AP NEWS

HIGH SCHOOL ROUNDUP: ND-West Haven upsets Wilbur Cross

February 25, 2018

BRANFORD — Zach Laput scored 15 points to lead eighth-seeded ND-West Haven over top-seeded Wilbur Cross in the quarterfinals of the SCC boys basketball tournament Saturday morning at Branford.

Connor Raines, Jaiden Kimbro and Justin Covington added eight points apiece in the win for the Green Knights (16-6), who will face fourth-seeded Hillhouse in the semifinals on Monday at 7:45 at the Floyd Little Athletic Center in New Haven.

Will Antrum scored a game-high 20 points in the loss for the Governors.

SCC quarterfinals at Branford

ND-WEST HAVEN (16-6)

Connor Raines 2 3-6 8 Mike Brooks 3 1-2 7 Zach Laput 6 0-0 15 Jaiden Kimbro 1 6-8 8 Alec Kinder 2 0-1 4 Evan Blue 1 0-0 2 Trevon Setzer-Smith 1 5-8 7 Justin Covington 2 3-4 8. Totals: 18 18-29 59.

WILBUR CROSS

Kwane Taylor 6 3-4 16 Nas Jones 1 2-2 5 Joel Pullen 1 1-3 3 Jaykeen Foreman 3 0-1 6 Terrance Edwards 1 4-5 6 Will Antrum 7 3-8 20 Jaleem Sayles 0 0-0 0. Totals: 19 13-23 56.

ND-WEST HAVEN11 9 9 28—59

WILBUR CROSS7 18 8 23—56

3-pointers: NDWH—Laput 3, Raines, Covington; WC—Antrum 3, Taylor, Jones.

Fouled out: NDWH—Brooks, Laput, Kinder; WC—Foreman, Edwards, Sayles.

Technical fouls: NDWH—Raines; WC—Foreman.

Highlights: NDWH—Kinder had 10 rebounds.

SACRED HEART 76, SEYMOUR 48

NVL quarterfinals at Wilby

SEYMOUR (12-9)

Tyler Strang 2 0-0 5 Jaylen Crawford 6 0-0 16 Ian Sadick 0 0-0 0 Adam Frosceno 4 7-8 17 Max Gayle 0 0-0 0 Brandon Ellsworth 1 0-0 2 Jarrett Wiles 1 0-0 2 Dion Perkins 1 0-0 2 DJ Miller 0 0-0 0 Ryan Keough 0 0-0 0 Dhruv Kapadia 1 0-0 2 Daniel Manente 0 2-2 2 Matt Oczkowski 0 0-0 0 Joe Orlando 0 0-0 0. Totals: 16 9-10 48.

SACRED HEART (19-2)

Raheem Solomon 11 0-0 27 Isiah Gater 12 1-2 27 Andre Anderson 0 0-0 0 Caleb Sampson 0 0-0 0 Connor Tierney 3 0-0 6 Noah Francisco 2 0-0 4 Fran Barton 1 0-0 2 Mike Napolitano 2 0-0 4 Garrett Jones 0 0-0 0 Nick Williams 0 0-0 0 Zack Francisco 3 0-0 6 Nyron Drunnananio 0 0-0 0. Totals: 34 1-2 76.

SEYMOUR9 12 14 13—48

SACRED HEART29 17 24 6—76

3-pointers: S—Crawford 4, Frosceno 2, Strang; SH—Solomon 5, Gaiter 2.

Highlights: S—Strang had four assists and four steals. Crawford had five rebounds and three steals.

GYMNASTICS

GREENWICH WINS CLASS L

Class L championships at Pomperaug

Team scores: 1. Greenwich 143.120, 2. Trumbull 142.250, 3. Ludlowe 135.190, 4. Newtown 132.070, 5. Glastonbury 131.490, 6. Southington 126.100, 7. Staples 126.310, 8. NFA 128.410.

Individual event results by regional team

Greenwich: vault: Adnerys De Jesus (10.0), Gianna Cardini (9.25), Ellie Marino (9.2), Kelsey Fedorko (9.0); bars: De Jesus (9.55), Marino (8.6), Fedorko (8.45), Cardini (7.85); beam: De Jesus (9.7), Marino (9.2), Fedorko (9.2), Cardini (8.45); floor: De Jesus (9.725), Fedorko (9.475), Marino (8.9), Cardini (8.875); Trumbull: vault: Samantha Markland (9.425), Merritt Stevenson (9.4), Natalie Smerling (9.225), Olivia Hogan (8.425); bars: Markland (9.25), Smerling (8.5), Ashleigh Johnson (8.2), Stevenson (8.1); beam: Markland (9.025), Stevenson (8.7), Johnson (8.7), Smerling (8.4); floor: Smerling (9.125), Stevenson (9.0), Markland (8.9), Hogan (8.525); Ludlowe: vault: Ava Mancini (9.075), Georgia Sharpe (8.525), Emerson Raymond (8.5), Claire DeMaso (8.4); bars: Mancini (8.2), Raymond (8.05), Evelyn Hogarth (8.0), Olivia Hurst (7.8); beam: Mancini (8.75), DeMaso (8.7), Madison Cerny (8.25), Sharpe (7.9); floor: Hurst (8.65), Mancini (8.625), Sharpe (8.475), DeMaso (8.6); Newtown: vault: Emma Delia (8.525), Marisa Choi (8.4), Allyson Kenny (8.2), Hannah Jojo (8.025); bars: Delia (9.425), Jojo (8.4), Kenny (8.15), Choi (6.55); beam: Kenny (8.4), Delia (8.325), Casey Sullivan (8.05), Elizabeth Marcinek (7.8); floor: Delia (9.15), Jojo (8.125), Choi (7.825), Kenny (7.8); Staples: vault: Mary Fitton (8.35), Anna Costello (8.175), Anastazia Perry (8.15), Jaime Hebel (8.05); bars: Chloe Ashton (8.2), Fitton (7.85), Sarah Allen (7.6), Soleil Molesworth (7.4); beam: Ashton (7.85), Allen (7.5), Fitton (7.2), Alexis Bernard (6.75); floor: Hebel (8.175), Ashton (8.175), Fitton (8.15), Allen (8.05).

WILTON WINS CLASS M

Class M championships at Pomperaug

Team scores: 1. Wilton 135.330, 2. Hand 133.000, 3. Pomperaug 129.970, 4. Wethersfield 128.680, 5. New Milford 127.520, 6. Darien 129.650, 7. Conard 128.050, 8. Warde 122.130.

Individual event results by regional team

Wilton: vault: Jessica Olin (9.2), Brooke Taffler (8.85), Carter Siegel (8.5), Kathryn Walsh (8.325); bars: Olin (8.85), Alysa Jarrett (7.8), Megan McNamara (7.5), Lauren Cooper (7.35); beam: Olin (8.8), Siegel (8.45), Katherine Ginsburg (8.45), Samantha Huffman (7.9); floor: Olin (9.625), Lily Byrnes (9.5), Huffman (8.55), Ginsburg (8.525); Pomperaug: vault: Isabelle Messina (9.1), Alaina Karp (8.425), Kaitlyn Furr (8.125), Julia Markward (8.075); bars: Messina (8.4), Furr (8.05), Meghan Smith (6.65), Furr (8.05); beam: Karp (8.5), Messina (8.0), Furr (7.55), Markward (7.4); floor: Messina (8.875), Karp (8.225), Markward (8.175), Furr (8.125); New Milford: vault: Mikayla Dumas (9.15), Morgan Donnelly (8.3), Anna Santarelli (8.075), Jillian Langworthy (8.0); bars: Dumas (8.95), Donnelly (7.25), Jillian Mendez (6.8), Ashley Jennings (6.25); beam: Dumas (8.55), Santarelli (8.025), Alyssa Svinte (7.45), Jennings (7.2); floor: Dumas (8.7), Donnelly (8.375), Santarelli (8.25), Caitlyn Chemero (8.075); Darien vault: Lana Schmidt (8.6), Nicole Carlo (8.5), Sofia Fea Ruiz (8.1), Lucy Collins (8.0); bars: Carlo (8.0), Lily Fairleigh (7.75), Schmidt (7.6), Collins (7.5); beam: Carlo (8.55), Schmidt (8.45), Collins (7.5), Ruiz (6.9); floor: Carlo (8.475), Schmidt (8.25), Fairleigh (7.55), Collins (7.525); Warde: vault: Tess Vincent (9.0), Lauren Schuster (8.1), Tiana Giannitti (8.05), Alexa Amster (8.05); bars: Vincent (7.65), Giannitti (6.85), Amster (6.7), Marissa Coletti (6.7); beam: Schuster (8.0), Vincent (7.55), Judith Nemchek (7.2), Giannitti (6.85); floor: Giannitti (8.525), Vincent (8.5), Nemchek (7.5), Coletti (7.2).

WOODSTOCK ACADEMY WINS CLASS S

Class S championships at Pomperaug

Team scores: 1. Woodstock Academy 137.780, 2. Mercy 131.140, 3. Oxford 131.260, 4. Stonington 129.690, 5. Ellington 125.300, 6. Farmington 129.240, 7. Foran 124.200, 8. Law 122.540.

Individual event results by regional team

Oxford: vault: Emily Baktis (9.125), Ana Guillet (8.5), Jenna Chasse (8.375), Nicole Bobbie (8.375); bars: Chasse (8.35), Baktis (8.25), Guillet (6.85), Bobbie (6.85); bars: Baktis (8.4), Chasse (8.2), Guillet (8.05), Kiana Pinckney (7.85); floor: Baktis (9.15), Chasse (8.425), Christina Constantinou (7.925), Bobbie (7.825); Foran: vault: Samantha Lambert (8.325), Britney Lynch (8.25), Jamie Visocchi (8.125), Emma Jerue (7.95); bars: Brianna Laggis (9.2), Visocchi (6.65), Jerue (6.3), Lambert (6.15); beam: Laggis (9.0), Jerue (7.625), Lambert (7.5), Lynch (7.0); floor: Alexis Thomas (7.875), Lynch (7.675), Jerue (7.55), Lambert (7.5); Law: vault: Catherine Burns (8.225), Jenna Hanson (8.2), Kylee Troy (8.15), Cassidy Davis (8.1); bars: Burns (8.0), Davis (7.0), Lizzy Lombardi (6.8), Amanda Dew (5.65); beam: Burns (8.25), Lombardi (7.15), Julia Myers (6.75), Davis (6.3); floor: Davis (8.275), Burns (8.025), Lombardi (7.75), Troy (7.725).

BOYS HOCKEY

BARLOW 7, MILFORD 4

BARLOW5 2 0—7

MILFORD1 0 3—4

Records: Barlow 3-15, Milford 6-13. Goals: B—Vince Marsili 3, Andrew Powell 2, Luke Duba, Dylan Leone; M—Brett Pisani 2, Evan White, Ryan Ahern. Assists: B—Powell 2, Matteo Naclerio, Marsili; M—Pisani 2, Rich Carino 2, Ahern 2, Joe Stacy. Goalies: B—Zach Gormley (51 saves); M—AJ Bolduc (9), Derek Ouellette (10). Shots: B—26; M—55.

FAIRFIELD PREP 4, HAMDEN 3

HAMDEN0 0 3—3

FAIRFIELD PREP2 1 1—4

Records: Hamden 11-7, Fairfield Prep 17-2-1. Goals: H—Tyler Routh, Bryce Riccitelli, Michael Gethings; FP—Connor Boyle, Calyb Reeves, Skyler Celotto, Carter Kral. Assists: H—Eddy Fracasso, Zach Owens, Routh, AJ Luedee; FP—Colin Bella 2, Kevin Oricoli, Devin Blanchette, Shane Murphy, Matt Wenger. Goalies: H—Steven Turner (30 saves); FP—Jack McGee (31). Shots: H—34; FP—34.

WATERTOWN/POMPERAUG 6, AMITY 1

WATERTOWN/POMPERAUG2 2 2—6

AMITY1 0 0—1

Records: Watertown/Pomperaug 14-3-1, Amity 11-7-1. Goals: WP—Zach Smith 2, Nick LaBella, Patsy Harris, Ryan Magee, Troy Harwell; A—Colin Hughes. Assists: WP—Harrison McCormack 2, Harwell, Sean Dunfree, Magee, James Moaddel, Drew Mancini; A—Joey Schittina. Goalies: WP—Ryan Fleming (19 saves); A—Tyler Cole (32). Shots: WP—38; A—20.