AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

January 30, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Academy for Science and Agriculture vs. Chesterton Academy, ccd.

Alden-Conger vs. Nicollet, ppd.

Annandale vs. Litchfield, ppd.

Anoka vs. Champlin Park, ppd.

Ashby vs. Hillcrest Lutheran, ppd.

BOLD vs. Sauk Centre, ppd. to Feb 14th.

Badger-Greenbush-Middle River vs. Sacred Heart, ppd. to Feb 18th.

Barnesville vs. Breckenridge, ppd.

Barnum vs. Eveleth-Gilbert, ppd.

Belle Plaine vs. Bethlehem Academy, ppd.

Benilde-St. Margaret’s vs. Edina, ppd.

Benson vs. Kerkhoven-Murdock-Sunburg, ppd.

Big Lake vs. Monticello, ppd.

Bigfork vs. Mesabi East, ppd.

Blaine vs. Coon Rapids, ccd.

Blake vs. St. Paul Academy, ppd.

Blooming Prairie vs. Lyle/Austin Pacelli, ccd.

Bloomington Kennedy vs. Mayer Lutheran, ppd.

Breck vs. Minnehaha Academy, ppd.

Browerville/Eagle Valley vs. Osakis, ppd.

Canby vs. Lakeview, ppd.

Carlton vs. Duluth Marshall, ppd.

Chaska vs. Minnetonka, ppd. to Feb 14th.

Chisholm vs. Cherry, ppd.

Clinton-Graceville-Beardsley vs. Dawson-Boyd, ppd.

Cretin-Derham Hall vs. East Ridge, ppd.

Cristo Rey Jesuit vs. Ozaukee, Wis., ppd.

Dassel-Cokato vs. Glencoe-Silver Lake, ppd.

DeLaSalle vs. Hopkins, ppd.

Duluth Denfeld vs. Hermantown, ppd.

Duluth East vs. Bemidji, ppd. to Feb 7th.

Eagan vs. Shakopee, ccd.

Eagle Ridge Academy Charter vs. Community of Peace, ppd.

East Central vs. Rush City, ppd. to Feb 28th.

Eastview vs. Burnsville, ccd.

Elk River vs. Andover, ppd. to Feb 27th.

Farmington vs. Lakeville North, ppd.

Floodwood vs. North Woods, ppd.

Foley vs. St. Cloud Cathedral, ppd.

Forest Lake vs. Woodbury, ppd.

Fosston vs. Bagley, ppd. to Feb 25th.

Frazee vs. Hawley, ppd. to Feb 5th.

Fridley vs. Brooklyn Center, ppd.

Fulda vs. Southwest Minnesota Christian, ppd.

Gibbon Fairfax Winthrop vs. Springfield, ppd.

Glenville-Emmons vs. Mabel-Canton, ppd.

Goodhue vs. Kenyon-Wanamingo, ppd.

Grand Meadow vs. Spring Grove, ppd.

Greenway vs. International Falls, ppd.

Heritage Christian Academy vs. Spectrum, ppd.

Hill-Murray vs. St. Thomas Academy, ppd.

Holy Family Catholic vs. Orono, ppd.

Irondale vs. Robbinsdale Armstrong, ppd.

Jackson County Central vs. Windom, ppd.

Jordan vs. New Ulm, ppd.

Kittson County Central vs. East Grand Forks, ccd.

Kittson County Central vs. East Grand Forks, ppd.

Lake Crystal-Wellcome Memorial vs. Martin County West, ppd.

Lakeville South vs. Apple Valley, ccd.

Laporte vs. Nevis, ppd.

LeRoy-Ostrander vs. Kingsland, ppd.

Legacy Christian vs. Trinity, ppd.

Liberty Classical vs. Math and Science Academy, ccd.

Littlefork-Big Falls vs. Lake of the Woods, ppd. to Feb 4th.

Long Prairie-Grey Eagle vs. Royalton, ppd. to Feb 4th.

Luverne vs. Pipestone, ppd. to Feb 26th.

Mankato Loyola vs. Cleveland, ppd.

Mankato West vs. Rochester Century, ppd.

Maple Grove vs. Centennial, ppd.

Melrose vs. New London-Spicer, ccd.

Minneapolis Henry vs. Minneapolis Roosevelt, ppd.

Minneapolis South vs. Minneapolis North, ppd.

Minneapolis Washburn vs. Minneapolis Edison, ppd.

Minnesota Academy for the Deaf vs. Groves Academy, ppd.

Minnesota Valley Lutheran vs. Buffalo Lake-Hector-Stewart, ppd.

Montevideo vs. Lac qui Parle Valley, ppd. to Feb 1st.

Moose Lake/Willow River vs. Cromwell, ppd.

Mound Westonka vs. Delano, ccd.

Mountain Lake Area vs. Adrian, ppd.

NCEUH vs. Mahnomen/Waubun, ppd.

Nashwauk-Keewatin vs. Silver Bay, ppd.

New Life Academy vs. St. Croix Prep, ppd.

New Prague vs. Hastings, ppd. to Feb 11th.

North Branch vs. Rogers, ppd.

North St. Paul vs. Henry Sibley, ccd.

Ogilvie vs. Hinckley-Finlayson, ppd. to Feb 14th.

Owatonna vs. Mankato East, ppd.

Park Center vs. Totino-Grace, ppd.

Park Christian vs. Ada-Borup/Norman County West, ppd. to Feb 15th.

Park Rapids vs. Staples-Motley, ppd. to Jan 31st.

Parkers Prairie vs. Wheaton/Herman-Norcross, ppd.

Parkers Prairie vs. Wheaton/Herman-Norcross, ppd.

Pequot Lakes vs. Detroit Lakes, ppd.

Pierz vs. Eden Valley-Watkins, ppd.

Pine City vs. Braham, ppd.

Prairie Seeds Academy vs. Nova Classical Academy, ppd.

Prior Lake vs. Rosemount, ccd.

Proctor vs. Superior, Wis., ppd.

Randolph vs. Hayfield, ppd.

Red Lake County vs. Northern Freeze, ppd.

Red Lake vs. Cass Lake-Bena, ppd. to Feb 11th.

Renville County West vs. Atwater-Cosmos-Grove City, ppd. to Feb 21st.

Robbinsdale Cooper vs. Minnesota Transitions, ppd.

Rochester John Marshall vs. Northfield, ppd.

Roseau vs. Warren-Alvarado-Oslo, ppd.

Roseville vs. Stillwater, ppd.

Rothsay vs. Brandon-Evansville, ppd.

Rushford-Peterson vs. Fillmore Central, ppd.

Simley vs. Mahtomedi, ccd.

South St. Paul vs. Tartan, ppd.

Southwest Christian (Chaska) vs. Christ’s Household of Faith, ppd. to Feb 16th.

Spring Lake Park vs. Osseo, ccd.

St. Agnes vs. St. Anthony, ppd.

St. Cloud Apollo vs. Alexandria, ppd. to Feb 5th.

St. Cloud Tech vs. Willmar, ppd.

St. Croix Lutheran vs. Columbia Heights, ppd.

St. James Area vs. Waseca, ppd.

St. Michael-Albertville vs. Cambridge-Isanti, ppd.

St. Paul Harding vs. St. Paul Central, ppd.

St. Paul Humboldt vs. St. Paul Johnson, ppd.

St. Paul Washington vs. St. Paul Como Park, ppd.

St. Peter vs. Norwood-Young America, ppd.

Upsala vs. St. John’s Prep, ppd.

Wabasso vs. Tracy-Milroy-Balaton, ppd.

Watertown-Mayer vs. Rockford, ppd.

West Central vs. Henning, ppd.

West Lutheran vs. PACT Charter, ppd.

Win-E-Mac vs. Fertile-Beltrami, ppd. to Feb 18th.

Winona vs. Albert Lea, ppd.

Wrenshall vs. Mountain Iron-Buhl, ppd.

Zimmerman vs. Albany, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Albert Lea vs. Winona, ppd. to Feb 1st.

Andover vs. Elk River, ppd. to Feb 11th.

Apple Valley vs. Lakeville South, ccd.

BOLD vs. Montevideo, ppd. to Feb 15th.

Bertha-Hewitt vs. Wadena-Deer Creek, ppd. to Feb 18th.

Bethlehem Academy vs. Cannon Falls, ppd.

Big Lake vs. Monticello, ppd.

Braham vs. Pine City, ppd.

Brooklyn Center vs. Fridley, ppd.

Burnsville vs. Eastview, ccd.

Centennial vs. Maple Grove, ppd. to Feb 11th.

Champlin Park vs. Anoka, ppd.

Chesterton Academy vs. Math and Science Academy, ccd.

Chisago Lakes vs. Buffalo, ppd.

Christ’s Household of Faith vs. Minneapolis Edison, ccd.

Clearbrook-Gonvick vs. Red Lake, ppd.

Climax/Fisher vs. Hillsboro/Central Valley, N.D., ppd.

Columbia Heights vs. St. Croix Lutheran, ppd.

Community of Peace vs. Academy for Science and Agriculture, ppd.

Coon Rapids vs. Blaine, ccd.

Crestwood, Cresco, Iowa vs. Lyle/Austin Pacelli, ccd.

Crookston vs. Barnesville, ppd.

Dawson-Boyd vs. Kerkhoven-Murdock-Sunburg, ppd.

Deer River vs. Blackduck, ppd.

Detroit Lakes vs. Fergus Falls, ppd.

Duluth Marshall vs. Greenway, ppd.

East Grand Forks vs. Perham, ppd. to Feb 12th.

East Ridge vs. Cretin-Derham Hall, ppd. to Feb 4th.

Eden Prairie vs. New Prague, ppd.

Edina vs. St. Louis Park, ppd.

Faribault vs. Red Wing, ppd.

Frazee vs. Henning, ppd.

Fulda vs. Wabasso, ppd.

Glencoe-Silver Lake vs. Dassel-Cokato, ppd.

Goodhue vs. Kenyon-Wanamingo, ppd.

Grand Rapids vs. Duluth East, ppd.

Hancock vs. Parkers Prairie, ppd.

Hastings vs. Park (Cottage Grove), ppd.

Henry Sibley vs. North St. Paul, ccd.

Hinckley-Finlayson vs. Ogilvie, ppd. to Feb 11th.

Holy Angels vs. Visitation, ppd.

Hopkins vs. Becker, ppd.

Isle vs. Carlton, ccd.

Jackson County Central vs. Windom, ppd.

Lac qui Parle Valley vs. Renville County West, ppd. to Feb 4th.

Lake of the Woods vs. Badger-Greenbush-Middle River, ppd. to Jan 31st.

Lakeville North vs. Farmington, ppd.

Litchfield vs. Annandale, ppd.

Long Prairie-Grey Eagle vs. Osakis, ppd.

Luverne vs. Pipestone, ppd. to Feb 4th.

Madelia vs. Immanuel Lutheran, ppd.

Mahnomen/Waubun vs. Rothsay, ppd.

Mahnomen/Waubun vs. Rothsay, ppd. to Feb 11th.

Mahtomedi vs. Simley, ccd.

Mankato East vs. Owatonna, ppd.

Marshall vs. Redwood Valley, ppd.

Mayer Lutheran vs. LeSueur-Henderson, ppd. to Feb 4th.

New Richland-H-E-G vs. Lake Crystal-Wellcome Memorial, ppd.

Northfield vs. Rochester John Marshall, ppd.

Nova Classical Academy vs. Hmong Academy, ppd.

Onamia vs. St. John’s Prep, ppd.

Osseo vs. Spring Lake Park, ccd.

PACT Charter vs. West Lutheran, ppd.

Providence Academy vs. Mounds Park Academy, ppd.

Red Lake County vs. Fosston, ppd. to Feb 14th.

Robbinsdale Armstrong vs. Irondale, ppd.

Rochester Century vs. Mankato West, ppd.

Rockford vs. Watertown-Mayer, ppd.

Rogers vs. North Branch, ppd.

Rosemount vs. Prior Lake, ccd.

Russell-Tyler-Ruthton vs. Lakeview, ppd.

Sacred Heart vs. Stephen-Argyle, ppd. to Feb 22nd.

Sauk Centre vs. Morris Area/Chokio-Alberta, ppd. to Feb 5th.

Shakopee vs. Eagan, ccd.

Sibley East vs. Jordan, ppd.

South Ridge vs. Floodwood, ppd.

Spectrum vs. Heritage Christian Academy, ppd.

Springfield vs. G-F-W, ppd.

Springfield vs. Gibbon Fairfax Winthrop, ppd.

St. Charles vs. Chatfield, ppd.

St. Francis vs. Princeton, ppd.

St. Paul Central vs. St. Paul Harding, ppd.

St. Paul Como Park vs. St. Paul Washington, ccd.

St. Paul Harding vs. St. Paul Central, ppd.

St. Paul Johnson vs. St. Paul Humboldt, ppd.

Stillwater vs. Roseville, ppd.

Superior, Wis. vs. Virginia, ppd.

Tartan vs. South St. Paul, ppd.

Thief River Falls vs. Pelican Rapids, ppd.

Tracy-Milroy-Balaton vs. Minneota, ppd.

Tri-City United vs. Southwest Christian (Chaska), ppd. to Feb 4th.

Trinity vs. Legacy Christian, ppd.

United South Central vs. Janesville-Waldorf-Pemberton, ppd.

Walker-Hackensack-Akeley vs. Pine River-Backus, ppd.

Waseca vs. St. James Area, ppd.

Waterville-Elysian-Morristown vs. Cleveland, ppd.

Wayzata vs. Chaska, ppd.

Westbrook-Walnut Grove vs. Hills-Beaver Creek, ppd.

Woodbury vs. Forest Lake, ppd.

Zimmerman vs. Little Falls, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/