AP NEWS

PREP ROUNDUP: Sutter softball wins 6th straight; Yuba City, Marysville cruise

April 13, 2018

Sutter High’s softball team continued its winning ways by picking up a 6-0 victory over Corning in a Butte View League/Westside League crossover game on Thursday in Corning.

Darcy Gillen helped provide the offense for the Huskies by going 3 for 4 with a solo home run, and Hailey Peterson got the job done in the circle by tossing a three-hitter for her fourth consecutive shutout.

Briana Cooper finished 2 for 3 with an RBI and scored twice, Sam Anderson went 2 for 4 with two RBIs, and Peterson and Kat Simms both doubled to round out the offensive leaders for Sutter, which has won six straight games while outscoring its opponents 62-3.

The Huskies (11-1, 4-0 BVL) will begin play at its own Sutter Tournament today with games against Pleasant Valley at 9 a.m., Red Bluff at 10:30 a.m. and Foothill at 1:30 p.m.

Sutter also picked up a 13-6 victory over the Cardinals in the junior varsity contest. Katelyn Parker went 2 for 4 with a home run and four RBIs, Paige Thompson was 3 for 5 with a double and three RBIs, and Meadow Topete and Sydney Cavazos chipped in with two hits each for the Huskies (4-8, 3-1).

Yuba City 10, Woodland 1

In Yuba City – Delaney Amarel finished a perfect 4-for-4 with a double and four RBIs, and Blake Craft struck out 14 and walked two while tossing a one-hitter to lead the Honkers to a Tri-County Conference victory over the Wolves.

Alyssa Richebacher went 3 for 4 with a pair of doubles and drove in two runs, Jordan Martins hit an RBI double, and Reyna Gutierrez and Hailey Pope added RBI singles to round out the offensive leaders for Yuba City.

The Honkers (12-3, 6-1) will take a break from conference play by competing at the Lindhurst Tournament today and Saturday.

Marysville 14, Mesa Verde 0, 5 inn.

In Marysville – Raina Hudson went 2 for 3 with a double and three RBIs, and Leah Maldonado belted a solo home run to help the Indians blow past the Mavericks for an easy Golden Empire League victory.

The offensive barrage was more than enough for freshman pitcher Birdie Galaviz, who struck out two and walked three while throwing a no-hitter.

Rebekkah Montgomery and Josie Rapp both doubled and finished with two hits, and Hannah Clavelle, Veda Smith and Hallie Roper smacked doubles as well in the win.

Marysville (7-2, 3-0) continues GEL play on Tuesday at Dixon.

BASEBALL

Sutter 9, Valley Christian 1

In Sutter – Cory McIntyre finished 2 for 4 with four RBIs, and Todd Carr turned in a strong outing on the mound to help the Huskies to a nonleague victory over the Lions.

Carr struck out five and scattered seven hits in a complete-game effort. The only run he allowed was unearned.

Zach Yacavace went 2 for 2 with an RBI, Zach Bryan was 2 for 3 and scored twice, Dante Caracciola hit a two-run double, and Austin Dorman drove in a run to help the cause for Sutter at the plate.

The Huskies (12-4-1, 3-0) continue league play today at Corning in a BVL/WSL crossover game.

CO-ED TENNIS

Marysville 9, Mesa Verde 0

In Marysville – The Indians won all five of the contested matches while coasting to an easy GEL victory over the Mavericks.

Amanda Yang and Leticia Staples won both of their girls singles matches by identical scores of 6-1, 6-0, Angelie Xiong and Andrea Vang won their girls doubles match, 6-0, 6-0, and Laurel Knolle and Hazel Knolle teamed up to win their girls doubles match, 6-1, 6-0.

Allen Wong and Emma Elkins also won 6-0, 6-0 in mixed doubles as Mesa Verde forfeited all of its boys singles and doubles matches.

The Indians (5-2, 5-2) continue league play on Tuesday at Dixon.

BOYS GOLF

Marysville 286, Capital Christian 323

In Linda – Rex Rollins shot a 2-over-par 38 and David Carr finished with a round of 43 to lead the Indians to a GEL victory over the Cougars at Peach Tree Golf & Country Club.

Up next for Marysville (4-2, 4-1) is Tuesday’s GEL match against Mesa Verde at Sierra Pines Golf Course in Roseville.

SWIMMING

Blazers post win over Capital Christian

In Marysville – Lindhurst’s boys and girls teams both came away victorious in a GEL meet against Capital Christian. The Blazers’ boys beat the Cougars 54-24 and the girls won 43-42, but lost to West Campus 121-29.

On the boys side, Calvin Yang finished first in the 200-yard freestyle (3 minutes, 2.51 seconds) and second in the 500 freestyle (8:31.45), Christian Leming took second in the 50 freestyle (31.45) and the 100 backstroke (1:47.14), and Pheng Lao was second in the 100 freestyle (1:34.10).

The Blazers also swept the relay events. Eduardo Borja, Leming, Calvin Yang and Austin Yang won the 200 medley relay (2:48.07), Borja, Austin Yang, Abraham Serrano and Leming won the 200 freestlyle relay (2:26.45), and Borja, Austin Yang, Calvin Yang and Pheng Lao won the 400 freestyle relay (6:18.88).

On the girls side, Brenda Borja took first in the 50 freestyle (40.60) against West Campus, Cecilia Lopez won the 200 individual medley (4:17.94) and was second in the 100 backstroke (2:16.62) against Capital Christian, and Noelia Quintero was second in the 100 breaststroke (1:54.39) against West Campus.

Lindhurst also swept all three relay events against Capital Christian Borja, Quintero, Araceli Rodriguez and Julianna Almanza won the 200 medley relay (3:14.16), Lopez, Quintero, Rodriguez and Almanza won the 200 freestyle relay (3:03.74), and Lopez, Almanza, Borja and Rodriguez won the 400 freestyle relay (7:01.17.

TRACK & FIELD

River Valley boys take 1st at TCC meet

In Yuba City – River Valley’s varsity boys team bested the field to take first out of seven teams at the TCC meet at River Valley on Wednesday.

The Falcons ended the day with 150.5 points to finish ahead of second-place Inderkum’s total of 134.5. Yuba City was third with 72.5 points.

Topping the list of performers for River Valley was John Kroeger and Kevonni Gibbs, both of whom won two individual events. Kroeger finished first in the long jump with a school-record leap of 22 feet, 6 inches, and he took first in the triple jump with a mark of 42-5. Gibbs swept the sprints by taking first in the 100 in 11.95 seconds and the 200 in 24.31.

Kroeger also finished third in the 100 (12.24), while Gibbs joined David Kyambadde, Elias Saracco and Rex Baker on the second-place 4x100 team that clocked in at 44.95.

Josiah McMenamy won the pole vault (10-6) and was third in the 110 hurdles (19.10), and second-place finishes for the Falcons went to Saracco in the triple jump (39-11), Saahil Sandhar in the 300 hurdles (43.87) and Emmanuel Castrellon in the pole vault (10-0).

Finishing third were Aidan Jukes in the 800 (2:11.69), Abhishek Singh in the long jump (21-9 1/2) and Daniel Morales in the discus (120-6).

For Yuba City, KeRon Blackwell posted second-place finishes in the 110 hurdles (18.92) and the high jump (5-4), Jevon Jackson took second in the 400 (52.27) and third in the high jump (5-4), and Erik Palmquist was second in the 200 (24.61).

The 4x400 team of Diego Early, Isaac Caudras, Palmquist and Jackson placed second as well in 3:45.

Taking third for the Honkers were Early in the 300 hurdles (44.39) and Atticus Driver in the 3,200 (11:02).

River Valley varsity girls team finished second overall with 149 points, behind Inderkum’s total of 176. Yuba City was third with 78 points.

The top performer for the Falcons was Lisa Po’oi, who won both the discus (91-10) and shot put (30-11). Sarah Holland won the 1,600 (5:38.83) and was second in the 800 (2:39.96), Madeline Morrison took first in the 100 hurdles (18.45) and Alaira Smith placed first the triple jump (31-8).

Finishing second for RV was Nadia Love in the 100 hurdles (18.71), Abigail Titus in the discus (88-1 1/2), Samantha Farmer in the shot put (27-9), Alexus Leyno in the pole vault (6-6) and the 4x100 relay team of Gabriela Chavez, Genevieve Hagen, Paige Dahlen and Love (52.70).

Hagen also took third in both the 400 (1:07.96) and the long jump (15-0), and Thya Sengwong placed third in the triple jump (27-8 .

Simreen Virk won the long jump (15-5 1/2), Averie Saalsaa was second in the long jump (15-0) and Aemilia Thompson placed second in the high jump (4-4) to lead Yuba City’s girls squad.

Taking third for the Honkers were Citllali Fernandez in the shot put (27-3), Olah Coker in the high jump (4-4), and the team of Hannah Owens, Olivia Brown, Alexah Owens and Valentina Hernandez in the 4x400 relay (4:38.31).

River Valley’s frosh-soph girls team finished second behind Inderkum. Ki’Many Harvey was first in the 100 (15.03) and second in the 200 (31.04), Isabella Hanson won the high jump (4-0), and the 4x100 relay team of Catherine Coad, Hanna Abe, Savannah Johnson and Harvey finished first in 56.21.

Taking second for the Falcons were Abe in the pole vault (5-6), Makenna Glaze in the discus (56-2), Emma Conine in the long jump (13-8 1/2), and the group of Savannah Johnson, Lovejot Kaur, Inderpreet Kaur and Faith Craig in the 4x400 relay (5:09.1).

Yuba City’s frosh-soph girls took fifth and were led by the first-place 4x400 relay team of Thea White, Karen Lopez, Crystal Soto and Summarah Bluett that timed in at 5:06. The same team placed second in the 4x100 relay (58.36), and Bluett also took second individually in the 300 hurdles (57.21).

The Honker frosh-soph boys were led by second-place finishes from Alexander Stottman in the 110 hurdles (19.62) and the 300 hurdles (47.63). Jacob Langlois in the high jump (4-6) and Kalvin Lutgens in the shot put (34-4). The 4x400 relay team of Emiliano Murillo, Langlois, Mason Niccum and Kordell Young also took second in 4:03.

Nathan Smith won the high jump (4-6) and Cameron Lewis was second in the 100 (12.54) for the Falcons.