AP NEWS

Tuesday’s Scores

March 4, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Bishop Seabury Academy 96, Heritage Christian 63

Washburn Rural 66, Lawrence Free State 57

Class 2A=

Substate Quarterfinal=

Belle Plaine 70, Bluestem 37

Bishop Seabury Academy 96, Heritage Christian 63

Canton-Galva 72, Bennington 70

Chase County 62, Herington 29

Ellinwood 48, Remington 42

Ellis 59, Smith Center 42

Garden Plain 46, Conway Springs 27

Hill City 45, Trego 44

Hillsboro 69, Marion 32

Hoxie 63, Oakley 39

Hutchinson Trinity 43, Moundridge 38

Inman 51, Sedgwick 43

Jefferson North 44, Rossville 39

Lyndon 62, Central Heights 46

McLouth 57, Oskaloosa 12

Mission Valley 58, Maranatha Academy 56

Northeast-Arma 64, Southeast 47

Northern Heights 63, Wabaunsee 59

Pittsburg Colgan 61, Erie 46

Pratt Skyline 70, Sublette 26

Riverside 53, Jackson Heights 22

Salina Sacred Heart 77, Ell-Saline 25

Spearville 66, Medicine Lodge 64, OT

Sterling 57, Ellsworth 39

Syracuse 48, Stanton County 34

Uniontown 70, Pleasanton 37

Valley Heights 81, Horton 28

West Elk 44, Sedan 42

Wichita County 73, Elkhart 57

Wichita Independent 59, Cedar Vale/Dexter Co-op 57, OT

Yates Center 48, Jayhawk Linn 42

Class 5A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

Basehor-Linwood 70, KC Turner 40

Shawnee Heights 50, Spring Hill 36

Class 5A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

DeSoto 68, KC Schlagle 62

KC Washington 73, St. James Academy 64, 3OT

Class 5A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

Highland Park 43, Leavenworth 38

St. Thomas Aquinas 64, Lansing 62

Class 5A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

BV Southwest 72, Pittsburg 57

Topeka West 71, Bonner Springs 54

Class 5A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Andover Central 63, Maize 50

Wichita Bishop Carroll 72, Maize South 55

Class 5A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Andover 92, Wichita Northwest 68

Emporia 63, McPherson 55, OT

Class 5A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Kapaun Mount Carmel 75, Salina South 61

Valley Center 55, Goddard-Eisenhower 52

Class 5A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Great Bend 63, Salina Central 61, OT

Hays 42, Arkansas City 26

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 3A=

Substate Quarterfinal=

Anderson County 41, West Franklin 37

Atchison County 51, Pleasant Ridge 46

Baxter Springs 37, Columbus 29

Beloit 51, Minneapolis 50

Chaparral 44, Wichita Collegiate 37

Cheney 67, Kingman 17

Cherryvale 52, Fredonia 29

Cimarron 55, Lakin 47

Eureka 53, Douglass 20

Frontenac 58, Riverton 29

Goodland 29, Hugoton 27

Halstead 57, Larned 29

Hays-TMP-Marian 47, Russell 43

Hesston 35, Council Grove 32, OT

Holcomb 43, Colby 34

Humboldt 53, Osawatomie 37

Jefferson West 38, Santa Fe Trail 18

KC Bishop Ward 49, Hiawatha 45

Nemaha Central 66, Maur Hill - Mount Academy 16

Norton 58, Hoisington 34

Osage City 36, Burlington 30

Phillipsburg 68, Concordia 53

Riley County 58, Royal Valley 34

Sabetha 55, Marysville 42

Scott City 67, Southwestern Hts. 36

Silver Lake 62, Perry-Lecompton 48

Southeast Saline 54, Lyons 51

St. Mary’s 28, Rock Creek 24

Wichita Trinity 79, Caney Valley 42

Class 4A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

Eudora 60, Coffeyville 19

Paola 48, Independence 36

Class 4A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

Girard 51, Iola 13

KC Piper 64, Ottawa 36

Class 4A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

Bishop Miege 64, Fort Scott 10

Topeka Hayden 58, Chanute 33

Class 4A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

Baldwin 44, Louisburg 32

Labette County 55, Atchison 23

Class 4A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Holton 52, Clearwater 33

Nickerson 64, Augusta 12

Class 4A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Buhler 69, Wellington 32

Circle 51, El Dorado 45

Class 4A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Abilene 32, Wamego 19

Clay Center 50, Pratt 36

Class 4A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Andale 62, Rose Hill 29

Chapman 45, Winfield 34

Class 6A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

Olathe Northwest 43, Blue Valley 29

SM Northwest 45, Mill Valley 21

Class 6A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

BV North 57, SM South 25

Olathe South 38, SM East 21

Class 6A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

Olathe North 79, KC Harmon 12

Olathe West 62, Gardner-Edgerton 37

Class 6A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

Olathe East 38, BV West 27

SM West 54, SM North 7

Class 6A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Liberal 58, Junction City 23

Manhattan 48, Wichita Southeast 36

Class 6A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Hutchinson 53, Garden City 45

Topeka 94, Wichita North 25

Class 6A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Washburn Rural 66, Lawrence Free State 57

Wichita Heights 61, Lawrence 16

Class 6A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Derby 74, Wichita West 33

Dodge City 50, Wichita East 20

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/