AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Thursday’s Scores

January 25, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Amherst 47, Sumner-Eddyville-Miller 39

Blue Hill 43, Lawrence-Nelson 30

Boyd County 57, Burke, S.D. 46

Bridgeport 74, Creek Valley 37

Central Valley 77, Heartland Lutheran 51

Centura 80, Fullerton 57

Clearwater/Orchard 55, Wausa 49

Crofton 61, Pierce 38

David City 60, Central City 47

Elkhorn Mount Michael 73, Boone Central/Newman Grove 65

Elm Creek 52, Pleasanton 47

Emerson-Hubbard 38, Allen 36

Eustis-Farnam 39, Elwood 38

Friend 66, Heartland 20

Garden County 77, South Platte 32

Hartington-Newcastle 80, Winside 16

Harvard 81, Elba 4

Hot Springs, S.D. 50, Crawford 18

Humphrey/Lindsay Holy Family 72, Elgin Public/Pope John 29

Kenesaw 59, Deshler 52

Logan View-Scribner-Snyder 47, Howells/Dodge 45

Loomis 58, Axtell 47

Norfolk 62, Papillion-LaVista 53

North Bend Central 76, Wisner-Pilger 54

O’Neill 69, West Holt 54

Ord 57, Doniphan-Trumbull 52

Osmond 62, Ewing 18

Overton 69, Shelton 51

Palmer 44, Riverside 26

Perkins County 44, Sedgwick County, Colo. 39

Ponca 75, Wynot 49

Randolph 41, Plainview 32

Santee 54, Niobrara/Verdigre 51

Stuart 38, St. Mary’s 35

Superior 56, Red Cloud 15

Sutton 66, Sandy Creek 39

Wakefield 55, Laurel-Concord/Coleridge 53

West Point-Beemer 41, Wayne 39

Winnebago 62, Pender 61

Wood River 61, Nebraska Christian 50

Yutan 74, Weeping Water 39

Centennial Conference=

Consolation=

Hastings St. Cecilia 52, Archbishop Bergan 41

Lincoln Lutheran 47, Grand Island Central Catholic 46

Omaha Concordia 49, Columbus Scotus 42

Central Conference=

Consolation=

Omaha Concordia 49, Columbus Scotus 42

Cross Roads Conference=

Semifinal=

Giltner 34, Exeter/Milligan 32

Shelby/Rising City 54, Cross County 37

Dakota Oyate Challenge=

First Round=

Omaha Nation 79, Takini, S.D. 44

Eastern Midlands Conference=

Bennington 64, Plattsmouth 38

Gretna 59, Nebraska City 43

Norris 50, Blair 47

Waverly 39, Elkhorn 34

Mid Nebraska Conference Tournament=

Semifinal=

Anselmo-Merna 64, Sandhills/Thedford 40

South Loup 45, Mullen 27

Nebraska Capitol Conference=

Consolation Semifinal=

Fort Calhoun 81, Raymond Central 61

Semifinal=

Ashland-Greenwood 61, Douglas County West 40

Wahoo 62, Platteview 50

Nebraska Frontier Conference Tournament=

Consolation=

Cornerstone Christian 45, Whiting, Iowa 38

Semifinal=

College View Academy 50, Omaha Brownell-Talbot 31

Omaha Christian Academy 63, Parkview Christian 57

Southwest Conference Tournament=

Fifth Place=

McCook 46, Minden 36

Seventh Place=

Valentine 58, Gothenburg 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Centennial vs. Fillmore Central, ppd. to Jan 24th.

Johnson-Brock vs. Falls City Sacred Heart, ppd.

Sidney, Iowa vs. Nebraska City Lourdes, ccd.

Southern vs. Auburn, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Amherst 37, Sumner-Eddyville-Miller 31

Blue Hill 46, Lawrence-Nelson 23

Boyd County 41, Burke, S.D. 36

Bridgeport 52, Creek Valley 8

Centennial 50, Fillmore Central 47

Central City 63, David City 44

Central Valley 54, Heartland Lutheran 26

Crofton 58, Pierce 46

Doniphan-Trumbull 30, Ord 26

Elkhorn Valley 55, St. Edward 22

Elwood 61, Eustis-Farnam 36

Ewing 45, Osmond 41

Fullerton 51, Centura 46

Garden County 52, South Platte 18

Guardian Angels 69, Spalding Academy 18

Hartington-Newcastle 46, Winside 8

Harvard 47, Elba 28

Heartland 50, Friend 25

Howells/Dodge 55, Logan View-Scribner-Snyder 31

Humphrey/Lindsay Holy Family 74, Elgin Public/Pope John 46

Kenesaw 54, Deshler 43

Laurel-Concord/Coleridge 59, Wakefield-Allen 36

Lincoln Southwest 51, Omaha Westside 36

Loomis 42, Axtell 27

Nebraska Christian 43, Wood River 42

Norfolk Catholic 51, Boone Central/Newman Grove 28

North Bend Central 48, Wisner-Pilger 23

O’Neill 50, West Holt 37

Overton 54, Shelton 18

Palmer 44, Riverside 26

Papillion-LaVista 54, Norfolk 33

Pender 68, Winnebago 52

Perkins County 37, Sedgwick County, Colo. 23

Plainview 38, Randolph 36

Pleasanton 45, Elm Creek 35

Ponca 50, Wynot 34

Ravenna 57, Arcadia-Loup City 56

Santee 68, Niobrara/Verdigre 61

South Sioux City 74, Sioux City, North, Iowa 19

Stuart 47, St. Mary’s 21

Superior 63, Red Cloud 31

Sutton 53, Sandy Creek 22

Wausa 31, Clearwater/Orchard 26

West Point-Beemer 58, Wayne 30

Yutan 50, Weeping Water 40

Centennial Conference=

Consolation=

Aquinas 58, Archbishop Bergan 41

Lincoln Lutheran 49, Omaha Concordia 46, OT

Semifinal=

Hastings St. Cecilia 54, Grand Island Central Catholic 38

Lincoln Christian 41, Bishop Neumann 37

Central Conference=

Semifinal=

Crete 53, Lexington 26

Seward 57, Adams Central 51

Cross Roads Conference=

Semifinal=

Bruning-Davenport/Shickley 61, East Butler 52

McCool Junction 47, Cross County 33

Dakota Oyate Challenge=

First Round=

Tiospa Zina Tribal, S.D. 58, Omaha Nation 50

Eastern Midlands Conference=

Bennington 62, Blair 35

Elkhorn 43, Gretna 30

Norris 46, Nebraska City 43

Waverly 72, Plattsmouth 34

Mid Nebraska Conference Tournament=

Semifinal=

Mullen 50, Anselmo-Merna 19

South Loup 48, Cody-Kilgore 33

RPAC Tournament=

East Division=

Consolation=

Arapahoe 40, Medicine Valley 29

Bertrand 45, Southern Valley 40

Final=

Cambridge 56, Alma 27

West Division=

Consolation=

Hitchcock County 72, Maxwell 69

Wallace 45, Paxton 35

Final=

Dundy County-Stratton 52, Maywood-Hayes Center 33

Southwest Conference=

Fifth Place=

Gothenburg 44, Valentine 43

Seventh Place=

Ainsworth 50, Cozad 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Johnson-Brock vs. Falls City Sacred Heart, ppd.

Southern vs. Auburn, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.