AP NEWS

Texas Class 5A high school basketball realignment

February 1, 2018

Class 5A basketball realignment for Texas public high schools:

REGION I

District 1 — Canutillo El Paso, EP Andress, EP Austin, EP Bowie, EP Burges, EP Chapin, EP Irvin, EP Jefferson.

District 2 — Clint Horizon, EP Bel Air, EP Del Valle, EP Eastlake, EP Eastwood, EP El Dorado, EP Hanks, EP Parkland, EP Riverside, EP Ysleta,

District 3 — Amarillo, Amarillo Caprock, Amarillo Palo Duro, Canyon Randall, Lubbock, Lubbock Cooper, Lubbock Coronado, Lubbock Monterey, Plainview.

District 4 — Abilene Cooper, Abilene Wylie, Aledo, Granbury, Wichita Falls, WF Rider.

District 5 — Arlington Seguin, Burleson, Burleson Centennial, Crowley, Everman, Mansfield Legacy, Mansfield Timberview.

District 6 — FW Arlington Heights, FW Carter-Riverside, FW Eastern Hills, FW North Side, FW Polytechnic, FW South Hills, FW Southwest, FW Wyatt.

District 7 — Azle, Colleyville Heritage, FW Boswell, FW Chisholm Trail, Grapevine, N Richland Hills Birdville, Saginaw, White Settlement Brewer.

District 8 — Denton, Denton Braswell, Denton Ryan, Lake Dallas, Lewisville The Colony, Little Elm, Northwest.

REGION II

District 9 — Frisco, Frisco Centennial, Frisco Heritage, Frisco Independence, Frisco Lebanon Trail, Frisco Liberty, Frisco Lone Star, Frisco Memorial, Frisco Reedy, Frisco Wakeland.

District 10 — Denison, Lucas Lovejoy, McKinney North, Princeton, Sherman, Wylie East.

District 11 — Carrollton Creekview, Carrollton Smith, Carrollton Turner, Dallas Adams, Dallas Conrad, Dallas Highland Park, Dallas Jefferson, Dallas Wilson.

District 12 — Dallas Adamson, Dallas Kimball, Dallas Samuell, Dallas Seagoville, Dallas South Oak Cliff, Dallas Spruce, Dallas Sunset.

District 13 — Forney, Kaufman, Lancaster, Mesquite Poteet, North Forney, Terrell, West Mesquite.

District 14 — Cleburne, Corsicana, Ennis, Joshua, Midlothian, Red Oak, Waco University.

District 15 — Greenville, Lindale, Mount Pleasant, Royse City, Sulphur Springs, Texarkana Texas.

District 16 — Hallsville, Jacksonville, Longview Pine Tree, Lufkin, Marshall, Nacogdoches, Tyler Whitehouse.

REGION III

District 17 — Cedar Park, Leander Glenn, Leander Rouse, Marble Falls, Pflugerville, Pflugerville Connally, Pflugerville Weiss.

District 18 — Bastrop, Bastrop Cedar Creek, Elgin, Georgetown, Georgetown East View, Hutto, Manor.

District 19 — Brenham, Bryan Rudder, College Station, College Station A&M Consolidated, Katy Paetow, Magnolia, Magnolia West, Waller.

District 20 — Conroe Caney Creek, Humble Kingwood Park, Huntsville, Montgomery, Montgomery Lake Creek, New Caney, New Caney Porter, Tomball, Willis.

District 21 — Cleveland, Dayton, Mount Belvieu Barbers Hill, Nederland, Port Arthur Memorial, Port Neches-Groves, Vidor.

District 22 — Baytown Goose Creek Memorial, Baytown Lee, Crosby, Friendswood, Galena Park, Galveston Ball, Santa Fe, Texas City.

District 23 — Houston Austin, Houston Madison, Houston Milby, Houston Northside, Houston Sharpstown, Houston Sterling, Houston Waltrip, Houston Wisdom.

District 24 — Alvin Shadow Creek, Angleton, Fort Bend Hightower, Fort Bend Marshall, Fort Bend Willowridge, Manvel, Richmond Foster, Rosenberg Lamar Consolidated, Rosenberg Terry.

REGION IV

District 25 — Austin Crockett, Austin Johnson, Austin Lanier, Austin McCallum, Austin Reagan, Austin Travis, Dripping Springs, Lockhart.

District 26 — Boerne Champion, Kerrville Tivy, SA Veterans Memorial, SA Harlandale, SA Kennedy, SA McCollum, SA Memorial, SA Wagner, Seguin.

District 27 — SA Alamo Heights, SA Brackenridge, SA Burbank, SA Edison, SA Fox Tech, SA Highlands, SA Houston, SA Jefferson, SA Lanier.

District 28 — Castroville Medina Valley, Eagle Pass Winn, Floresville, SA Northside Harlan, SA Southside, SA Southwest, Somerset, Southwest Legacy, Uvalde.

District 29 — Alice, CC Calallen, CC Flour Bluff, CC Tuloso-Midway, Gregory-Portland, Laredo Cigarroa, Laredo Martin.

District 30 — CC Carroll, CC Veterans Memorial, CC King, CC Miller, CC Moody, CC Ray, Port Lavaca Calhoun, Victoria East, Victoria West.

District 31 — La Joya Palmview, Mission Sharyland, Mission Veterans Memorial, PSJA Memorial, PSJA Southwest, Rio Grande City, Roma, Sharyland Pioneer.

District 32 — Brownsville Lopez, Brownsville Pace, Brownsville Porter, Brownsville Veterans Memorial, Donna, Edcouch-Elsa, Mercedes, Pharr Valley View.