AP NEWS

Sun Prairie’s distance girls sweep up a victory for the Cardinals in a WIAA track regional

May 22, 2018 GMT

Katie Rose Blachowicz, Maddie Thompson and Autumn Dushack provided quite a 1-2-3 punch for the Sun Prairie girls track and field team on Monday night.

The three teamed up in order to deliver a sweep in both the 1,600- and 3,200-meter runs, leading the Cardinals to the girls team championship in the WIAA Division 1 Sun Prairie regional.

Blachowicz won the 1,600 (5:21.41) and 3,200 (11:33.35).

Sun Prairie also got a pair of victories from senior Jada Schuh in the 100 hurdles (:15.68) and 300 hurdles (:47.76). She also took second in the long jump behind Madison East’s Parker Buske. Also for the Cardinals, junior Ashley O’Connell won the pole vault (10 feet).

Madison Memorial finished second in the team race, winning the 400, 1,600 and 3,200 relay races and adding four individual titles.

In the boys race, Middleton scored 156 points to win team honors, followed by Sun Prairie with 124.5.

For Middleton, senior Sam Jaeger won the 1,600 (4:27.59), junior Caleb Easton won the 3,200 (9:32.41), and both ran on the 3,200 relay (8:18.05).

Waunakee senior Jordan Ranum was a double-winner, taking first in the 110 hurdles (:15.57) and 300 hurdles (:41.48). Four other Warriors earned individual victories.

Madison West junior Patrick Horvath won the shot put (48-4) and discus (136-1).

Baraboo regional

Reedsburg senior Brooklyn Schvinck won the 100 (:12.81), 00 (:26.14) and long jump (17-0¾).

The Beavers’ boys team had a pair of double-winners in senior Luke Rapisarda (:23.07 in the 200 and :49.99 in the 400) and junior Jacob Dregney (:15.27 in the 110 high hurdles and :40.74 in the 300 intermediate hurdles).

The La Crosse Logan boys and Onalaska girls won team titles.

Beloit Turner regional

In Division 2, Monroe swept boys and girls team titles.

The girls featured a pair of double-winners in junior Cammi Ganshert (:12.55 in the 100 and :25.74 in the 200) and sophomore Cassi Gersbach (:15.92 in the 100 hurdles and 33-2 in the triple jump).

Also for the Cheesemakers girls, sophomore Chloe Bunker won the shot put (36-5½).

For the boys, Drake Ingold won the 800 (2:02.74) and Brayden Zettle the long jump (20-6½).

McFarland junior Andrew Pahnke won the 1,600 (4:33.91) and 3,200 (10:05.42).

Randolph regional

Lakeside Lutheran swept the boys and girls titles in the Division 2 regional.

For the Warriors girls, Amber Rowoldt won the long jump (16-6½) and triple jump (34-8½), sophomore Janae Jensen won the 100 (:13.18) and the 400, 800 and 1,600 relay crews won.

In the boys meet, four Lakeside athletes won individual events.

Also in the boys meet, Watertown Luther Prep sophomore Micah Otto won the 110 high hurdles (:15.65) and 300 hurdles (:40.49).

Lake Mills senior Ben Dunkleberger won the 100 (:11.29) and long jump (20-6¾).

Richland Center regional

Lodi senior Robby Hatch won the 110 hurdles (:14.87) and 300 hurdles (:39.64) to help the Blue Devils finish second behind Platteville in the eight-team Division 2 regional.

Lodi also won the 1,600 and 3,200 relays.

The Lodi girls won the team title with 146.5 points, as junior Mackenzie Heyroth won the 100 hurdles (:15.40), 300 hurdles (:48.82) and long jump (16-9¼) and junior Rhianna Walzer won the 200 (:26.70) and 400 (:59.96). Lodi also won the 1,600 and 3,200 relay races.

Division 1 regionals at Hartford and Westosha Central were postponed to today due to inclement weather.

Boys tennis

Madison Edgewood subsectional

Advancing players in six of seven flights, the Madison Edgewood boys team scored 22 points on Monday to tie La Crosse Logan for the lead in a WIAA Division 2 subsectional meet hosted by Edgewood at Nielsen Tennis Stadium.

Edgewood freshman Donovan Pfaff won his first-round match to improve to 11-2 on the season at No. 1 singles.

Also in singles, freshman Alex Sviatoslavsky (14-0) won twice at No. 2, junior Christopher Bol (14-0) won twice at No. 3 and junior Sean Ghanian (11-3) won twice at No. 4.

Edgewood seniors Hunter Dunn and Forrest Lynn (15-6) won their match at No. 1 doubles, and senior Kurtis Thelen and freshman Chase Korb (15-2) won twice at No. 2 doubles.

Sauk Prairie scored 10 points and had No. 1 singles player Noah Wankerl (17-3) and the No. 1 doubles pair of senior Parker Chrisler and sophomore Kelby Mack (19-0).

Monday’s other scheduled area subsectional tournaments were delayed to today due to rain.