AP NEWS

Thursday’s Scores

January 24, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Andover 67, Salina Central 46

Bishop Miege 47, Wichita Heights 38

Burlingame 48, Waverly 38

Iola 78, Bluestem 47

Leavenworth 73, Belton, Mo. 52

Lebo 42, Olpe 34

Meade 70, Elkhart 49

Salina South 67, Concordia 40

Bluestem Tournament=

Great Bend 61, Circle 40

Kapaun Mount Carmel 73, El Dorado 48

Newton 92, Manhattan CHIEF 81

Wichita Collegiate 64, Wichita Trinity 38

Burrton Tournament=

Consolation Semifinal=

Burrton 65, Hutchinson Central Christian 51

Fairfield 53, Pretty Prairie 47

Semifinal=

Berean Academy 41, Inman 30

Little River 59, Goessel 49

Canton-Galva Tournament=

Consolation Semifinal=

Bennington 39, Wichita Classical 21

Canton-Galva 69, Ell-Saline 33

Semifinal=

Wichita Home School 58, Sedgwick 43

Wichita Life Prep 68, Moundridge 61

Chanute Tournament=

Quarterfinal=

Chanute 82, Andover Central 69

Emporia 63, Olathe North 44

SM South 62, Wichita Defenders 28

Soldan International, Mo. 65, Goddard 44

Chaparral Tournament=

Chaparral 61, Wichita Sunrise 48

Clearwater 54, Conway Springs 29

Colby Tournament=

Beloit 41, Goodland 38

Colby 52, DSST: Green Valley Ranch, Colo. 45

Hays 64, Scott City 44

Pine Creek, Colo. 60, Hutchinson 44

FHL Tournament=

Consolation Semifinal=

Chase County 65, West Franklin 43

Osage City 54, Central Heights 53

Fredonia Tournament=

Fifth Place=

Fredonia 72, Yates Center 39

Seventh Place=

Douglass 57, Neodesha 32

Frontenac Tournament=

Frontenac 75, Providence, Ark. 52

Nevada, Mo. 60, Wichita Independent 27

Pacific, Mo. 45, Riverton 32

Webb City, Mo. 74, Fort Scott 51

Halstead Tournament=

Consolation Semifinal=

Minneapolis 57, Halstead 42

Rose Hill 69, Winfield 54

Hoisington Tournament=

Consolation Semifinal=

Pratt 57, Victoria 29

MCL Tournament=

Stockton 48, Smith Center 43

Consolation Semifinal=

Hoxie 46, Norton 27

Plainville 62, Trego 55

McPherson Tournament=

Blue Valley 64, McPherson 58

Derby 77, Topeka Seaman 58

Lawrence Free State 53, Junction City 38

Wichita Bishop Carroll 70, Wichita North 43

NPL Tournament=

Consolation Semifinal=

Lincoln 31, Natoma 29

Consolation=

Tescott 54, Chase 38

Wilson 39, Southern Cloud 32

NPLTournament=

Consolation Semifinal=

Pike Valley 60, Thunder Ridge 56

Semifinal=

Osborne 59, St. John’s Beloit-Tipton 58

Sylvan-Lucas 40, Lakeside 29

Pittsburg Tournament=

BV Northwest 57, Wichita West 34

Pittsburg 66, Carl Junction, Mo. 56

Pleasanton Tournament=

Consolation Semifinal=

Oswego 64, Pleasanton 61, OT

Semifinal=

Uniontown 49, Humboldt 44

Royal Valley Tournament=

Chapman 53, Wabaunsee 39

Royal Valley 69, Santa Fe Trail 38

Saint Thomas Aquinas Tournament=

Liberty North, Mo. 44, Olathe East 34

Parsons 65, Lee’s Summit West, Mo. 55

St. Thomas Aquinas 61, Lee’s Summit Community Christian, Mo. 55

Salina Invitational Tournament=

Abilene 75, Liberal 55

Wichita South 53, Buhler 51

Shawnee Mission West Tournament=

Consolation Semifinal=

Lansing 63, KC Wyandotte 51

Semifinal=

BV North 72, Blue Springs South, Mo. 48

Grandview, Mo. 47, SM Northwest 45

Southeast Lancer Classic=

Baxter Springs 53, St. Paul 45

Spring Hill Tournament=

Consolation Semifinal=

KC Schlagle 74, KC Sumner 6

Spring Hill 77, KC East Christian 47

Semifinal=

Goddard-Eisenhower 61, Gardner-Edgerton 53

Olathe South 51, BV Southwest 34

St John tournament=

Larned 40, Central Plains 31

Ness City 58, KC Christian 44

St. John 50, Macksville 36

Sterling Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Southeast Saline 70, Kingman 47

Sterling invitational Tournament=

Semifinal=

Hutchinson Trinity 64, Hugoton 61

Semifinal=

Sterling 50, Lyons 36

Tonganoxie Tournament=

Consolation Semifinal=

Bonner Springs 40, Eudora 39

Tonganoxie 61, Maranatha Academy 44

Topeka Invitational Tournament=

Lawrence 62, Topeka Hayden 46

Topeka West 75, St. Mary’s 71

Wichita Northwest 75, Topeka 73

Tournament of Champions=

Manhattan 62, Maize 34

Shawnee Heights 59, Dodge City 36

Wichita Campus 73, Wichita East 69

TVL Tournament=

Consolation Semifinal=

Clifton-Clyde 66, BV Randolph 41

Washington County 53, Centralia 41

Consolation=

Linn 43, Onaga 36

Semifinal=

Hanover 71, Axtell 54

Valley Heights 47, Frankfort 45

Valley Center Tournament=

Quarterfinal=

BV West 82, Valley Center 74

Garden City 50, Coffeyville 45

SM East 67, Maize South 64

Wichita Southeast 73, Ulysses 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

Berthoud, Colo. 70, Pratt Skyline 20

Burlingame 48, Waverly 37

Jefferson North 61, Valley Falls 20

KC Schlagle 74, KC Harmon 25

Miami, Okla. 42, Chetopa 30

Nickerson 56, Andale 35

Olathe East 35, Nixa, Mo. 34

Otis-Bison 35, Ellsworth 18

Salina Central 67, Concordia 27

Salina South 44, Abilene 40

Southeast Saline 46, Russell 30

Wellsville 59, Anderson County 43

Colby Tournament=

Beloit 39, Valley Center 36

Colby 95, DSST: Green Valley Ranch, Colo. 3

Goodland 52, Highland Park 40

Scott City 56, Hays 35

FHL Tournament=

Consolation Semifinal=

Council Grove 45, Central Heights 17

Semifinal=

West Franklin 48, Lyndon 35

Fredonia Tournament=

Fifth Place=

Bluestem 41, Yates Center 37

Hoisington Tournament=

Consolation Semifinal=

Hoisington 39, La Crosse 25

HPL Tournament=

Consolation Semifinal=

Lakin 59, Southwestern Hts. 29

Meade 57, Sublette 45

Semifinal=

Elkhart 54, Stanton County 45

Syracuse 49, Cimarron 42

MCL Tournament=

Stockton 46, Hill City 22

Consolation Semifinal=

Ellis 63, Hays-TMP-Marian 59

Oakley 32, Norton 31

McLouth Tournament=

Semifinal=

Jefferson West 58, Cair Paravel 19

NPL Tournament=

Consolation Semifinal=

Rock Hills 43, Southern Cloud 40

Sylvan-Lucas 37, Lincoln 23

Consolation=

Tescott 39, Chase 24

Wilson 28, Natoma 8

Semifinal=

Osborne 45, St. John’s Beloit-Tipton 41

Thunder Ridge 68, Pike Valley 21

Pittsburg Tournament=

Carl Junction, Mo. 63, BV Northwest 29

Carthage, Mo. 51, Pittsburg 33

Cassville, Mo. 53, Chanute 45

Kickapoo, Mo. 72, Wichita East 34

Pleasanton Tournament=

Consolation Semifinal=

Oswego 45, Altoona-Midway 22

Pleasanton 34, Heritage Christian 24

Semifinal=

Osawatomie 52, Uniontown 48

Royal Valley Tournament=

Chapman 46, Wabaunsee 38

Santa Fe Trail 36, Royal Valley 32

Salina Invitational Tournament=

Buhler 42, Wichita West 33

Liberal 54, Andover 21

SCBL Tournament=

Consolation Semifinal=

Flinthills 68, Caldwell 56

Udall 32, Cedar Vale/Dexter Co-op 25

Ninth Place=

Oxford 35, Burden Central 23

Semifinal=

West Elk 51, Sedan 29

Southeast Lancer Classic=

St. Paul 26, Baxter Springs 17

Sterling Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Smoky Valley 36, Kingman 35

Semifinal=

Hugoton 53, Sterling 44

Lyons 60, Hutchinson Trinity 25

Tonganoxie Tournament=

Consolation Semifinal=

KC Bishop Ward 51, Metro Academy 49

Wamego 44, Tonganoxie 18

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/