistrict

Burton 49, Leakey 14

Riviera Kaufer 40, Louise 6

D’Hanis (6-4) vs. Milano (3-7)

Falls City 43, Benavides 6

Flatonia 43, Woodsboro 14

Snook 30, Rocksprings 29

Bruni 34, Pettus 13

Granger 38, Center Point 16

Area

Burton (10-1) vs. Riviera Kaufer (7-4), 7:30 p.m. Friday, Runge

D’Hanis-Milano winner vs. Falls City (7-4), TBD

Flatonia (7-4) vs. Snook (6-5), 7:30 p.m. Friday, Brenham

Bruni (8-2-1) vs. Granger (9-2), TBD