AP NEWS

Wednesday’s Scores

January 23, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Abingdon 58, Bushnell (B.-Prairie City) 47

Amundsen 69, Rickover Naval 10

Belvidere 57, North Boone 38

Bolingbrook 92, Aurora (East) 76

Burlington Central 67, McHenry 44

Byron 64, Mendota 30

Calhoun 52, Mt. Sterling (Brown County) 42

Chicago (CICS Chicago Quest) 69, Chicago (C. Math and Science Charter) 56

Chicago (Christ the King) 45, Dyett 40

Chicago (Clark) 63, Wells 48

Chicago (Jones) 81, Raby 61

Chicago (Legal Prep Charter) 71, Chicago (Ogden International) 48

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 55, Chicago (Noble Street Charter) 49

Chicago Academy 66, Chicago North Grand 44

Chicago Little Village 84, Manley 66

Chicago Perspectives/Joslin 44, Collins Academy 40

Chicago Phoenix Academy 71, Kelvyn Park 45

Chicago-University 54, Latin 48

Chrisman 55, Cerro Gordo 51

Clemente 66, Chicago (Crane Medical Prep) 65

East Dubuque 62, Warren 40

Evanston (Beacon Academy) 53, Chicago (Lycee Francais) High School 31

Evergreen Park 78, Hirsch 35

Grayslake Central 69, Grayslake North 34

Hinsdale Central 47, Downers North 40

Holy Trinity 62, Cristo Rey 31

Lake View 39, Chicago (Marine Military Academy) 21

Lanark Eastland 75, Ashton-Franklin Center 38

Lawrenceville 44, Newton 42

Libertyville 63, Waukegan 50

Lincoln Park 68, Payton 39

Lovejoy 64, Elverado 32

Madison 81, East Alton-Wood River 36

Mather 55, Von Steuben 53

Morrison 59, Amboy 49

Nazareth 44, Providence 31

North Lawndale 68, Chicago Uplift 58

Orangeville 38, Kirkland Hiawatha 33

Orion 65, Bureau Valley 38

Orr 84, Chicago Marshall 58

Ottawa Marquette 44, DePue 26

Pleasant Plains 68, Rochester 39

Prosser 63, Chicago Sullivan 52

River Ridge 64, Pearl City 45

River Ridge/Scales Mound 51, Stockton 40

Rockford Lutheran 87, Woodstock Marian 65

Schurz 83, Northside Prep 44

Senn 72, Chicago (Alcott) 23

Sherrard 78, Riverdale 67

St. Charles East 83, Wheaton North 62

Steinmetz 69, Chicago (ASPIRA B&F) 67

Stillman Valley 48, Harvard 32

Taft 68, Foreman 62

West Carroll 45, Galena 38

Westinghouse 59, Farragut 56

Whitney Young 69, Chicago (Lane) 55

Yorkville Christian 90, Marmion 74

Belleville East Tournament=

Belleville East 82, Normandy, Mo. 60

River Forest Trinity 62, Belleville West 54

Benton Tournament=

Benton 60, Vandalia 49

Pinckneyville 59, Hamilton County 24

Carmi-White County Tournament=

Fairfield 71, Harrisburg 34

Mt. Carmel 48, Carmi White County 45

Mt. Vernon (Posey), Ind. 71, Edwards County 64, OT

Egyptian Tournament=

Tamms (Egyptian) 73, Joppa 66

Zeigler-Royalton 60, Galatia 24

Hancock County Tournament=

Illini West (Carthage) 61, Mendon Unity 54

ICAC Tournament=

Elmwood 53, North Fulton (Cuba/Spoon River) 42

ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 48, Illini Bluffs 32

Jerseyville Tournament=

Edwardsville 58, Cahokia 31

Granite City 57, Jerseyville Jersey 45

Mclean County Tournament=

Flanagan 56, Lexington 37

Gibson City-Melvin-Sibley 65, Heyworth 58

Midland Trail Conference=

Centralia Christ Our Rock 51, Bluford Webber 41

Cisne 61, Grayville 44

Nashville Tournament=

Breese Mater Dei 73, Metro-East Lutheran 33

Nashville 59, Brentwood, Mo. 37

Okawville Tournament=

Alton Marquette 62, Carlyle 53

Okawville 45, Waterloo Gibault 26

Salem Tournament=

Carbondale 46, Salem 29

East St. Louis 73, Highland 33

Sparta Tournament=

Freeburg 73, Sparta 63

Murphysboro/Elverado 51, Steeleville 39

Waterloo 57, Columbia 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Clifton Central vs. Beecher, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Belvidere North 48, Belvidere 19

Bowen 41, Fenger 30

Brooks Academy 57, Chicago Vocational 18

Burlington Central 38, Cary-Grove 27

Carmel 44, St. Viator 34

Chicago (Noble Street/Butler) 79, Chicago (Noble/DRW Trading) 11

Chicago (Solorio Academy) 40, Chicago King 22

Chicago Perspectives/Joslin 51, DuSable 26

Crystal Lake Central 54, Algonquin (Jacobs) 51

Curie 50, Chicago (Back of the Yards) 11

Dundee-Crown 41, Huntley 36

East Alton-Wood River 52, Metro-East Lutheran 34

Edwardsville 72, St. Joseph’s Academy, Mo. 50

Gage Park 54, Hancock 48

Galena 62, West Carroll 18

Gardner-South Wilmington 55, Wilmington 24

Grayslake Central 69, Grayslake North 34

Hampshire 49, McHenry 33

Hyde Park 63, Chicago Ag Science 58

Kelly 44, Chicago (Carver Military) 19

Kennedy 45, Harlan 35

Kenwood 71, Lindblom 37

Knoxville 54, Bushnell (B.-Prairie City) 24

Larkin 54, Harvest Christian Academy 53

Latin 55, Woodlands Academy 28

Lisle (Benet Academy) 47, Nazareth 37

Monmouth-Roseville 72, Abingdon 58

Mt. Zion 46, Decatur St. Teresa 35

Pekin 35, Normal Community 33

Plainfield South 54, Joliet Catholic 42

Prairie Ridge 36, Crystal Lake South 29

Quincy Notre Dame 69, Macomb 25

Rockford Auburn 63, Rockford Boylan 48

Round Lake 49, Antioch 44

Simeon 66, Phillips 35

Stewardson-Strasburg 41, Dieterich 31

Thornwood 56, Chicago Heights (Bloom Twp.) 52

Tilden 51, Dunbar 37

Wauconda 68, Grant 37

Willows 42, Elgin Academy 28

York 53, Willowbrook 25

Eldorado Tournament=

Carmi White County 41, Gallatin County 38

Harrisburg 40, Mt. Carmel 33

Highland Tournament=

Bethalto Civic Memorial 42, Teutopolis 34

Breese Central 39, Triad 24

Okawville 49, Belleville East 47

HOIC/McLean County Tournament=

Colfax Ridgeview 34, Lexington 33

Lincoln Trail Tournament=

Aledo (Mercer County) 51, Wethersfield 46

Annawan 53, Monmouth United 30

Princeville 63, Biggsville West Central 32

Stark County 48, Oneida (ROWVA) 25

Little Illini Conference Tournament=

Newton 51, Robinson 25

National Trail Conference Tournament=

Altamont 76, Farina South Central 25

Tri-City Tournament=

Pleasant Plains 43, Williamsville 32

Sangamon Valley/Tri-City Co-op 40, Auburn 39

Vermilion County Tournament=

Bismarck-Henning 50, Catlin (Salt Fork) 42, OT

Fithian Oakwood 37, Hoopeston Area High School 19

Westville 40, Georgetown-Ridge Farm 9

West Frankfort Tournament=

Pinckneyville 42, Herrin 21

Sesser-Valier-Waltonville 61, West Frankfort 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/