AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Saturday’s Scores

December 16, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Bemidji 89, Zimmerman 67

Benilde-St. Margaret’s 69, Burnsville 59

Brooklyn Center 78, St. Paul Como Park 71

Chaska 59, Shakopee 56

Coon Rapids 91, St. Francis 62

Henning 98, Wadena-Deer Creek 59

Hermantown 78, Chisago Lakes 73

Hibbing 75, Cristo Rey Jesuit 54

Hills-Beaver Creek 69, Flandreau Indian, S.D. 58

Holy Angels 87, Hill-Murray 43

Hopkins 77, Madison La Follette, Wis. 63

Hutchinson 80, Faribault 73

Kindred, N.D. 69, Dilworth-Glyndon-Felton 58

Madison East, Wis. 59, Blaine 45

Mankato East 78, Red Wing 60

Maranatha Christian 71, Minneapolis South 57

Marshall 60, Orono 43

Minnewaska 71, Lakeview 43

Nevis 53, Browerville/Eagle Valley 46

New Richland-H-E-G 46, Fairmont 43

New York Mills 70, Pillager 56

Newman Catholic, Wis. 69, Winona Cotter 66

North Branch 71, Grand Rapids 61

Northern Freeze 59, Fertile-Beltrami 56

Pequot Lakes 58, Little Falls 35

Robbinsdale Cooper 72, St. Paul Central 69

Rushford-Peterson 51, Mayer Lutheran 48

Spring Lake Park 66, Eastview 63

St. James Area 80, Fulda 38

St. Paul Academy 69, Eagle Ridge Academy Charter 34

Thief River Falls 65, Crookston 52

Verndale 55, Menahga 47

Waseca 95, St. Croix Lutheran 73

Willmar 64, Big Lake 55

Win-E-Mac 49, Stephen-Argyle 45

Benson Tournament=

Championship=

Hancock 79, Benson 63

HVL-TRC Showdown=

Chatfield 67, Zumbrota-Mazeppa 58

Dover-Eyota 80, Cannon Falls 59

Goodhue 57, Southland 51

Lake City 61, Plainview-Elgin-Millville 46

St. Charles 72, Byron 63

Stewartville 95, Caledonia 87

Triton 64, Fillmore Central 39

Iowa-Minnesota Border Battle=

Charles City, Iowa 58, Spring Grove 56

Crestwood, Cresco, Iowa 62, Kingsland 49

New Hampton, Iowa 54, Schaeffer Academy 33

Oelwein, Iowa 67, Grand Meadow 57

Turkey Valley, Jackson Junction, Iowa 58, Lyle/Austin Pacelli 54

Benson Tournament=

Championship=

Hancock 79, Benson 63

Iowa-Minnesota Border Battle=

Charles City, Iowa 58, Spring Grove 56

Crestwood, Cresco, Iowa 62, Kingsland 49

New Hampton, Iowa 54, Schaeffer Academy 33

Oelwein, Iowa 67, Grand Meadow 57

Turkey Valley, Jackson Junction, Iowa 58, Lyle/Austin Pacelli 54

Kimball Tournament=

Consolation=

Brandon-Evansville 67, PACT Charter 48

Championship=

Kimball 74, Mora 56

GIRLS PREP BASKETBALL=

Albert Lea 50, North St. Paul 21

Barnesville 51, Staples-Motley 45

Bemidji 61, Princeton 48

Browerville/Eagle Valley 60, Nevis 31

Crookston 59, Thief River Falls 36

DeLaSalle 67, Grand Rapids 59

Dilworth-Glyndon-Felton 64, Kindred, N.D. 62

Fairmont 74, New Richland-H-E-G 46

Forest Lake 70, Cambridge-Isanti 37

Hills-Beaver Creek 55, Flandreau Indian, S.D. 29

Kasson-Mantorville 55, New Prague 53

Kittson County Central 54, Win-E-Mac 46

Madelia 56, Hope Academy 55

Mahnomen/Waubun 66, Warroad 17

Mayer Lutheran 44, Howard Lake-Waverly-Winsted 39

Minnehaha Academy 89, St. Paul Academy 25

Minnetonka 50, Champlin Park 35

Mountain Lake Area 55, Minnesota Valley Lutheran 52

New Ulm 61, Faribault 29

Newman Catholic, Wis. 59, Winona Cotter 57

Northern Freeze 57, Fertile-Beltrami 39

Pelican Rapids 58, Clinton-Graceville-Beardsley 29

Simley 59, St. Croix Lutheran 45

St. Cloud Tech 41, Minneapolis Washburn 36

St. Peter 62, Tri-City United 46

Waseca 43, Willmar 37

HVL-TRC Showdown=

Dover-Eyota 59, Byron 23

Goodhue 40, La Crescent 19

Kenyon-Wanamingo 46, Southland 43

Pine Island 61, Lewiston-Altura 55

Rochester Lourdes 71, Plainview-Elgin-Millville 36

Stewartville 57, Caledonia 36

Triton 70, Chatfield 40

Iowa-Minnesota Border Battle=

Grand Meadow 70, Crestwood, Cresco, Iowa 67, OT

Kingsland 40, Decorah, Iowa 36

LeRoy-Ostrander 53, Postville, Iowa 9

New Hampton, Iowa 52, Schaeffer Academy 17

Spring Grove 68, Charles City, Iowa 46

Lake Shore Confrence Showcase=

Cloquet 45, Superior, Wis. 39

Duluth Marshall 75, Ashland, Wis. 43

Proctor 73, Hermantown 72, 2OT

Two Harbors 58, Duluth Denfeld 42

Maple River Tournament=

Championship=

Benilde-St. Margaret’s 52, Maple River 45

Northland Community College Tournament=

Seventh Place=

Goodridge/Grygla-Gatzke 50, Clearbrook-Gonvick 35

Fifth Place=

Badger-Greenbush-Middle River 77, Cass Lake-Bena 45

Third Place=

Red Lake 81, Red Lake County 59

Championship=

Stephen-Argyle 54, Sacred Heart 33

Pentagon Classic=

Dakota Valley, S.D. 47, Worthington 37

Hopkins 81, Sioux Falls O’Gorman, S.D. 41

St. Michael-Albertville 75, Sioux Falls Lincoln, S.D. 33

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.