AP NEWS

Friday’s Scores

December 28, 2019 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Avon 64, Southport 51

Bellmont 64, Adams Central 41

Decatur Central 77, Indpls Ritter 38

Franklin 65, Shelbyville 63

Glenn 75, S. Bend Clay 61

Greenwood Christian 62, Southwestern (Shelby) 40

Hebron 76, Covenant Christian (DeMotte) 54

Indpls Chatard 78, Central Christian 62

LaVille 64, Tippecanoe Valley 61

Madison Shawe 76, Borden 63

Medora 36, Columbus Christian 35

North Chicago, Ill. 52, Calumet 22

NorthWood 62, Columbia City 42

Norwell 71, Bluffton 43

Penn 43, Brownsburg 40

Plainfield South, Ill. 50, Calumet 44

S. Adams 55, Churubusco 53

S. Bend Riley 55, Plymouth 36

Wawasee 63, Central Noble 56

Bedford North Lawrence Tournament=

Pool A=

Bedford N. Lawrence 56, Ev. Harrison 49

Milan 73, Bedford N. Lawrence 67

University 51, Ev. Harrison 45

University 56, Milan 45

Pool B=

Bloomington North 86, Scottsburg 45

Fishers 46, Bloomington North 35

Fishers 74, New Palestine 55

New Palestine 71, Scottsburg 59

Clinton Central Tournament=

First Round=

Carroll (Flora) 58, Clinton Central 52

Clinton Prairie 54, Tri-Central 37

Covenant Christian Tournament=

Championship=

Tipton 52, Covenant Christian 44

First Round=

Covenant Christian 104, Grove City Christian, Ohio 46

Tipton 75, Traders Point Christian 43

Third Place=

Traders Point Christian 55, Grove City Christian, Ohio 48

Delphi Tournament=

First Round=

N. Montgomery 54, Delphi 51

Rossville 67, Rensselaer 53

Edinburgh Tournament=

Consolation=

N. White 69, Hauser 49

Trinity Lutheran 66, Edinburgh 56

First Round=

Hagerstown 57, Hauser 51

Indpls Lutheran 64, Trinity Lutheran 58

Jac-Cen-Del 61, Edinburgh 45

S. Decatur 93, N. White 86

Semifinal=

Jac-Cen-Del 49, Indpls Lutheran 48

S. Decatur 115, Hagerstown 105

Forest Park Tournament=

Consolation=

Jennings Co. 51, N. Knox 38

S. Central (Elizabeth) 67, Mt. Vernon (Posey) 60

First Round=

Christian Academy 49, N. Knox 41

Dubois 63, S. Central (Elizabeth) 56

E. Central 66, Mt. Vernon (Posey) 37

Forest Park 55, Jennings Co. 53

Semifinal=

Christian Academy 55, Forest Park 42

E. Central 53, Dubois 48

Goshen Tournament=

First Round=

Elkhart Central 37, Fairfield 34

Goshen 50, E. Noble 45

Heritage BSN Tournament=

Centralia Christ Our Rock, Ill. 52, N. Vermillion 19

Fisher, Ill. 69, N. Vermillion 52

Highland Tournament=

First Round=

Hanover Central 69, Hammond Morton 36

Lake Central 87, Hammond Gavit 29

Semifinal=

Lake Central 34, Hanover Central 30

Huntington North Tournament=

Black Pool=

Huntington North 63, Jay Co. 50

Leo 52, Huntington North 49

Leo 68, Jay Co. 49

Red Pool=

New Haven 85, Merrillville 80

Warren Central 62, Merrillville 56

Warren Central 92, New Haven 54

Jefferson County Classic=

Pool A=

Morristown 66, Switzerland Co. 59

Southwestern (Hanover) 70, Morristown 51

Switzerland Co. 54, Southwestern (Hanover) 38

Pool B=

Henryville 62, Trimble Co., Ky. 49

Madison 66, Henryville 43

Madison 95, Trimble Co., Ky. 68

Kokomo Tournament=

First Round=

Jeffersonville 53, Valparaiso 45

Kokomo 65, Eastern (Greentown) 58

S. Bend Adams 74, Franklin Central 67

S. Bend Washington 49, Connersville 47

Lebanon Tournament=

First Round=

Greenfield 56, Lowell 50

Indpls Metro 46, Indpls Perry Meridian 45

Lebanon 58, Indpls Herron 31

Mooresville 55, Gary 21st Century 53

Miami County Invitational=

First Round=

Maconaquah 65, N. Miami 44

Peru 47, Caston 40

Monrovia Tournament=

Consolation=

Brown Co. 44, S. Putnam 37

Southwestern (Shelby) 62, N. Putnam 61

First Round=

Eastern (Greene) 49, Brown Co. 46

Greenwood Christian 62, Shelbyville 40

Monrovia 71, S. Putnam 37

Northeastern 69, N. Putnam 54

Semifinal=

Greenwood Christian 83, Northeastern 52

Monrovia 60, Eastern (Greene) 31

Noblesville Tournament=

Consolation=

Chesterton 60, Andrean 49

Crown Point 62, New Albany 54

First Round=

Columbus North 48, New Albany 30

Ft. Wayne Blackhawk 67, Chesterton 56

Noblesville 48, Crown Point 43

Northridge 50, Andrean 45, OT

North Central Tournament=

Fremont 70, Pioneer N. Central, Ohio 63

Hammond 63, Indpls N. Central 61

Mt. Vernon (Fortville) 48, Indpls Park Tudor 44

North Daviess Tournament=

Consolation=

S. Knox 49, Rushville 46

Southridge 46, Brownstown 33

Semifinal=

Barr-Reeve 78, Blackford 56

N. Daviess 37, Loogootee 35

North Posey Classic=

N. Posey 71, White River Valley 50

N. Posey 78, Evansville Christian 45

Tecumseh 55, Evansville Christian 45

White River Valley 44, Tecumseh 32

Perry-Spencer Classic=

S. Spencer 57, Apollo, Ky. 47

Perry-Spencer Tournament=

Consolation=

Boonville 55, Apollo, Ky. 48

Corydon 73, Perry Central 68

First Round=

Crawford Co. 72, Corydon 64

N. Harrison 59, Boonville 47

Tell City 40, Perry Central 34

Semifinal=

S. Spencer 65, N. Harrison 51

Richmond Tournament=

First Round=

Indpls Cathedral 90, Victory Christian Academy 60

Zionsville 84, Indpls Irvington 32

Quarterfinal=

Bloomington South 80, Indianapolis Homeschool 48

Greensburg 79, Portage 56

Richmond 103, Seton Catholic 61

Zionsville 75, Indpls Cathedral 72

Springs Valley Tournament=

Consolation=

Centerville 62, Union City 44

Lanesville 71, Shoals 55

First Round=

New Washington 56, Centerville 53, 2OT

Orleans 62, Lanesville 59

Paoli 67, Shoals 61

Springs Valley 62, Union City 50

Semifinal=

New Washington 63, Springs Valley 57

Paoli 51, Orleans 46

Summit Conference Tournament=

Quarterfinal=

Ft. Wayne Northrop 42, Ft. Wayne Wayne 34

Ft. Wayne Snider 59, Ft. Wayne Dwenger 47

Homestead 69, Ft. Wayne Luers 46

Wabash County Tournament=

First Round=

Manchester 73, Northfield 40

Wabash 61, Southwood 49

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Edgewood 58, Robinson, Ill. 56

Marshall, Ill. 61, Parke Heritage 60

Owen Valley 59, Shakamak 51

Riverton Parke 69, Cloverdale 65, OT

Quarterfinal=

Linton 68, W. Vigo 61

Sullivan 58, Northview 45

Terre Haute North 61, S. Vermillion 56

Terre Haute South 58, Casey-Westfield, Ill. 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

Angola 53, Woodlan 34

Batesville 64, Connersville 47

Carmel 79, Lawrence Central 51

Central Noble 73, Wawasee 34

Columbus Christian 73, Medora 27

Eastbrook 59, Elwood 42

Indpls Perry Meridian 44, Whiteland 43

Indpls Ritter 45, Decatur Central 43

Indpls Roncalli 62, Indpls Ben Davis 47

Model, Ky. 45, Rock Creek Academy 10

Springs Valley 59, W. Washington 38

Taylor 59, Western 55

Tri-West 59, Indian Creek 38

Washington 46, Heritage Hills 35

Bismarck Henning Rossville-Alvin Tournament=

Benton Central 65, Westville, Ill. 17

Benton Central 77, Villa Grove-Heritage Coop, Ill. 40

N. Vermillion 48, Lexington, Ill. 30

N. Vermillion 49, Cissna Park, Ill. 17

Charlestown Tournament=

Championship=

Silver Creek 81, Providence 46

First Round=

Providence 60, Clarksville 34

Silver Creek 44, Charlestown 36

Third Place=

Clarksville 75, Charlestown 23

Columbus North Tournament=

First Round=

Elkhart Central 56, Columbus North 47

Ev. North 56, Zionsville 47

Mooresville 55, Jeffersonville 24

Northwestern 67, Westfield 40

Covenant Christian Tournament=

Championship=

Covenant Christian 56, Bethesda Christian 46

First Round=

Bethesda Christian 73, Indpls Attucks 26

Covenant Christian 66, Indpls Riverside 32

Third Place=

Indpls Attucks 73, Indpls Riverside 45

Delphi Tournament=

First Round=

N. Montgomery 30, Delphi 24

Pioneer 48, Rossville 25

East Central Tournament=

Pool A=

E. Central 49, Hamilton Hts. 41

E. Central 69, Shelbyville 36

Hamilton Hts. 58, Seymour 45

Seymour 54, Shelbyville 35

Pool B=

Danville 57, Linton 46

Danville 63, Martinsville 50

Martinsville 54, Linton 36

Eastern Greene Tournament=

Pool A=

Owen Valley 42, Clay City 32

Trinity Lutheran 53, Owen Valley 35

Trinity Lutheran 65, Clay City 27

Pool B=

Brownstown 60, Eastern (Greene) 24

Brownstown 66, N. Daviess 15

Eastern (Greene) 36, N. Daviess 19

Pool C=

Edgewood 57, Barr-Reeve 34

Edgewood 57, S. Knox 47

Forest Park 44, Paoli 34

S. Knox 52, Barr-Reeve 30

Pool D=

Forest Park 55, Cloverdale 41

Paoli 48, Cloverdale 37

Greencastle Tournament=

First Round=

Orleans 45, Greencastle 40

Sullivan 46, Rensselaer 38

Third Place=

Rensselaer 47, Greencastle 41

Hall of Fame Tournament=

Championship=

Crown Point 49, Penn 37

First Round=

Crown Point 70, Salem 55

Penn 43, Brownsburg 40

Third Place=

Salem 42, Brownsburg 38

Hammond Noll Tournament=

Lighthouse CPA 60, Day. Dunbar, Ohio 54

S. Bend Washington 52, Detroit Edison(DEPSA), Mich. 47

Whitney Young, Ill. 71, Winchester 57

Hanover Central Tournament=

Fifth Place=

Griffith 45, Whiting 43

First Place=

Knox 34, Hanover Central 22

Seventh Place=

Hobart 85, Hammond Gavit 17

Third Place=

Romeoville, Ill. 48, Hebron 46

Lebanon Classic=

Championship=

Lebanon 58, Eastern (Greentown) 47

First Round=

Eastern (Greentown) 48, Franklin Co. 33

Lebanon 50, S. Dearborn 21

Third Place=

Franklin Co. 43, S. Dearborn 40

Miami County Invitational=

First Round=

Maconaquah 58, Peru 48

N. Miami 51, Caston 42

North Central Classic=

Hamilton Southeastern 53, Henderson Co., Ky. 44

Springboro, Ohio 70, Indpls N. Central 67

North Central Tournament=

First Round=

Mt. Vernon (Posey) 46, W. Vigo 40

N. Central (Farmersburg) 70, Robinson, Ill. 40

N. Putnam 56, Attica 30

White River Valley 45, Shakamak 18

Northridge Tournament=

Pool A=

Northridge 51, Portage 42

Northridge 56, S. Bend St. Joseph’s 51

Portage 38, E. Noble 27

S. Bend St. Joseph’s 63, E. Noble 41

Pool B=

Andrean 58, Merrillville 55

NorthWood 44, Andrean 34

NorthWood 49, Rushville 38

Rushville 60, Merrillville 50

Sandburg Tournament=

Chicago Ag Science, Ill. 44, Hammond 31

Summit Conference Tournament=

Quarterfinal=

Ft. Wayne Northrop 52, Carroll (Ft. Wayne) 35

Ft. Wayne South 54, Ft. Wayne Dwenger 33

Homestead 96, Ft. Wayne Snider 24

Tipton Tournament=

Pool A=

Richmond 47, Clinton Central 33

Richmond 54, Tipton 49

Tipton 71, Clinton Central 23

Pool B=

Jennings Co. 62, S. Bend Adams 47

Jennings Co. 76, Tri-Central 42

S. Bend Adams 55, Tri-Central 40

Twin Lakes Tournament=

First Round=

Indpls Cathedral 56, N. White 52

Kankakee Valley 45, Logansport 36

Mt. Vernon (Fortville) 62, Carroll (Flora) 9

Rochester 43, Twin Lakes 32

Union City Invitational=

Consolation=

Adams Central 52, Liberty Christian 24

First Round=

Blue River 44, Daleville 43

Cowan 50, Liberty Christian 42

Greenwood Christian 60, Blue River 50

Northeastern 46, Adams Central 42

Union City 70, Daleville 46

Vincennes Rivet Tournament=

Consolation=

Eastern (Pekin) 42, Jasper 38

Terre Haute South 49, Western Boone 40

First Round=

Ev. Mater Dei 41, Western Boone 34

Ev. Memorial 51, Eastern (Pekin) 40

Lafayette Catholic 47, Jasper 40

Vincennes Rivet 64, Terre Haute South 29

Semifinal=

Vincennes Rivet 50, Ev. Mater Dei 26

Wabash County Tournament=

First Round=

Manchester 45, Southwood 38

Northfield 49, Wabash 30

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/