AP NEWS

Friday’s Scores

February 29, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

1A District 1=

Semifinal=

De Beque 64, Nucla 51

1A District 3=

Championship=

Walsh 46, Branson/Kim 44

Third Place=

South Baca 48, Wiley 40

1A District 5=

Semifinal=

Liberty (Joes)/Stratton 70, Idalia 67

1A District 6=

Semifinal=

Sangre De Cristo 62, Manzanola 22

1A District 7=

Semifinal=

Evangelical Christian Academy 57, Edison 22

Pikes Peak 39, Genoa-Hugo 38

2A District 1=

Semifinal=

Crested Butte 58, Del Norte 44

Sanford 50, Center 29

2A District 2=

Semifinal=

Holyoke 32, Yuma 29

2A District 3=

Semifinal=

Mancos 65, Ridgway 25

2A District 5=

Semifinal=

Vail Mountain School 53, Vail Christian 47

2A District 6=

Championship=

Fowler 58, Holly 48

Third Place=

Crowley County 62, Hoehne 60, OT

2A District 7=

Semifinal=

Highland 68, Dayspring Christian Academy 35

2A District 8=

Semifinal=

Dolores Huerta Preparatory 73, Calhan 48

Peyton 43, Thomas MacLaren 30

3A Confluence/Colorado 8=

Championship=

Riverdale Ridge 57, DSST: Byers 53

Third Place=

DSST: Green Valley Ranch 75, Fort Lupton 47

3A Frontier=

Semifinal=

Middle Park 66, Lake County 41

3A Metro=

Consolation=

Bishop Machebeuf 68, Peak to Peak 41

Kent Denver 47, Jefferson Academy 40

3A Tri-Peaks=

Consolation=

Lamar 54, Atlas 36

Salida 69, La Junta 59

Semifinal=

Manitou Springs 66, Colo. Springs Christian 42

The Vanguard School 67, St. Mary’s 54

3A Western Slope=

Semifinal=

Aspen 35, Roaring Fork 32

Gunnison 60, Delta 53

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A District 5=

Semifinal=

Lone Star 49, Liberty (Joes)/Stratton 42

3A Metro=

Consolation=

Peak to Peak 49, Prospect Ridge Academy 37

Class 1A District 1=

Semifinal=

De Beque 56, North Park 42

Dove Creek 68, Nucla 48

Class 1A District 3 =

Third Place=

Branson/Kim 45, Wiley 33

Class 1A District 3=

Championship=

Springfield 49, South Baca 39

Class 1A District 5=

Semifinal=

Haxtun 34, Idalia 33

Class 1A District 6=

Semifinal=

Cotopaxi 53, Moffat 32

Sangre De Cristo 52, Antonito 20

Class 1A District 7=

Semifinal=

Genoa-Hugo 45, Edison 24

Kiowa 37, Elbert 29

Class 1A District 8=

Third Place=

Front Range Baptist 43, Mile High Adventist Academy 37

Class 2A District 1=

Semifinal=

Del Norte 57, Center 11

Sanford 54, Sargent 11

Class 2A District 2=

Semifinal=

Holyoke 41, Wray 38

Yuma 51, Sedgwick County 43

Class 2A District 3=

Semifinal=

Ignacio 44, Mancos 22

Telluride 18, Dolores 13

Class 2A District 5=

Semifinal=

Hotchkiss 37, Soroco 30

Meeker 53, Hayden 36

Class 2A District 6=

Championship=

Rye 43, Rocky Ford 23

Third Place=

Holly 34, Swink 32

Class 2A District 7=

Semifinal=

Alexander Dawson 45, Gilpin County 28

Heritage Christian Academy 67, Loveland Classical 18

Class 2A District 8=

Semifinal=

Colorado Springs 42, Peyton 41

Simla 53, Calhan 28

Class 3A Confluence/Colorado 8=

Championship=

Eagle Ridge Academy 45, Riverdale Ridge 43

Third Place=

DSST: Byers 46, Englewood 44

Class 3A Intermountain=

Semifinal=

Centauri 45, Alamosa 30

Pagosa Springs 61, Bayfield 20

Class 3A Tri-Peaks=

Consolation Semifinal=

Colo. Springs Christian 50, La Junta 43

Lamar 30, Buena Vista 24

Semifinal=

Manitou Springs 62, The Vanguard School 45

St. Mary’s 65, Trinidad 12

Class 3A Western Slope=

Semifinal=

Delta 71, Roaring Fork 24

Grand Valley 39, Cedaredge 29

Class 4A=

Second Round=

Air Academy 53, Palmer Ridge 35

Berthoud 69, Golden 46

Canon City 60, Evergreen High School 43

Durango 43, Skyview 31

Erie 79, Longmont 45

Falcon 72, Greeley Central 59

George Washington 54, Ponderosa 53

Glenwood Springs 42, Lewis-Palmer 29

Green Mountain 48, Pueblo County 21

Holy Family 62, Northridge 26

J.K. Mullen 86, Cheyenne Mountain 42

Montrose High School 49, Mesa Ridge 43

Pueblo West 50, Littleton 12

Sand Creek 52, Centaurus 41

Sierra 65, Rifle High School 33

Thompson Valley 64, Mead 58

Class 5A=

Second Round=

Arapahoe 43, ThunderRidge 32

Broomfield 49, Mountain Vista 48

Cherokee Trail 62, Lakewood 57

Cherry Creek 77, Horizon 55

Columbine 51, Fountain-Fort Carson 39, OT

Doherty 64, Denver East 60, OT

Fairview 53, Denver South 45

Fossil Ridge 64, Windsor 42

Fruita Monument 42, Brighton 19

Grandview 76, Arvada West 28

Highlands Ranch 67, Chatfield 18

Ralston Valley 56, Pine Creek 28

Rangeview 55, Chaparral 41

Regis Jesuit 88, Liberty 24

Valor Christian 91, Far Northeast 30

Vista PEAK 66, Thornton 46

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/