AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Wednesday’s Scores

March 7, 2019

GIRLS PREP BASKETBALL=

Division 1 District 1=

Semifinal=

Marquette 52, Traverse City Central 32

Traverse City West 44, Petoskey 31

Division 1 District 2=

Semifinal=

Bay City Western 58, Bay City Central 47

Midland Dow 60, Mount Pleasant 29

Division 1 District 3=

Semifinal=

Saginaw Heritage 38, Flushing 29

Swartz Creek 50, Saginaw Arthur Hill 34

Division 1 District 4=

Semifinal=

Flint Carman-Ainsworth 74, Flint Southwestern 20

Flint Kearsley 51, Lapeer 38

Division 1 District 5=

Semifinal=

Hartland 43, Fenton 22

Howell 58, Holly 27

Division 1 District 6=

Semifinal=

Rochester Adams 33, Romeo 30

Waterford Kettering 52, Clarkston 37

Division 1 District 7=

Semifinal=

Bloomfield Hills 56, North Farmington 47

West Bloomfield 55, Waterford Mott 31

Division 1 District 8=

Semifinal=

Walled Lake Northern 30, White Lake Lakeland 26

Walled Lake Western 63, Milford 20

Division 1 District 9=

Semifinal=

Muskegon 52, Grand Rapids Union 22

Muskegon Reeths-Puffer 48, Grand Rapids Kenowa Hills 33

Division 1 District 10=

Semifinal=

Hudsonville 45, Holland West Ottawa 29

Zeeland East 38, Holland 36

Division 1 District 11=

Semifinal=

East Grand Rapids 49, Byron Center 40

East Kentwood 73, Wyoming 49

Division 1 District 12=

Semifinal=

Cedar Springs 42, Grand Rapids Forest Hills Central 38

Grand Rapids Forest Hills Northern 50, Grand Rapids Northview 48

Division 1 District 13=

Semifinal=

Kalamazoo Central 48, Mattawan 30

Portage Central 30, St. Joseph 16

Division 1 District 14=

Semifinal=

Battle Creek Central 86, Sturgis 34

Coldwater 59, Richland Gull Lake 40

Division 1 District 15=

Semifinal=

DeWitt 49, Grand Ledge 38

St. Johns 61, Lansing Waverly 29

Division 1 District 16=

Semifinal=

East Lansing 78, Jackson 55

Holt 40, Lansing Everett 24

Division 1 District 17=

Semifinal=

Brighton 44, Dexter 22

South Lyon East 48, Ann Arbor Skyline 39

Division 1 District 18=

Semifinal=

Farmington Hills Mercy 59, Northville 48

Novi 39, Farmington 15

Division 1 District 19=

Semifinal=

Ann Arbor Pioneer 55, Ypsilanti 28

Saline 59, Ann Arbor Huron 47

Division 1 District 20=

Semifinal=

Plymouth 43, Canton 20

Wayne Memorial 71, Salem 26

Division 1 District 21=

Semifinal=

Temperance Bedford 44, Monroe 31

Trenton 50, New Boston Huron 39

Division 1 District 22=

Semifinal=

Riverview 53, Lincoln Park 35

Wyandotte Roosevelt 43, Southgate Anderson 27

Division 1 District 23=

Semifinal=

Detroit Cass Tech 69, Dearborn Edsel Ford 13

Detroit King 65, Detroit Western International 21

Division 1 District 24=

Semifinal=

Dearborn Heights Crestwood 59, Redford Thurston 23

Livonia Churchill 33, Livonia Franklin 31

Division 1 District 25=

Semifinal=

Detroit Mumford 73, Oak Park 42

Southfield A&T 73, Detroit Renaissance 53

Division 1 District 26=

Semifinal=

Grosse Pointe North 58, Eastpointe East Detroit 17

Grosse Pointe South 66, Detroit East English 42

Division 1 District 27=

Semifinal=

Warren Cousino 58, Warren Regina 29

Warren Fitzgerald 39, Warren Woods Tower 19

Division 1 District 28=

Semifinal=

Birmingham Groves 122, Royal Oak 41

Bloomfield Hills Marian 61, Berkley 13

Division 1 District 29=

Semifinal=

Troy 61, Utica Eisenhower 52

Utica 37, Rochester 18

Division 1 District 30=

Semifinal=

Clinton Township Chippewa Valley 43, Sterling Heights 29

Utica Ford 30, Troy Athens 29

Division 1 District 31=

Semifinal=

Fraser 45, Harrison Township L’Anse Creuse 34

St. Clair Shores Lakeview 52, St. Clair Shores Lake Shore 13

Division 1 District 32=

Semifinal=

Macomb L’Anse Creuse North 55, Fair Haven-Anchor Bay 51

Port Huron Northern 58, Macomb Dakota 50

Division 2 District 33=

Semifinal=

Gladstone 61, Houghton 42

Menominee 56, Escanaba 45

Division 2 District 34=

Semifinal=

Kalkaska 48, Cheboygan 40

Kingsley 51, Sault Ste Marie 39

Division 2 District 35=

Semifinal=

Benzie Central 56, Manistee 30

Cadillac 37, Ludington 25

Division 2 District 36=

Semifinal=

Gladwin 53, Clare 37

Standish-Sterling 51, West Branch Ogemaw Heights 34

Division 2 District 37=

Semifinal=

Alma 57, Belding 30

Stanton Central Montcalm 55, Shepherd 16

Division 2 District 38=

Semifinal=

Freeland 70, Saginaw Swan Valley 27

Midland Bullock Creek 44, Bay City John Glenn 22

Division 2 District 39=

Semifinal=

Bridgeport 62, Birch Run 43

Frankenmuth 43, Carrollton 29

Division 2 District 40=

Semifinal=

Corunna 48, Chesaning 38

Ovid-Elsie 68, Mount Morris 27

Division 2 District 41=

Semifinal=

Fruitport 60, Muskegon Orchard View 18

Muskegon Oakridge 59, Spring Lake 54

Division 2 District 42=

Semifinal=

Coopersville 46, Sparta 37

Newaygo 62, Comstock Park 51

Division 2 District 43=

Semifinal=

Allendale 43, Ada Forest Hills Eastern 31

Grand Rapids Catholic Central 36, Grand Rapids West Catholic 18

Division 2 District 44=

Semifinal=

Grand Rapids South Christian 59, Grand Rapids Christian 26

Wyoming Godwin Heights 56, Wyoming Kelloggsville 40

Division 2 District 45=

Semifinal=

Hamilton 53, Allegan 27

Holland Christian 35, Hudsonville Unity Christian 29

Division 2 District 46=

Semifinal=

Benton Harbor 33, South Haven 29

Berrien Springs 42, Coloma 41

Division 2 District 47=

Semifinal=

Edwardsburg 61, Vicksburg 28

Three Rivers 61, Paw Paw 38

Division 2 District 48=

Semifinal=

Comstock 60, Middleville Thornapple Kellogg 41

Plainwell 69, Parchment 26

Division 2 District 49=

Semifinal=

Battle Creek Harper Creek 46, Marshall 32

Jonesville 54, Hillsdale 17

Division 2 District 50=

Semifinal=

Lansing Catholic 41, Lake Odessa Lakewood 25

Lansing Eastern 49, Ionia 41

Division 2 District 51=

Semifinal=

Haslett 65, Lake Fenton 46

Williamston 53, Durand 16

Division 2 District 52=

Semifinal=

Charlotte 47, Eaton Rapids 32

Jackson Northwest 49, Parma Western 41

Division 2 District 53=

Semifinal=

Ann Arbor Gabriel Richard 44, Milan 34

Chelsea 26, Tecumseh 21

Division 2 District 54=

Semifinal=

Carleton Airport 60, Ida 39

Flat Rock 56, Dundee 16

Division 2 District 55=

Semifinal=

Grosse Ile 68, Detroit Cesar Chavez 26

River Rouge 65, Summit Academy North 33

Division 2 District 56=

Semifinal=

Dearborn Divine Child 69, Dearborn Heights Annapolis 30

Dearborn Henry Ford Academy 68, Dearborn Heights Robichaud 31

Division 2 District 57=

Semifinal=

Detroit Ford 44, Livonia Clarenceville 26

Division 2 District 58=

Semifinal=

Detroit Voyageur 24, Detroit Collegiate Prep 23

Division 2 District 59=

Semifinal=

Detroit Edison(DEPSA) 79, Harper Woods Chandler Park Academy 49

Harper Woods 42, Detroit Osborn 38

Division 2 District 60=

Semifinal=

Center Line 52, Madison Heights Lamphere 18

Warren Lincoln 44, Ferndale 41

Division 2 District 61=

Semifinal=

Detroit Country Day 76, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 46

Pontiac Notre Dame Prep 47, Wixom Christian 43

Division 2 District 62=

Semifinal=

Goodrich 67, North Branch 30

Imlay City 40, Flint Powers 36

Division 2 District 63=

Semifinal=

Croswell-Lexington 45, Almont 18

Division 2 District 64=

Semifinal=

Macomb Lutheran North 39, Richmond 25

St. Clair 40, Marine City 38

Division 3 District 65=

Semifinal=

Calumet 72, Ironwood 49

West Iron County 48, Iron Mountain 34

Division 3 District 66=

Semifinal=

Gwinn 51, Ishpeming 49

Ishpeming Westwood 63, Bark River-Harris 45

Division 3 District 67=

Semifinal=

Charlevoix 53, Harbor Springs 14

East Jordan 44, Indian River-Inland Lakes 40

Division 3 District 68=

Semifinal=

Elk Rapids 46, Manton 45

Traverse City St. Francis 44, Grand Traverse Academy 23

Division 3 District 69=

Semifinal=

Lincoln-Alcona 40, Roscommon 37

Oscoda 51, Whittemore-Prescott 27

Division 3 District 70=

Semifinal=

Houghton Lake 48, Harrison 32

Pinconning 54, Sanford-Meridian 47

Division 3 District 71=

Semifinal=

Lake City 55, Leroy Pine River 40

McBain 51, Evart 19

Division 3 District 72=

Semifinal=

Hart 49, White Cloud 39

Mason County Central 50, Shelby 36

Division 3 District 73=

Semifinal=

Kent City 55, Holton 13

Muskegon Western Michigan Christian 50, Ravenna 28

Division 3 District 74=

Semifinal=

Grand Rapids Covenant Christian 61, Fennville 46

Grandville Calvin Christian 46, Saugatuck 34

Division 3 District 75=

Semifinal=

Carson City-Crystal 36, Saranac 16

Pewamo-Westphalia 55, Grand Rapids NorthPointe Christian 29

Division 3 District 76=

Semifinal=

Lakeview 46, Blanchard Montabella 25

Morley-Stanwood 47, St. Louis 44

Division 3 District 77=

Semifinal=

Niles Brandywine 55, Hartford 25

Watervliet 47, Bangor 35

Division 3 District 78=

Semifinal=

Centreville 36, White Pigeon 22

Constantine 45, Cassopolis 30

Division 3 District 79=

Semifinal=

Gobles 46, Bloomingdale 21

Kalamazoo Christian 44, Kalamazoo Hackett 23

Division 3 District 80=

Semifinal=

Bronson 52, Homer 26

Delton Kellogg 54, Galesburg-Augusta 36

Division 3 District 81=

Semifinal=

Adrian Madison 57, Addison 29

Hudson 43, Quincy 31

Division 3 District 82=

Semifinal=

Concord 48, Vandercook Lake 31

Springport 53, Hanover-Horton 45

Division 3 District 83=

Semifinal=

Laingsburg 42, Stockbridge 18

Leslie 50, Dansville 36

Division 3 District 84=

Semifinal=

Grass Lake 66, Napoleon 18

Michigan Center 58, Manchester 28

Division 3 District 85=

Semifinal=

Erie-Mason 71, Clinton 38

Monroe St. Mary Catholic Central 41, Blissfield 35

Division 3 District 86=

Semifinal=

Ann Arbor Greenhills 56, Ypsilanti Arbor Preparatory 17

Canton Prep 44, Whitmore Lake 35

Division 3 District 88=

Semifinal=

Dearborn Heights Star International 44, Dearborn Riverside Academy-West 23

Division 3 District 89=

Semifinal=

Detroit Jalen Rose def. Detroit Community, forfeit

Detroit Pershing 33, Detroit Central 22

Division 3 District 90=

Semifinal=

Grosse Pointe Woods University Liggett 34, Warren Michigan Collegiate 30

Royal Oak Shrine 38, Madison Heights Bishop Foley 21

Division 3 District 91=

Semifinal=

New Haven 40, Clinton Township Clintondale 33

Rochester Hills Lutheran Northwest 52, Pontiac Academy for Excellence 7

Division 3 District 92=

Semifinal=

Brown City 51, Marlette 31

Sandusky 56, Landmark 17

Division 3 District 93=

Semifinal=

Flint Beecher 62, Burton Bentley 19

Flint Hamady 59, Burton Bendle 26

Division 3 District 94=

Semifinal=

Breckenridge 52, St. Charles 34

Hemlock 61, Saginaw Valley Lutheran 55

Division 3 District 95=

Semifinal=

Millington 43, Montrose 35

New Lothrop 57, Reese 48

Division 3 District 96=

Semifinal=

Harbor Beach 37, Ubly 27

Unionville-Sebewaing 45, Bad Axe 35

Division 4 District 97=

Semifinal=

Ewen-Trout Creek 41, Ontonagon 20

Painesdale Jeffers 57, Wakefield-Marenisco 25

Division 4 District 98=

Semifinal=

Baraga 42, Hancock 32

Chassell 65, Dollar Bay 19

Division 4 District 99=

Semifinal=

Powers North Central 54, Felch North Dickinson 42

Stephenson 58, Carney-Nadeau 53

Division 4 District 100=

Semifinal=

Munising 49, Rapid River 33

Division 4 District 101=

Semifinal=

Brimley 60, Engadine 39

Newberry 62, Ojibwe Charter 7

Division 4 District 102=

Semifinal=

Pickford 73, Mackinac Island 20

St. Ignace LaSalle 72, Cedarville 30

Division 4 District 103=

Semifinal=

Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 44, Alanson 32

Mackinaw City 54, Pellston 17

Division 4 District 104=

Semifinal=

Hillman 57, Onaway 50

Wolverine 65, Vanderbilt 21

Division 4 District 105=

Semifinal=

Mio-Au Sable 44, Fairview 22

Division 4 District 106=

Semifinal=

Central Lake 60, Alba 17

Gaylord St. Mary 68, Boyne Falls 13

Division 4 District 107=

Semifinal=

Bellaire 55, Suttons Bay 32

Leland 36, Lake Leelanau St. Mary 24

Division 4 District 108=

Semifinal=

Buckley 42, McBain Northern Michigan Christian 41

Mesick 35, Brethren 26

Division 4 District 109=

Championship=

Frankfort 50, Bear Lake 36

Division 4 District 110=

Semifinal=

Mason County Eastern 37, Big Rapids Crossroads Charter Academy 36

Pentwater 54, Walkerville 35

Division 4 District 111=

Semifinal=

Fowler 61, Vestaburg 15

Fulton-Middleton 46, Mount Pleasant Sacred Heart 43

Division 4 District 112=

Semifinal=

Merrill 42, Bay City All Saints 22

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 50, Saginaw Nouvel 42, OT

Division 4 District 113=

Semifinal=

Fruitport Calvary Christian 75, Muskegon Heights 12

Muskegon Catholic Central 67, Wyoming Tri-unity Christian 41

Division 4 District 114=

Semifinal=

Lawrence 30, Zion Christian 28

Martin 52, Wyoming West Michigan Lutheran 42

Division 4 District 115=

Semifinal=

St. Joseph Michigan Lutheran 49, New Buffalo 24

Three Oaks River Valley 41, St. Joseph Lake Michigan Catholic 23

Division 4 District 116=

Semifinal=

Decatur 46, Colon 34

Division 4 District 117=

Semifinal=

Athens 36, Calhoun Christian 29

Bellevue 44, Climax-Scotts 37

Division 4 District 118=

Semifinal=

Camden-Frontier 65, Tekonsha 12

Hillsdale Academy 48, Hillsdale Will Carleton Academy 28

Division 4 District 119=

Semifinal=

Adrian Lenawee Christian 61, Waldron 34

Morenci 61, North Adams-Jerome 20

Division 4 District 120=

Semifinal=

Lansing Christian 48, Jackson Christian 21

Portland St. Patrick 57, Webberville 26

Division 4 District 121=

Semifinal=

Ann Arbor Rudolf Steiner 62, Ann Arbor Central Academy 29

Novi Christian 60, Livingston Christian 27

Division 4 District 123=

Semifinal=

Hope of Detroit 46, Detroit Southeastern 42

Division 4 District 124=

Semifinal=

Clarkston Everest Collegiate 40, Waterford Our Lady 39

Pontiac A&T 55, Bloomfield Hills Roeper 20

Division 4 District 125=

Semifinal=

Austin Catholic 36, Sterling Heights Parkway Christian 26

Marine City Cardinal Mooney 35, Auburn Hills Oakland Christian 33

Division 4 District 126=

Semifinal=

Burton Genesee Christian 42, Burton St. Thomas More 17

Genesee 40, Flint International 32

Division 4 District 127=

Semifinal=

Kingston 56, Akron-Fairgrove 10

Mayville 32, Owendale-Gagetown 28

Division 4 District 128=

Semifinal=

Deckerville 49, Kimball New Life Christian 22

Peck 46, Dryden 33

Division IV District 116=

Semifinal=

Mendon 68, Burr Oak 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.