AP NEWS

2019 Indiana All-State Class A Team

January 7, 2020 GMT

CLASS A

OFFENSE

QB — Logan White, 6-2, 225, Sr., Parke Heritage

RB — Marcus McFadden, 6-1, 215, Sr., Indianapolis Lutheran

RB — Kye Johnson, 6-1, 175, Sr., Traders Point Christian

WR — Harrison Sanford, 6-3, 175, Sr., West Washington

WR — Noble Johnson, 6-2, 170, So., Parke Heritage

TE — Jacob Strange, 6-5, 220, Jr., West Washington

OL — Peyton Knight, 6-2, 230, Sr., Indianapolis Lutheran

OL — Pete Spencer, 6-2, 260, Sr., Lafayette Central Catholic

OL — Sam Thomas, 6-4, 295, Jr., Knightstown

OL — Logan Swallow, 6-0, 290, Sr., Monroe Central

OL — Hayden Filipovich, 5-11, 190, Jr., Indianapolis Lutheran

K — Joaquin Gallo, 6-0, 223, Sr., Lafayette Central Catholic

ALL-PURPOSE — Daniel Roach, 5-8, 175, Sr., Lafayette Central Catholic

DEFENSE

DL — Joseph Collier, 6-3, 200, Jr., Adams Central

DL — Nick Miller, 6-4, 215, Jr., South Adams

DL — Dillion Filip, 6-2, 255, Sr., Southwood

DL — Chandler Reatherford, 5-9, 237, Jr., Milan

LB — Evan Munn, 5-11, 180, Sr., Lafayette Central Catholic

LB — Jack Hargan, 6-3, 200, Sr., Attica

LB — Wyatt Reynolds, 5-9, 180, Sr., North Vermillion

DB — Alex Stirn, 6-3, 180, Sr., North Decatur

DB — Dante Akins, 5-10, 165, Sr., Indianapolis Lutheran

DB — David Hart, 6-1, 175, Sr., Traders Point Christian

DB — Dallas Schwaller, 6-1, 155, Sr., Adams Central

P — Brennan Ellis, 5-10, 170, Sr., North Vermillion

HONORABLE MENTION

QB — James Arnold, South Adams; Anthony Ball, North White; Clark Barrett, Lafayette Central Catholic; Eli Kirkpatrick, Attica; Kade Osborn, Clinton Prairie; Blake White, Indianapolis Lutheran; Tristan Working, North Miami.

RB — Caleb Atkinson, Frontier; Ayden Ayres, Carroll (Flora); Zak Ditmire, Culver; Caleb Ellmore, Covington; Jake Fulk, Churubusco; Darian Hanley, North Miami; Jayden Hindsley, Union City; Cameron Hovey, Sheridan; Jalen King, Culver; Nick Walsh, Knightstown.

WR — Reece Buche, Lafayette Central Catholic; Brayden Buschman, North White; Jacob Fullerton, Clinton Prairie; Logan Koehne, North Decatur; Austin Petrillo, Parke Heritage; Hayden Switzer, South Putnam; Peyton Wert, Milan.

OL —Garrett James, Perry Central; Hunter Lautt, Culver; Josh Little, North Vermillion; Cody Theobald, North Decatur; Dennis Trosper, Tri; Reese Wicker, Churubusco.

TE — Trey Cobb, North White.

DL — Hunter Bianski, Churubusco; Joseph Collier, Adams Central; Parker Hacker, South Putnam; Micah Higgins, Northfield; Jadon Locke, Hagerstown; Dylan Marin, North Judson; Sean Patrick, Clinton Prairie; Chris Starks, Sheridan; Evan Suppinger, Lafayette Central Catholic.

LB — Blake Heyerly, Adams Central; Seth Forsyth, Northfield; Treven Girard, Frontier; Luke Marley, Carroll (Flora); Dakota Sams, Milan; Nolan Shidler, North Judson; Grady Spunger, South Adams; Austin Streeval, Edinburgh; Dennis Trosper, Tri; Coltyn Vandegriff, Clinton Prairie.

DB — Holden Bowsman, West Washington; Colton Brown, Covington; Chase Farmer, West Washington; Joshua Krusenklaus, North Daviess; Ahmir Lloyd, Park Tudor; Khal Stephen, Seeger; Elijah Sutton, Southwood.

P — Sam Feola, Monroe Central.