AP NEWS

Friday’s Scores

December 29, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Alton 51, Carmel 45

Beardstown 67, Astoria (Table Grove VIT) 30

Charleston 79, Julian 51

Chicago (Ogden International) 60, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 58

Chicago Sullivan 89, Waldorf 27

Covington, Tenn. 101, Southland 47

Fremd 47, Glenbrook South 44

Glenbrook North 53, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 28

Harvard 66, New Jerusalem Baptist 64

Kennedy 66, Chicago (Jones) 54

Maine South 63, Westinghouse 55

Morgan Park 91, Romeoville 59

Peoria Christian 60, Stanford Olympia 52

Plainfield South 69, Mahomet-Seymour 50

Rich East 64, Chicago Marshall 58

Springfield 58, North Chicago 42

Von Steuben 56, Northside Prep 42

Westminster Christian 64, CICS-Northtown 54

Winnebago 55, Downs Tri-Valley 41

Zion Benton 54, Peoria (H.S.) 43

Algonquin-Jacobs Tournament=

Algonquin (Jacobs) 52, Bartlett 42

Cary-Grove 58, Barrington 51

Crystal Lake South 63, Streamwood 55

Dixon 67, South Elgin 57

Grant 55, Payton 46

Johnsburg 76, Rockford Jefferson 72

Prairie Ridge 77, Woodstock Marian 44

Waubonsie Valley 51, Chicago King 33

Benton Tournament=

Benton, Wis. 80, Scales Mound 62

Bismarck Henning/Heritage Tournament=

Bismarck-Henning 51, Fisher 48

Bismarck-Henning 79, Indiana Math and Science Academy, Ind. 55

Blue Ridge 56, Georgetown-Ridge Farm 37

Catlin (Salt Fork) 46, Champaign Judah Christian 44

Champaign Judah Christian 67, Blue Ridge 47

Lexington 54, Georgetown-Ridge Farm 53

Milford 68, Indiana Math and Science Academy, Ind. 51

Milford 76, Centralia Christ Our Rock 66

N. Vermillion, Ind. 56, Fisher 44

N. Vermillion, Ind. 64, Centralia Christ Our Rock 43

Villa Grove-Heritage Coop 53, Catlin (Salt Fork) 38

Villa Grove-Heritage Coop 56, Lexington 43

Carbondale Tournament=

Collins Academy 40, Murphysboro 37

Marion 78, New Madrid, Mo. 55

Mundelein 59, Carbondale 45

Saxony Lutheran, Mo. 62, Mounds Meridian 56

St. Mary’s (St. Louis), Mo. 74, Cairo 52

Carlinville Tournament=

Calhoun 73, Litchfield 67

East Alton-Wood River 50, Gillespie 42

Hillsboro 56, Piasa Southwestern 38

Staunton 52, Carlinville 43

Ninth Place=

Bunker Hill 61, Mount Olive 58

Centralia Tournament=

Alton 51, Mundelein 45

Belleville West 73, Centennial, Tenn. 43

Champaign Central 59, Arlington, Tenn. 44

Chatham Glenwood 53, Cahokia 29

Evanston Township 64, Centralia 38

Marist 60, Germantown, Tenn. 55

Mount Vernon 53, Thornton Fractional North 45

Collinsville/Prairie Farms Tournament=

Belleville (Althoff Catholic) 78, Eisenhower 61

Belleville East 49, O’Fallon 43

Belleville East 64, Madison 59

Collinsville 40, Lincoln 34

Collinsville 70, Decatur MacArthur 57

East St. Louis 57, Edwardsville 49

Eisenhower 74, Oakville, Mo. 66

Lincoln 52, Granite City 47

O’Fallon 65, Chicago (Hansberry College Prep) High School 21

Quincy 47, Belleville (Althoff Catholic) 26

Quincy 62, Oakville, Mo. 39

Rockford East 69, East St. Louis 63

Springfield Southeast 85, Edwardsville 36

Springfield Southeast 85, Rockford East 63

DeKalb Tournament=

Belvidere North 67, Byron 60

Chicago (Noble Street Charter/Comer) 50, Aurora Math-Science 39

DeKalb 55, Huntley 48

Dundee-Crown 51, Yorkville 40

Dyett 55, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 47

Naperville Central 73, Schurz 58

Oswego 64, Hononegah 59

West Chicago 59, Rockford Guilford 42

East Aurora Tournament=

Black Division=

Downers North 73, Aurora Central Catholic 53

Plainfield Central 65, Joliet Catholic 50

Red Division=

Aurora (East) 63, Naperville Neuqua Valley 50

Marmion 63, Wheaton Academy 54

Eastland Tournament=

Pool A=

Lanark Eastland 54, Freeport (Aquin) 50

Stillman Valley 64, Fulton 50

Pool B=

North Boone 59, Amboy 40

Polo 59, Sherrard 38

Sherrard 51, Warren 41

Effingham/Teutopolis Tournament=

Antioch 60, Brooks Academy 50

Antioch 79, Altamont 51

Brooks Academy 58, Lawrenceville 44

Corliss 70, Mattoon 44

Effingham 63, Corliss 59

Effingham St. Anthony 69, Julian 28

Lincoln-Way East 58, Moweaqua Central A&M 49

Moweaqua Central A&M 48, Pleasant Plains 37

Oak Lawn Community 62, Effingham St. Anthony 61

Oak Lawn Richards 73, Charleston 55

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 54, Effingham 44

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 90, Mattoon 88

Teutopolis 36, Pleasant Plains 25

Teutopolis 60, Lincoln-Way East 59, OT

Eldorado Tournament=

Carmi White County 71, Anna-Jonesboro 56

Eldorado 62, Hardin County 45

Eldorado 77, Gallatin County 63

Fairfield 72, Carterville 46

Hardin County 57, Carrier Mills 33

Harrisburg 51, Norris City (NCOE) 45

Herrin 73, West Frankfort 68, OT

Massac County 64, Edwards County 48

Vienna 55, Carmi White County 54

Vienna 56, Hamilton County 46

Erie Prophetstown Tournament=

Pool A=

Erie/Prophetstown 40, Orion 39

Rock Island Alleman 69, Stark County 33

Stockton 59, Riverdale 46

Pool B=

Peoria Heights (Quest) 48, Aledo (Mercer County) 44

Sterling Newman 57, Lena-Winslow 54

Wethersfield 54, Morrison 50

Feeburg/Columbia Tournament=

Pool A=

Alton Marquette 60, Valmeyer 18

Freeburg 45, Waterloo Gibault 39

Waterloo Gibault 64, Waterloo 50

Pool B=

Bethalto Civic Memorial 68, Lovejoy 55

Columbia 58, Triad 51

Triad 61, Dupo 35

Glenbard West Tournament=

Championship=

Lake Park 44, Glenbard South 42

Fifth Place=

Leyden 44, Addison Trail 42

Seventh Place=

Glenbard North 67, Hoffman Estates 60

Third Place=

Glenbard West 68, De La Salle 55

GSW/Marseilles Tournament=

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 46, Dwight 45

Hall 74, Ottawa Marquette 70, OT

Indian Creek 54, Seneca 48

Kewanee 65, Woodland 34

Serena 62, Reed-Custer 59, OT

Somonauk 49, Gardner-South Wilmington 40

Hinsdale Central Tournament=

Hinsdale Central 52, Rockford Auburn 49

Homewood-Flossmoor 69, Oswego East 55

Marian Catholic (Chicago Heights) 44, DePaul College Prep 42

St. Charles East 57, Willowbrook 51

St. Rita 65, Lincoln Park 60

Stevenson 59, Oak Lawn Richards 48

ICCP/Westmont Tournament=

Bensenville (Fenton) 45, St. Edward 40

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 55, Holy Trinity 50

Evergreen, Colo. 39, Chicago (Christ the King) 32

IC Catholic 53, Chicago (Legal Prep Charter) 46

Latin 68, Elmwood Park 36

Montini 60, Chicago Phoenix Academy 58

Tinley Park 72, Chicago (Perspectives MSA) 44

Westmont 55, Eisenhower 48

Jack Tosh-York Tournament=

Downers South 56, Wheaton North 53

Elmhurst Timothy Christian 66, Elk Grove 61

Lyons 70, Riverside-Brookfield 62

Sandburg 49, Lake Forest 47

St. Laurence 64, Conant 43

St. Patrick 70, Lemont 43

Thornton Fractional South 73, Rolling Meadows 59

York 66, St. Ignatius 58

Kankakee Tournament=

Blue Division=

Chicago Christian 58, St. Anne 40

Clifton Central 68, Beecher 45

Herscher 58, Peotone 51

Manteno 75, Momence 61

Maroon Division=

Champaign Centennial 60, Bradley-Bourbonnais 43

Illiana Christian 54, Reavis 38

Lindblom 67, Kankakee 64

Shepard 69, Wauwatosa West, Wis. 59

Marengo Tournament=

Crystal Lake Central 78, Genoa (Genoa-Kingston) 51

Hampshire 67, Marengo 51

Harvest Christian Academy 78, Rochelle 70

Richmond-Burton 60, Elgin 44

Round Lake 59, Geneseo 57

Wauconda 75, Rockford Christian 56

Woodstock 60, Belvidere 59

Woodstock North 58, Sycamore 49

Mater Dei Tournament=

Pool A=

Mascoutah 66, Red Bay, Ala. 52

Metro-East Lutheran 64, Breese Mater Dei 61, OT

Nashville 46, Breese Mater Dei 32

Pool B=

Breese Central 53, Okawville 39

Briarcrest, Tenn. 62, Carlyle 38

Briarcrest, Tenn. 75, Highland 33

Mendon Unity Tournament=

Mendon Unity 54, Barry (Western) 51

Western-Payson Seymour 78, Augusta Southeastern 38

Monticello Tournament=

Championship=

Gibson City-Melvin-Sibley 61, Paxton-Buckley-Loda 49

Fourth=

Fithian Oakwood 63, Argenta-Oreana 21

Second=

Monticello 52, Tuscola 29

Third=

Neoga 61, Colfax Ridgeview 53

Motor City Roundball Classic=

Orr 69, Ferndale, Mich. 61

Pekin Tournament=

East Moline United 51, Mt. Carmel 46

East Moline United 73, Lake Zurich 50

Hersey 82, Bartonville (Limestone) 80

Moline 60, Plainfield East 59

Moline 69, Rockford Boylan 64

Mt. Carmel 49, Berwyn-Cicero Morton 43

Normal West 61, Pattonville, Mo. 44

Pekin 54, Normal West 43

Pekin 60, Freeport 51

Plainfield East 68, Springfield Lanphier 31

Richwoods 55, Washington 41

Richwoods 69, Hersey 61

Rockford Boylan 46, Springfield Lanphier 43

Washington 51, Bartonville (Limestone) 20

Pinckneyville Tournament=

Chester 53, Elverado 48

DuQuoin 62, Benton 46

Jerseyville Jersey 70, Roxana 56

Olney (Richland County) 45, Greenville 31

Pinckneyville 65, Steeleville 43

Salem 51, Cissna Park 44

Trenton Wesclin 56, Trico 32

PlanoTournament=

Coal City 37, Morris 36

Hinckley-Big Rock 56, Mendota 43

LaSalle-Peru 56, Streator 36

Newark 53, Sandwich 47

Ottawa 60, Northridge Prep 39

Peoria Notre Dame 73, Burlington Central 52

Plano 71, Kaneland 49

Yorkville Christian 74, Lisle 46

Pontiac Tournament=

Aurora (West Aurora) 77, Pontiac 60

Bloomington 60, Lisle (Benet Academy) 59, OT

Chicago Heights (Bloom Twp.) 66, Oak Park River Forest 53

Curie 61, New Trier 41

Danville 66, Lockport 64

Peoria Manual 58, Warren 56

Plainfield North 59, Joliet West 54

Simeon 56, St. Charles North 52

Princeville Tournament=

North Fulton (Cuba/Spoon River) 57, DePue 43

Championship=

Elmwood 43, Brimfield 37

Third Place=

Princeville 49, Galva 43

Prosser Tournament=

Chicago (Solorio Academy) 57, Mather 49

Cypress Bay, Fla. 52, Thornridge 39

Fenger 67, Clemente 64

Prosser 71, Calumet, Ind. 65, OT

Proviso West Tournament=

Bogan 60, Leo 54

Larkin 39, Hyde Park 35

Morton 77, Hillcrest 73

Proviso East 73, Chicago Uplift 69

Westchester St. Joseph 50, Dunbar 48

Whitney Young 78, Fenwick 70

Sesser-Valier Tournament=

Cobden 47, Zeigler-Royalton 33

Goreville 67, Johnston City 62

Marissa 57, Woodlawn 43

Odin 55, Waltonville 50

Sesser-Valier 66, Thompsonville 52

Sparta 78, Christopher 50

State Farm Tournament/Large Schools=

Consolation Championship=

North Lawndale 35, Metamora 33

Fifth Place=

Rock Island 50, Normal Community 44

State Farm Tournament/Small Schools=

Consolation Championship=

St. Joseph-Ogden 61, Kankakee (McNamara) 52

Fifth Place=

Rock Falls 58, El Paso-Gridley 49

State Farm Tournament=

Large Schools=

Kenwood 81, Machesney Park Harlem 73

Metamora 66, Plainfield South 65

Normal University 80, Thornwood 65

North Lawndale 56, Mahomet-Seymour 34

Wheaton Warrenville South 45, Joliet Central 17

Fifth=

Wheaton Warrenville South 53, Normal University 44

Seventh Place=

Thornwood 53, Joliet Central 48

Small Schools-Seventh Place=

Fieldcrest 52, Rockford Lutheran 50

Small Schools=

Bloomington Central Catholic 72, Providence-St. Mel 71, OT

Champaign St. Thomas More 53, Annawan 42

El Paso-Gridley 52, Rockford Lutheran 50

Kankakee (McNamara) 61, Downs Tri-Valley 60

Quincy Notre Dame 48, Aurora Christian 45

Rock Falls 55, Fieldcrest 49

St. Joseph-Ogden 72, Winnebago 49

Taylorville Tournament=

Gold Pool=

Dunlap 63, Rochester 55

Galesburg 74, Dunlap 47, 4OT

Sterling 48, Galesburg 45

Sterling 53, Rochester 44

Purple Pool=

Illinois Valley Central 61, Mt. Zion 46

Rantoul 61, Mt. Zion 39

Taylorville 73, Rantoul 51

Taylorville 79, Illinois Valley Central 64

Tri-County Tournament=

Pool A=

Paris 41, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 40

Paris 45, Palestine-Hutsonville 35

Pool B=

Chrisman 80, Tri-County 74

Vandalia Tournament=

Pool A=

Flora 56, Patoka 40

Pana 74, Patoka 48

Shelbyville 70, Cumberland 63

Pool B=

Farina South Central 48, McGivney Catholic High School 40

Okaw Valley 48, McGivney Catholic High School 29

Vandalia 90, Macon Meridian 77

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Casey-Westfield 76, Riverton Parke, Ind. 42

Marshall 72, S. Vermillion, Ind. 50

Robinson 70, Edgewood, Ind. 68

Waverly Tournament=

Athens 64, Springfield Lutheran 61, OT

Buffalo Tri-City 69, North Greene 54

Carrollton 69, Greenfield-Northwestern 42

Concord (Triopia) 63, Auburn 51

New Berlin 37, Jacksonville Routt 34

North-Mac 62, Winchester (West Central) 45

Wheeling Tournament=

Geneva 54, St. Viator 41

Libertyville 55, Niles Notre Dame 52, OT

Maine West 65, Buffalo Grove 51

Waukegan 62, Prospect 50

Williamsville Tournament=

East Peoria 63, Havana 46

Petersburg PORTA 59, Quest Academy 53

Roanoke-Benson 60, Fairbury Prairie Central 42

Tremont 60, Calvary 59

Williamsville 55, Deer Creek-Mackinaw 43

GIRLS PREP BASKETBALL=

Annawan 48, Champaign St. Thomas More 42

Argo 71, Taft 59

Bethalto Civic Memorial 65, Simeon 60

Bloomington Central Catholic 55, St. Joseph-Ogden 48

Bogan 51, Schurz 44

Brimfield 79, El Paso-Gridley 34

Camp Point Central 40, El Paso-Gridley 32

Canton 57, Bloomington 44

Chatham Glenwood 48, Peoria Notre Dame 45

Chester 48, DuQuoin 47

Chicago (Noble Street/Butler) 57, Oak Lawn Community 50

Cuba City, Wis. 52, River Ridge/Scales Mound 44

DePaul College Prep 52, Lincoln Park 43

Dieterich 54, Farina South Central 45

DuSable 38, Bowen 36

Dundee-Crown 46, Hampshire 39

East Dubuque 38, Piasa Southwestern 30

Fithian Oakwood 57, Rockford Lutheran 35

Gardner-South Wilmington 40, Clifton Central 36

Geneseo 65, Springfield 39

Kenwood 66, Bethalto Civic Memorial 35

Mattoon 55, Galesburg 50

Naperville Central 51, South Elgin 48

Normal Community 54, Normal West 48, OT

Normal Community 70, Geneseo 34

Peoria (H.S.) 33, Peoria Manual 27

Prospect 58, Barrington 49

Riverside-Brookfield 66, Berwyn-Cicero Morton 34

Rochester 49, Kankakee (McNamara) 42

Rock Falls 51, Brimfield 48, OT

Rock Falls 52, Camp Point Central 31

Rock Island 49, Richwoods 44

Rock Island Alleman 28, Fithian Oakwood 26

Rock Island Alleman 32, IC Catholic 24

Rockford Lutheran 60, IC Catholic 53

Ryle, Ky. 62, Morton 51

Sherrard 53, Peoria Christian 10

Springfield 84, Normal West 82

Springfield Lanphier 61, Dunlap 54

St. Charles North 38, Chicago Resurrection 20

St. Ignatius 61, Simeon 51

St. Ignatius 68, Kenwood 64

Sterling Newman 50, Oregon 12

Wheaton Warrenville South 55, Normal University 35

Willows 46, Kelly 6

1st Lady Warrior Shootout=

Pope County 55, Fulton Co., Ky. 51

Amboy Tournament=

Black Pool=

Plano 65, Somonauk 38

Red Pool=

Amboy 61, Indian Creek 28

Hall 59, South Beloit 15

Beardstown Tournament=

Abingdon 54, Havana 51

Athens 35, Liberty 32

Barry (Western) 42, Jacksonville 26

Beardstown 44, North Greene 37

Delavan 42, Illini Bluffs 40

Illini West (Carthage) 50, Mendon Unity 40

Lewistown 53, Jacksonville Routt 46

Mt. Sterling (Brown County) 65, Macomb 53

North Fulton (Cuba/Spoon River) 58, Rushville-Industry 43

Pittsfield 47, Astoria (Table Grove VIT) 43

West Hancock 40, Winchester (West Central) 32

BHRA Tournament=

Blue Pool=

Bismarck-Henning 41, S. Vermillion, Ind. 36

Catlin (Salt Fork) 44, Washington Catholic, Ind. 15

S. Vermillion, Ind. 30, Catlin (Salt Fork) 26

Villa Grove/Heritage 55, Washington Catholic, Ind. 13

White Pool=

Benton Central, Ind. 73, Fisher 15

N. Vermillion, Ind. 59, Cissna Park 24

Carlinville Tournament=

Green Pool=

Carlinville 39, Franklin (South County) 30

Litchfield 43, Bunker Hill 23

Red Pool=

Gillespie 54, Nokomis 27

Staunton 65, Greenfield-Northwestern 43

Charleston Tournament=

Charleston 45, Effingham 43

Paris 43, Pekin 32

Paris 49, Danville 43

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 45, Pekin 23

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 69, Danville 62

Teutopolis 49, Effingham 38

Teutopolis 52, Tri-County 46

White Pool=

Charleston 60, Tri-County 47

Dixon Tournament=

Lanark Eastland 71, East Moline United 49

Sterling 56, Burlington Central 44

Dundee-Crown Tournament=

Maine West 62, Hononegah 39

New Trier 40, Fenwick 37

Earlville-Leland Tournament=

Aurora Christian 60, Earlville 46

Dwight 68, Henry 29

LaMoille 36, Grant Park 24

West Carroll 35, Hinckley-Big Rock 26

Eisenhower Tournament=

Pool A=

Decatur MacArthur 58, Tolono Unity 18

Decatur MacArthur 64, Urbana 47

Eisenhower 43, Urbana 41, OT

Williamsville 38, Tolono Unity 37

Pool B=

Champaign Central 43, Kaneland 38

Champaign Central 69, Mahomet-Seymour 44

Mahomet-Seymour 63, Springfield Southeast 43

Mt. Zion 50, Kaneland 43

Erie-Prophetstown Tournament=

Pool A=

Knoxville 50, Erie/Prophetstown 37

Orion 51, Rockford Christian 40

Wethersfield 58, Fulton 34

Pool B=

Aledo (Mercer County) 48, Rockridge 28

Bureau Valley 66, Morrison 61, OT

Stockton 63, Monmouth-Roseville 58

Guerin College Prep Tournament=

Regina 46, Holy Trinity 13

St. Laurence 46, Guerin 14

Hammond Noll Tournament=

HyperMax Pool=

Gary West, Ind. 45, Morgan Park 40

QuickStrike Pool=

Chicago Marshall 54, Plainfield East 18

Hanover Central Tournament=

Consolation=

Romeoville 57, Gary Roosevelt, Ind. 27

Fifth Place=

Romeoville 48, Hanover Central, Ind. 45

Jersey Community Tournament=

Pool A=

McCluer North, Mo. 48, Alton 43

McCluer North, Mo. 49, Carrollton 42

Triad 55, Carrollton 36

Pool B=

Alton Marquette 64, Calhoun 42

Jerseyville Jersey 62, Taylorville 58

Lebanon Tournament=

Centralia Christ Our Rock 51, McGivney Catholic High School 27

Columbia 57, Freeburg 47

Greenville 52, Lebanon 34

Marissa 41, Trenton Wesclin 30

Piasa Southwestern 33, Carlyle 29

Lincoln-Way East Tournament=

Pool A=

Andrew 38, Hinsdale South 17

Lincoln-Way East 65, Providence 48

Pool B=

Glenbard West 65, Lincoln Way Central 37

Minooka 70, Chicago Heights (Bloom Twp.) 38

Lisle Tournament=

Chicago Christian 52, Coal City 29

Elmhurst Timothy Christian 47, Rockford Jefferson 37

Latin 74, Rosary 57

Riverdale 35, Reed-Custer 32

St. Edward 41, Lisle 38

St. Francis 49, Addison Trail 47

Walther Christian Academy 48, Antioch 41

Wheaton Academy 49, Illiana Christian 46

Mascoutah Tournament=

Belleville (Althoff Catholic) 26, Nashville 25

Belleville (Althoff Catholic) 63, Riverview Gardens, Mo. 42

Breese Central 67, Belleville West 25

East St. Louis 59, Lift for Life Academy, Mo. 19

Highland 58, Belleville East 49

Nashville 45, Centralia 39

O’Fallon 47, Breese Mater Dei 44

Ohio Co., Ky. 58, Mascoutah 45

Okawville 51, Ohio Co., Ky. 40

Okawville 54, Cahokia 46

Mattoon Tournament=

Pool A=

Altamont 65, Decatur St. Teresa 54

Mattoon 52, Salem 38

Pool B=

Galesburg 48, Effingham St. Anthony 30

Olney (Richland County) 64, Vandalia 46

Monticello Tournament=

Championship=

Tuscola 44, Colfax Ridgeview 38

Fifth Place=

Stark County 45, Neoga 43

Seventh Place=

Paxton-Buckley-Loda 61, Argenta-Oreana 39

Third Place=

Gibson City-Melvin-Sibley 48, Monticello 35

Montini Tournament=

Batavia 57, Huntley 30

Lisle (Benet Academy) 69, Evanston Township 54

Marian Catholic (Chicago Heights) 35, Lake Zurich 33

Marist 57, Geneva 41

Montini 39, Mother McAuley 38

Nazareth 44, Fremd 35

Oak Park River Forest 50, Lyons 46

York 37, Hersey 33

Motor City Roundball Classic Tournament=

Corunna, Mich. 61, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 31

Detroit Mumford, Mich. 73, Hyde Park 33

Southfield A&T, Mich. 59, Phillips 44

Ypsilanti Arbor Preparatory, Mich. 71, Hope Academy 38

Oswego Tournament=

Aurora Central Catholic 47, Lemont 38

Downers South 48, Aurora (East) 44

Joliet Central 52, Oswego 36

Lincoln Way West 61, Lockport 37

Metea Valley 35, Machesney Park Harlem 23

Naperville North 58, Sycamore 42

Oswego East 59, Plainfield Central 33

Yorkville 40, West Chicago 11

Peotone Tournament=

Blue Pool=

Kankakee 61, Joliet West 36

Watseka (coop) 50, Beecher 49

White Pool=

Joliet Catholic 51, Serena 41

Plainfield South 49, Peotone 36

Rangerette Tournament=

Benton 52, Carterville 38

Christopher 65, Mounds Meridian 35

Hamilton County 52, Pinckneyville 35

Harrisburg 51, Mount Vernon 41

Herrin 39, Union Co., Ky. 35

Vienna 40, Marion 38

Riverton Tournament=

Auburn 43, Springfield Lutheran 26

Tremont 48, Riverton 44

St. Bede Tournament=

Green Pool=

Eureka 44, Mendota 40

Kewanee 39, Putnam County 38

White Pool=

Seneca 29, Fieldcrest 19

St. Bede 36, Princeton 29

St. Viator Tournament=

Pool A=

Lake Park 57, St. Viator 55

Pool B=

Plainfield North 40, Leyden 37

Zion Benton 45, Wheeling 26

Tipton Tournament=

Pool 2=

Reavis 40, Tipton, Ind. 38

Richmond, Ind. 57, Reavis 47

Tri-City/Sangamon Valley Tournament=

Blue Pool=

Armstrong 59, Pawnee 30

Sangamon Valley/Tri-City Co-op 72, Flanagan 51

Gold Pool=

Mt. Pulaski 57, Stanford Olympia 44

South Fork 44, Ramsey 41

Warren Tournament=

Lake Forest 50, Carmel 39

Quincy 41, Grayslake Central 39

Wheaton North Tournament=

Algonquin (Jacobs) 45, Elgin 31

Glenbard North 42, Hinsdale Central 40

Glenbard South 31, Elk Grove 26

Glenbrook South 44, Downers North 32

Palatine 47, St. Charles East 30

Schaumburg 62, Waubonsie Valley 58, OT

Wheaton North 78, Bartlett 70, OT

Willowbrook 46, Aurora (West Aurora) 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/