AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Friday’s Drake Relays Boys Results

April 27, 2019

2019 Drake Relays presented by Hy-Vee - 4/24/2019 to 4/27/2019

″America’s Athletic Classic”

Boys 400 Meter Dash High School

1, Porter, Darien, Bettendorf, 47.94. 2, Schwedler, Jorma, Sergeant

Bluff-Luton, 48.39. 3, Smith, Aaron, Waukee, 49.00. 4, Caruthers, Gabe, Iowa

City West, 49.12. 5, Huyser, Carter, Oskaloosa, 50.03. 6, Niklasen, Zade,

Atlantic High School, 50.26. 7, Miller, Matt, Humboldt, 50.26. 8, Collins,

Thomas, Ankeny Centennial, 50.27. 9, Mullenix, Chase, Atlantic High School,

50.44. 10, Woody, Drake, Iowa City Liberty, 50.62. 11, Yahn, Noah, Muscatine,

50.65. 12, Gourley, Jagger, Mediapolis, 50.71. 13, Osborn, Blake, Benton

Community - VH, 50.75. 14, Coleman Wilks, Savion, DSM East, 50.80. 15, Rallis,

Sam, St. Albert, 51.24. 16, Wollan, Brayden, Underwood, 51.60.

Boys 4x400 Meter Relay High School Preliminaries

1, Waukee (Yeaway, Sam SR, Hicks-Jumper, Kahlil SR, Smith, Aaron SO, Eaton,

Zachary SR), D 3:17.44q. 2, Valley, WDM (Gass, J.J. SR, Loecher, Nathan JR,

Shaner, Jon SR, Keller, Jake SR), 3:19.95q. 3, Ames (Bell Jr., Bernard SR,

Akok, Garang SR, Akok, Aniey SO, Braun, Jared SR), 3:20.06q. 4, Western

Dubuque (George, Drake SR, Goodman, Sam SR, Butcher, Zack SR, Burds, Will JR),

3:20.14q. 5, Sergeant Bluff-Luton (Shultz, Zach SR, Ritz, Easton SR, Stangel,

Josh JR, Schwedler, Jorma JR), 3:21.47q. 6, Dowling Catholic (Thompson, Thai

SR, Cook, Collin SR, Brown, Ashton SR, Jarabek, Dyer JR), 3:22.18q. 7,

Bettendorf (Smith, Cole SR, Scott, Brendan SR, Smith-Reed, MeKou SO, Clarke,

Ethan SR), 3:22.97q. 8, Dike-New Hartford (Moore, Ryan SR, Kinney, Derek JR,

Bixby, Grant SR, Kiewiet, Parker JR), 3:23.09q. 9, Muscatine (Hazelwood, Owen

SR, Hardy, Zack JR, Tovar, Trei SR, Yahn, Noah SO), 3:23.38. 10, Atlantic High

School (Niklasen, Zade SR, Becker, Craig SO, Mullenix, Chase SR, Moen, Tyler

JR), 3:23.45. 11, Johnston (Abbey, Zach JR, Moorer, Phavian SR, Bauer, Andrew

JR, Kliegl, Matthew JR), 3:23.51. 12, Ankeny Centennial (Collins, Thomas SO,

Gates, Avery JR, Jones, Austin SO, Murphy, Liam SR), 3:23.88. 13, CR Prairie

(Pearson, Nick SO, Kolosick, Brayden FR, Adams, Ceondae SO, Griffin, Karter

JR), 3:24.89. 14, Oskaloosa (VanKampen, Brayden JR, Schultz, Ike JR, Blom,

Aaron JR, Huyser, Carter SR), 3:25.25. 15, Harlan (Boldan, Eli SR, Owens,

Jonathon SR, Monson, Jonathon JR, Erlemeier, Michael SO), 3:25.65. 16, Iowa

City (Brown, Daniel SR, Harris, Jovan FR, Seaton, Carter FR, DePrenger, Max

SR), 3:27.77. 17, Fort Dodge (Schreier, Tyler SO, Thorson, Asle JR, Bell,

Brycen JR, Kershaw, Tysen JR), 3:27.85. 18, Ankeny (Brecht, Brody SO, Elwell,

Jalen SR, Norgaard, Ethan JR, Anyoun, Anyoun JR), 3:27.88. 19, Clinton

(Johnson, David JR, Patterson, Ulysses JR, Hammond, Sean SR, Swamberger, Matt

SR), 3:29.40. 20, Southeast Polk (Mortensen, Lucas JR, Schneider, Jackson SR,

Parker, Nathan JR, Whitlatch, Mason JR), 3:29.59. 21, Urbandale (Neyens, Ian

SO, Chandler, Deylin SO, Knepper, Alec JR, Neyens, Joshua SR), 3:32.38. --,

Cedar Falls (Paulson, Jacob JR, Eastman, Will SO, O’Hair, Quinlan SR, Conrad,

Brandon SR), DQ. --, Linn-Mar (Martin, Trey JR, Shelby, Jaxon JR, Aucutt,

Bridger SR, Davis, Trent SR), DQ. --, St. Albert (Bernard, Ethan SR, Blaha,

Luke SR, Hughes, Ryan JR, Cerny, Conner SO), DQ.

Boys 4x800 Meter Relay High School Finals

1, Johnston (Borwick, Carter SO, Kleve, Karson JR, Schmitz, Michael SO,

Schaefer, Joe SR), 7:58.66. 2, Waukee (Simpson, Cade SR, Eaton, Zachary SR,

Sankot, Braden JR, Smith, Morey SR), 7:59.25. 3, Bettendorf (Moore, Nick SO,

Roehr, Aaron JR, Swarm, Jonny JR, Scott, Brendan SR), 8:00.79. 4, Linn-Mar

(Dolezal, Dylan JR, Martin, Trey JR, Harper, Tryton JR, Long, Trent SR),

8:02.71. 5, Dowling Catholic (Conner, Kevin SR, Gipple, Mike JR, Brase, Drew

SR, Ode, Will JR), 8:03.25. 6, DUB Hempstead (Hermiston, Ben SR, Doser,

Brandon SR, Westermeyer, Jacob JR, Holesinger, David SR), 8:05.98. 7, Cedar

Falls (Eastman, Will SO, Tomlyanovich, TJ SO, O’Hair, Quinlan SR, Conrad,

Brandon SR), 8:07.72. 8, South Hamilton (Peters, Logan SR, Hill, Conner SR,

Berg, Cole SR, Grove, Quinton JR), 8:07.82. 9, Wahlert Catholic (Oberfoell,

Carter SR, Hocking, Jacob JR, Munshower, Nathan SR, Barton, George SR),

8:08.22. 10, Southeast Polk (Hanson, Drake JR, Schneider, Jackson SR, Mash,

Cade JR, West, Matt SR), 8:08.24. 11, Valley, WDM (Owen, Carter JR, Williams,

Nate SR, Kinney, Tyler SR, Armitage, Evan SR), 8:08.71. 12, Urbandale (Moran,

Anthony SO, Knepper, Reece JR, Knepper, Alec JR, Marcotte, Jay JR), 8:13.02.

13, Pleasant Valley (Kaffenberger, Ian JR, Murphy, Max JR, Sampson, Michael

SR, Nichols, Kent JR), 8:13.73. 14, Ottumwa (Bar-Shimon, Aytonn SR, Salomon,

Dante JR, Martin, Javon SR, Foy, Blake SR), 8:15.51. 15, Ankeny Centennial

(Vicker, Gabe SO, Lyons, Ben SR, Vicker, Jonah SR, Jones, Nate SO), 8:22.25.

16, Iowa City (Threlkeld-Wiegand, Ry SR, Taylor, Matt JR, Jones, Owen SR,

Maxwell, Charlie SR), 8:30.54.-SR, FOUL.

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.