AP NEWS

Wednesday’s Scores

November 28, 2019 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora Central Catholic 74, CICS-Northtown 42

Bloomington 68, Bloomington Central Catholic 61

Centralia 63, Belleville East 59

Chicago Ag Science 54, Chicago CICS-Ellison 26

Chicago Perspectives/Joslin 66, Larkin 64

Christopher 73, New Athens 53

Ev. Day, Ind. 53, La Salette Notre Dame 45

Hinsdale Central 48, DeKalb 42

Lake Forest 53, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 48

Naperville Central 47, Leyden 38

Oak Park River Forest 104, Englewood Excel 37

Raby 58, Bowen 49

St. Ignatius 52, Mather 42

Sterling 68, Belvidere 57

Tinley Park 52, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 39

Tremont 74, Midwest Central 57

Vernon Hills 46, Northridge Prep 40

Alton Tournament=

O’Fallon 62, St Marys Adolescent Ed Program 40

Batavia Tournament=

Batavia 67, Marmion 61

Waubonsie Valley 60, Waldorf 18

Beardstown Tournament=

Pool Black=

Beardstown 67, Mendon Unity 37

Pool Orange=

Concord (Triopia) 55, Rushville-Industry 49

Bloom / Marian Catholic Tournament=

Chicago Heights (Bloom Twp.) 74, Hillcrest 68

Rich East 59, Rich Central 55

Thornton Fractional South 65, Thornwood 44

Bloom/Marian Catholic Tournament=

Marian Catholic (Chicago Heights) 63, Homewood-Flossmoor 57

Boylan Tournament=

Freeport 70, Julian 64

Marshall 57, Rockford Lutheran 44

St. Charles North 71, Richwoods 51

Brimfield Tournament=

Knoxville 52, Princeville 21

Buffalo Grove Tournament=

Buffalo Grove 80, Zion Benton 71

Glenbrook South 57, Grayslake Central 39

Canton Tournament=

Illinois Valley Central 52, East Peoria 39

Peoria Notre Dame 59, Canton 18

Carterville Tournament=

Marion 53, Herrin 38

Mount Vernon 55, Carterville 54

Christopher Tournament=

Waltonville 36, Bluford Webber 29

Crab Orchard Tournament=

Elverado 67, Dongola 66, OT

Pope County 55, Tamms (Egyptian) 49

Crystal Lake Central Tournament=

Barrington 60, McHenry 28

Belvidere North 51, Prairie Ridge 40

Crystal Lake Central 46, Hononegah 43

Schaumburg 47, Geneva 45

Decatur Tournament=

Decatur MacArthur 74, Springfield Southeast 62

Harvey Thornton 62, Dunlap 47

DePaul/Lane Tournament=

Chicago (Jones) 64, Lake View 41

Chicago Vocational 81, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 24

DePaul College Prep 65, Niles North 54

Quincy Notre Dame 62, Chicago (Lane) 42

Dwight Tournament=

Dwight 58, Momence 56

Eisenhower / Richards Tournament=

Blue Island Eisenhower 56, Chicago Christian 55

Oak Lawn Richards 64, Andrew 46

Elmwood Park Tournament=

Championship=

Elmwood Park 44, Addison Trail 37

Fenton Tournament=

Elmhurst Timothy Christian 46, Wheaton Warrenville South 43

Fremd 43, West Chicago 27

Fulton Tournament=

Lewistown 40, Havana 34

North Fulton (Cuba/Spoon River) 55, Astoria (Table Grove VIT) 41

GCMS Tournament=

Cullom Tri-Point 64, Eureka 61, OT

Fairbury Prairie Central 58, Fisher 43

Glenbard West Tournament=

Glenbard South 51, Glenbard North 31

Glenbard West 51, Glenbard East 37

Glenbrook North Tournament=

De La Salle 73, Payton 63

Prosser 54, Chicago (Ogden International) 41

St. Patrick 71, Niles West 45

Wheaton North 44, Glenbrook North 38

Granite City Tournament=

Taylorville 64, Nokomis 62

Triad 52, Bethalto Civic Memorial 46

Grant/Mundelein Tournament=

Carmel 61, Grant 44

Mundelein 56, Deerfield 46

North Lawndale 76, Schurz 72

Warren 57, Collins Academy 44

Intercity Tournament=

Normal West 64, Normal University 62

Joliet West Tournament=

Lincoln Way Central 65, Brother Rice 51

Lincoln-Way East 54, Crete-Monee 43

Plainfield South 87, Harlan 71

Joliet West=

Joliet West 80, Rich South 40

Kankakee Tournament=

Bradley-Bourbonnais 43, Kankakee (McNamara) 34

LA Tournament=

Loyola 46, New Trier 41

Lincoln/Eaton Tournament=

Danville 72, Bartonville (Limestone) 47

Lincoln 58, Springfield 43

Lisle Tournament=

Westmont 75, Evergreen Park 74

Yorkville Christian 64, Lisle 56

Lyons Township Tournament=

Plainfield North 67, Fenger 58

Metro East Lutheran Tournament=

Centralia Christ Our Rock 65, Piasa Southwestern 60, OT

Metro-East Lutheran Tournament=

Ottawa Marquette 38, Roxana 35

Valmeyer 67, East Alton-Wood River 60

Mount Carmel Tournament=

Chicago Mt. Carmel 59, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 44

Mt Pulaski Tournament=

Buffalo Tri-City 61, Edinburg (Coop) BK 40

Delavan 50, Clinton 40

New Berlin Tournament=

North-Mac 49, Raymond Lincolnwood 40

South County 58, Springfield Lutheran 36

Oak Lawn Community Tournament=

Oak Lawn Community 60, Sandburg 40

St. Laurence 70, Reavis 59

Oak Park/Fenwick Tournament=

Lisle (Benet Academy) 50, Fenwick 42

Orion Tournament=

Division 10=

Abingdon 45, Rock Island Alleman 43

Orion 70, Aledo (Mercer County) 22

Oswego Tournament=

Naperville Neuqua Valley 69, Aurora (West Aurora) 63, OT

Oswego East 55, Naperville North 44

Palatine Tournament=

Palatine 52, Elk Grove 35

Stevenson 49, Algonquin (Jacobs) 31

York 46, Maine West 45

Paris Tournament=

Parke Heritage, Ind. 63, Hoopeston Area High School 35

Peoria Heights Tournament=

Deer Creek-Mackinaw 68, Illini Bluffs 36

Pittsfield Tournament=

Pool A =

Camp Point Central 43, Pittsfield 31

Lovejoy 47, Jacksonville Routt 44

Ridgewood Tournament=

Highland Park 67, Chicago King 46

Hinsdale South 71, Ridgewood 20

River Ridge Tournament=

Fulton 56, Galena 41

Riverside Brookfield Tournament=

Kenwood 75, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 49

St. Rita 73, Proviso West 53

Rockford Auburn Tournament=

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 66, Larkin 64

Indpls Pike, Ind. 65, Providence-St. Mel 23

McArthur, Fla. 71, Machesney Park Harlem 65, OT

Rockford Auburn 52, North Chicago 45

Route 17 Tournament=

Colfax Ridgeview 61, St. Bede 38

Earlville 55, Grant Park 44

Flanagan 42, Woodland 26

Seneca Tournament=

Pool A=

Somonauk 73, Herscher 65

St. Anne 65, Seneca 23

St Anthony Tournament=

Effingham 71, Tolono Unity 45

Effingham St. Anthony 68, Highland 25

St Viator Tournament=

Evanston Township 69, Conant 56

St. Viator 54, Prospect 44

St. Charles East Tournament=

Pool Orange =

Aurora (East) 54, Westchester St. Joseph 39

Plainfield East 75, Willowbrook 65

Stagg Tournament=

Lindblom 48, Nazareth 38

Stagg 56, Argo 40

Sycamore Tournament=

Burlington Central 55, Sandwich 36

Dundee-Crown 62, Rochelle 53

Yorkville 51, Sycamore 50

Tri-County Tournament=

Fithian Oakwood 54, Champaign Judah Christian 43

Fithian Oakwood 66, Martinsville 35

Vienna Tournament=

Cobden 62, Carrier Mills 40

Mounds Meridian 84, Century 66

Washington Tournament=

Belleville West 83, Calhoun 47

Morgan Park 73, Gary West, Ind. 54

Peoria Manual 63, Springfield Lanphier 53

Tupelo, Miss. 62, Petersburg PORTA 60

Woodward Academy, Ga. 55, Lake Forest Academy 41

West Chicago Wheaton Academy Tournament=

Lake Park 62, Metea Valley 55

St. Francis 70, Streamwood 60

Wheaton Academy 56, Bartlett 29

Westminster Christian Tournament=

Pool A=

Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 65, St. Edward 52

Pool B=

Genoa (Genoa-Kingston) 50, Elgin Academy 42

Wethersfield Tournament=

Putnam County 53, Stark County 47

WJOL Tournament=

Pool A=

Lemont 68, Joliet Central 60

Plainfield Central 54, Lockport 53

Pool B=

Providence 55, Minooka 26

Romeoville 72, Lincoln Way West 62

Woodstock Tournament=

Fifth=

Round Lake 61, Woodstock 46

Seventh=

Woodstock Marian 88, Harvard 48

Third=

Woodstock 52, Kaneland 49

GIRLS PREP BASKETBALL=

Chicago Perspectives/Joslin 62, Lake View 23

Holy Trinity 46, Chicago (Noble Street Charter/UIC) 35

IC Catholic 40, Evergreen Park 30

Morgan Park Academy 49, Chicago (Christ the King) 27

Stillman Valley 44, Johnsburg 35

Alleman Tournament=

East Moline United 54, East Dubuque 53

Knoxville 48, Galena 36

Brimfield Tournament=

Illini West (Carthage) 48, Wethersfield 23

Brown County-Mt. Sterling Tournament=

Jacksonville Routt 53, Mendon Unity 44

West Hancock 46, Mt. Sterling (Brown County) 39

Dakota Tournament=

Byron 51, Dakota 48

Freeport (Aquin) 76, North Boone 28

Pearl City 28, River Ridge/Scales Mound 25

Harrisburg Tournament=

Harrisburg 58, Carmi White County 24

Hinsdale Central Tournament=

Championship=

St. Ignatius 52, Sandburg 48

Third=

Addison Trail 38, St. Francis 37

Limestone Tournament=

Championship=

Peoria (H.S.) 63, Bartonville (Limestone) 46

Lyons Tournament=

Chicago (Lane) 52, Berwyn-Cicero Morton 44

Lyons 62, Argo 35

Marist Tournament=

Lincoln-Way East 49, Plainfield East 22

New Trier/Loyola Tournament=

Loyola 60, New Trier 53

Phillips 48, Taft 36

Warren 57, Fenwick 37

Newton Tournament=

Altamont 52, Flora 33

O’Fallon Tournament=

Belleville West 53, Greenville 51, OT

Chatham Glenwood 57, Belleville East 54

Edwardsville 56, Hazelwood Central, Mo. 29

O’Fallon 57, Chatham Glenwood 38

O’Fallon 66, Hazelwood Central, Mo. 60

Oakwood Tournament=

Fithian Oakwood 53, Rantoul 26

Hoopeston Area High School 50, Westville 23

Perspectives Math & Science Academy Tournament=

Chicago ( SSICP) 29, Chicago Perspectives/Joslin 15

Ridgewood Tournament=

Championship=

Lisle 62, Woodlands Academy 23

Fifth=

Elmwood Park 38, Francis Parker 24

Seventh=

Steinmetz 31, Northside Prep 30

Third=

Walther Christian Academy 62, Ridgewood 27

Waverly Tournament=

Championship=

Carrollton 39, Springfield Lutheran 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/