AP NEWS

Monday’s Scores

February 19, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 3A Substate 1=

Quarterfinal=

Sergeant Bluff-Luton 86, Humboldt 57

Spencer 60, MOC-Floyd Valley 55

Spirit Lake 61, LeMars 45

Storm Lake 54, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 46

Class 3A Substate 2=

Quarterfinal=

Algona 66, Waverly-Shell Rock 53

Charles City 72, Iowa Falls-Alden 64

Clear Lake 61, Hampton-Dumont-CAL 22

Webster City 55, Decorah 47

Class 3A Substate 3=

Quarterfinal=

Assumption, Davenport 63, Clear Creek-Amana 46

Cedar Rapids Xavier 57, Vinton-Shellsburg 48

Center Point-Urbana 63, Benton Community 42

West Delaware, Manchester 62, West Liberty 37

Class 3A Substate 4=

Quarterfinal=

Central Clinton, DeWitt 66, Solon 61

Maquoketa 68, Independence 38

Marion 59, Anamosa 50

Wahlert, Dubuque 57, Mount Vernon 45

Class 3A Substate 5=

Quarterfinal=

Fairfield 51, Centerville 29

Mount Pleasant 53, Keokuk 49

Oskaloosa 65, South Tama County, Tama 28

Washington 54, Fort Madison 50

Class 3A Substate 6=

Quarterfinal=

Ballard 79, Knoxville 60

Bondurant Farrar 59, Nevada 47

Carlisle 63, Grinnell 51

Pella 75, Newton 44

Class 3A Substate 7=

Quarterfinal=

ADM, Adel 62, North Polk, Alleman 61

Dallas Center-Grimes 63, Boone 47

Gilbert 94, Saydel 44

Norwalk 82, Clarke, Osceola 36

Class 3A Substate 8=

Quarterfinal=

Carroll 86, Perry 46

Creston 66, Glenwood 57

Denison-Schleswig 70, Atlantic 65, OT

Winterset 67, Harlan 51

Class 4A Substate 1=

Quarterfinal=

Council Bluffs, Abraham Lincoln 58, Council Bluffs, Thomas Jefferson 43

Lewis Central 60, Sioux City, North 58

Class 4A Substate 2=

Quarterfinal=

Des Moines, Lincoln 52, Urbandale 44

Mason City 63, Marshalltown 54

Class 4A Substate 3=

Quarterfinal=

Waterloo, East 68, Iowa City High 48

Waterloo, West 61, Epworth, Western Dubuque 37

Class 4A Substate 4=

Quarterfinal=

Cedar Rapids, Washington 62, Clinton 44

Davenport, North 53, Iowa City Liberty High School 44

Class 4A Substate 5=

Quarterfinal=

Dubuque, Hempstead 87, Muscatine 39

Pleasant Valley 62, Cedar Rapids, Jefferson 55

Class 4A Substate 6=

Quarterfinal=

Cedar Rapids, Kennedy 59, Burlington 50

Davenport, West 69, Ottumwa 41

Class 4A Substate 7=

Quarterfinal=

Des Moines, Roosevelt 68, Ankeny 64

Southeast Polk 67, Indianola 64

Class 4A Substate 8=

Quarterfinal=

Ankeny Centennial 56, Fort Dodge 45

Des Moines, Hoover 70, Des Moines, East 49

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 1A Region 1=

Championship=

West Hancock, Britt 76, Kingsley-Pierson 44

Class 1A Region 2=

Championship=

Clarksville 55, North Butler, Greene 20

Class 1A Region 3=

Championship=

Springville 49, Central Elkader 39

Class 1A Region 4=

Championship=

Bellevue Marquette Catholic 69, Lynnville-Sully 62

Class 1A Region 5=

Championship=

Montezuma 45, Sigourney 26

Class 1A Region 6=

Championship=

North Mahaska, New Sharon 38, Seymour 37

Class 1A Region 7=

Championship=

CAM, Anita 66, Colo-NESCO 29

Class 1A Region 8=

Championship=

Newell-Fonda 79, Westwood, Sloan 44

Class 2A Region 1=

Championship=

Unity Christian 82, Cherokee, Washington 71

Class 2A Region 2=

Championship=

Aplington-Parkersburg 62, Ridge View 55

Class 2A Region 3=

Championship=

Grundy Center 72, Sumner-Fredericksburg 37

Class 2A Region 4=

Championship=

Cascade,Western Dubuque 53, Maquoketa Valley, Delhi 38

Class 2A Region 5=

Championship=

North Linn, Troy Mills 79, Wilton 48

Class 2A Region 6=

Championship=

Central Decatur, Leon 68, Van Buren, Keosauqua 30

Class 2A Region 7=

Championship=

Dike-New Hartford 50, Panorama, Panora 15

Class 2A Region 8=

Championship=

Treynor 75, Woodbury Central, Moville 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/