AP NEWS

Saturday’s Scores

February 2, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Hutchinson Trinity 63, Smoky Valley 60

Manhattan 61, Ulysses 35

Wichita Defenders 56, Wichita Home School 43

LCL Tournament=

Championship=

Madison/Hamilton 37, Lebo 36

Third Place=

Olpe 44, Burlingame 30

SPIAA Tournament=

Championship=

Kiowa County 45, Hodgeman County 32

Third Place=

South Gray 68, South Central 48

WKLL Tournament=

Play-in=

Golden Plains 64, Palco 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Hutchinson Trinity 43, Smoky Valley 33

Berean Academy Tournament=

Minneapolis 52, Douglass 28

Wichita Trinity 57, Berean Academy 53

Cunningham 54 Classic Tournament=

Championship=

Cunningham 40, Pretty Prairie 19

Fifth Place=

Kinsley 45, Pratt Skyline 30

Seventh Place=

Attica 66, South Barber 40

Third Place=

Norwich 50, Medicine Lodge 38

El Dorado Tournament=

Championship=

Maize South 56, Circle 42

Emporia Tournament=

Championship=

Wichita Heights 56, Washburn Rural 34

Fifth Place=

Hutchinson 46, Goddard-Eisenhower 38

Seventh Place=

Wichita South 64, Wichita Life Prep 21

Third Place=

Emporia 47, Great Bend 27

Haven Tournament=

Championship=

Haven 54, Nickerson 46

Fifth Place=

Garden Plain 44, Andale 31

Seventh Place=

Rose Hill 48, Moundridge 45

Third Place=

Halstead 45, Cheney 43

Hiawatha Tournament=

Championship=

Marysville 51, Jackson Heights 32

Fifth Place=

St. Mary’s 40, Falls City, Neb. 33

Seventh Place=

Horton 66, Atchison 30

Third Place=

Hiawatha 48, Maranatha Academy 26

JCN Tournament=

Championship=

Jefferson North 58, Perry-Lecompton 50

Fifth Place=

Rossville 42, Pleasant Ridge 28

Seventh Place=

Cornerstone Family 47, Valley Falls 21

Third Place=

Atchison County 31, Oskaloosa 30

Lawrence Free State Tournament=

Championship=

Topeka 81, Lawrence Free State 36

Seventh Place=

Lawrence 52, Junction City 45

Third Place=

Derby 54, BV Southwest 38

LCL Tournament=

Championship=

Olpe 61, Lebo 27

Fifth Place=

Waverly 48, Madison/Hamilton 22

Third Place=

Hartford 44, Burlingame 28

McPherson Tournament=

Championship=

SM Northwest 44, McPherson 37

Fifth Place=

SM South 46, Wichita Northwest 40

Seventh Place=

Manhattan 61, Ulysses 35

Third Place=

Olathe South 65, Wellington 36

Mulvane Tournament=

Championship=

Conway Springs 40, Wichita Collegiate 26

Fifth Place=

Wichita North 44, Mulvane 35

Third Place=

Arkansas City 47, Winfield 43

Newton Tournament=

Championship=

Andover Central 63, Dodge City 53

Fifth Place=

Olathe Northwest 48, Kapaun Mount Carmel 41

Third Place=

Wichita Bishop Carroll 46, Garden City 43

Sedgwick Tournament=

Championship=

Wichita Sunrise 44, Inman 41

Fifth Place=

Belle Plaine 50, Canton-Galva 49

Seventh Place=

Sedgwick 37, Chaparral 22

Third Place=

Wichita Independent 51, Clearwater 38

SPIAA Tournament=

Championship=

Spearville 56, South Gray 32

Round Robin=

Satanta 42, Pawnee Heights 38

Third Place=

South Central 50, Bucklin 44

Topeka Seaman Tournament=

Championship=

Topeka Seaman 65, Maize 59

Seventh Place=

Shawnee Heights 51, Topeka West 27

Wellsville Tournament=

Championship=

Nemaha Central 72, Wellsville 50

Fifth Place=

Lansing 37, Spring Hill 33

Seventh Place=

Topeka Hayden 44, Louisburg 38

Third Place=

Baldwin 50, Anderson County 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/