AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

February 8, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Kamiak 49, Lake Stevens 47

Moses Lake Christian Academy 62, Entiat 53

1A District 4=

Quarterfinal=

Forks 77, Stevenson 67

King’s Way Christian School 70, Hoquiam 36

La Center 90, Tenino 48

Montesano 70, Seton Catholic 68

1A NW District 1=

Semifinal=

Cedar Park Christian (Bothell) 52, Nooksack Valley 40

Meridian 67, South Whidbey 47

1A SCAC=

Quarterfinal=

Connell 74, Granger 37

Royal 63, Naches Valley 47

Warden 74, La Salle 68

Zillah 95, College Place 45

1B District 4=

Second Round=

Firm Foundation 56, North River 46

Mary Knight 60, Three Rivers Christian School 40

1B SeaTac=

Fifth Place=

Rainier Christian 67, Pope John Paul II 60

Third Place=

Evergreen Lutheran 59, Tacoma Baptist 49

2A CWAC=

Second Round=

Prosser 82, Ellensburg 64

Selah 58, Toppenish 45

2A District 1/2=

First Round=

Bellingham 74, Cedarcrest 57

Burlington-Edison 79, Blaine 41

Lakewood 63, Archbishop Murphy 59

Sehome 71, Sedro-Woolley 55

2B Northeast=

Quarterfinal=

Asotin 68, Northwest Christian (Colbert) 57

Colfax 68, Lind-Ritzville/Sprague 48

Liberty (Spangle) 74, Chewelah 43

St. George’s 91, Tekoa/Rosalia 47

2B SW District 4=

First Round=

Kalama 51, Morton/White Pass 32

Napavine 55, Northwest Christian (Lacey) 52

Willapa Valley 48, Wahkiakum 33

Winlock 59, Adna 56

3A District 1=

Play-In=

Shorecrest 61, Meadowdale 46

Squalicum 66, Lynnwood 52

3A Metro Qualifier=

Seventh Place=

Seattle Prep 59, Blanchet 43

4A WC/SW=

First Round=

Curtis 63, Battle Ground 56

Federal Way 82, Rogers (Puyallup) 33

Kentridge 59, South Kitsap 52

Mt. Rainier 69, Kennedy 67

Olympia 59, Kentwood 36

Puyallup 53, Enumclaw 43

Skyview 60, Auburn 36

Union 75, Sumner 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

Entiat 64, Moses Lake Christian Academy 22

Pateros 66, Easton 26

1B SeaTac=

Championship=

Concordia Christian 49, Puget Sound Adventist 25

2A CWAC=

Second Round=

Ellensburg 67, Selah 66

Grandview 57, Wapato 47

2A District 1/2=

First Round=

Bellingham 49, Sedro-Woolley 46

Cedarcrest 58, Mountlake Terrace 32

Liberty 44, Sehome 38

Sammamish 71, Blaine 54

2A WC District 3=

First Round=

Franklin Pierce 40, Eatonville 32

North Kitsap 66, Orting 44

Sequim 47, Lindbergh 28

2B Northeast=

Quarterfinal=

Colfax 46, Northwest Christian (Colbert) 42

Davenport 53, Reardan 24

Liberty (Spangle) 50, Chewelah 27

St. George’s 58, Lind-Ritzville/Sprague 42

3A KingCo=

Third=

Bellevue 47, Juanita 37

3A Metro Qualifier=

Eighth=

Bainbridge 48, Holy Names 36

3A WC/SW=

First Round=

Lincoln 45, Bonney Lake 40

Wilson 59, North Thurston 57

Yelm 56, Kelso 49

4A WC/SW=

First Round=

Bellarmine Prep 59, Skyview 34

Camas 61, Sumner 19

Hazen 44, Curtis 43

Kentridge 81, Auburn Mountainview 43

Rogers (Puyallup) 59, Auburn 46

Todd Beamer 53, Olympia 36

Union 52, Kentwood 43

4A Wes-King=

First Round=

Inglemoor 66, Mount Si 47

Issaquah 63, Mount Vernon 40

Newport-Bellevue 61, Kamiak 22

North Creek 84, Jackson 70

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/