AP NEWS

Friday’s Scores

January 18, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Cromwell 59, Barnum 54

Deer River 77, Virginia 76

Ely 84, Mountain Iron-Buhl 66

Mounds View 72, Irondale 61

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ada-Borup/Norman County West vs. NCEUH, ppd. to Jan 20th.

Andover vs. Anoka, ppd.

Annandale vs. Rockford, ppd.

Apple Valley vs. Lakeville North, ppd.

Battle Lake vs. Hillcrest Lutheran, ppd.

Blackduck vs. Walker-Hackensack-Akeley, ppd.

Caledonia vs. Minnehaha Academy, ppd.

Cloquet vs. Crosby-Ironton, ppd.

Coon Rapids vs. Blaine, ppd.

Crookston vs. Wadena-Deer Creek, ppd. to Feb 1st.

Dilworth-Glyndon-Felton vs. Barnesville, ppd. to Feb 4th.

Esko vs. McGregor, ppd.

Faribault vs. Rochester John Marshall, ppd.

Foley vs. Pierz, ppd.

Frazee vs. Perham, ppd. to Jan 20th.

GHEC/Martin Luther vs. Martin County West, ppd.

Greenway vs. Northland, ppd.

Hastings vs. South St. Paul, ppd.

Hawley vs. Breckenridge, ppd.

Henry Sibley vs. Simley, ppd.

Holy Angels vs. Brooklyn Center, ppd.

Lake of the Woods vs. Bug-O-Nay-Ge-Shig, ppd. to Jan 27th.

Mahnomen/Waubun vs. Lake Park-Audubon, ppd. to Jan 20th.

Mahtomedi vs. St. Thomas Academy, ppd.

Mesabi East vs. International Falls, ppd.

Minneapolis North vs. Minneapolis Roosevelt, ccd.

PACT Charter vs. Nashwauk-Keewatin, ccd.

Park Rapids vs. Detroit Lakes, ppd.

Pine River-Backus vs. Laporte, ppd.

Princeton vs. Cambridge-Isanti, ppd.

Roseau vs. Kittson County Central, ppd.

Sacred Heart vs. Goodridge/Grygla-Gatzke, ppd. to Jan 30th.

St. Anthony vs. Richfield, ppd.

United South Central vs. Blooming Prairie, ppd.

Waconia vs. Delano, ppd.

Zimmerman vs. Mora, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Deer River 77, Virginia 76

Mounds View 68, Irondale 51

Proctor 56, Mesabi East 41

Waconia 65, Delano 39

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ada-Borup/Norman County West vs. NCEUH, ppd. to Jan 20th.

Atwater-Cosmos-Grove City vs. Central Minnesota Christian, ccd.

Avail Academy vs. St. Paul Washington, ccd.

Becker vs. North Branch, ppd.

Belle Plaine vs. Southwest Christian (Chaska), ppd.

Blaine vs. Coon Rapids, ppd.

Blooming Prairie vs. United South Central, ppd.

Caledonia vs. Minnehaha Academy, ppd.

Clearbrook-Gonvick vs. Red Lake, ppd.

Community Christian vs. Faith Christian, ppd.

Crosby-Ironton vs. Cloquet, ppd.

Eagan vs. Prior Lake, ppd.

East Grand Forks vs. Thief River Falls, ppd. to Feb 17th.

Fertile-Beltrami vs. Bagley, ppd.

Foley vs. Pierz, ppd.

Fosston vs. Park Christian, ppd. to Feb 7th.

Fridley vs. Columbia Heights, ppd.

Heritage Christian Academy vs. Spectrum, ppd.

Heron Lake-Okabena vs. Southwest Minnesota Christian, ppd.

Houston vs. Kingsland, ppd.

Lakeville North vs. Apple Valley, ppd.

MACCRAY vs. Minneota, ppd.

Mahnomen/Waubun vs. Lake Park-Audubon, ppd. to Jan 20th.

McGregor vs. Moose Lake/Willow River, ppd.

Minnetonka vs. Buffalo, ppd.

North St. Paul vs. Hill-Murray, ppd.

Norwood-Young America vs. LeSueur-Henderson, ppd.

Perham vs. Detroit Lakes, ppd. to Jan 20th.

Pillager vs. Menahga, ppd. to Feb 3rd.

Red Lake County vs. Warren-Alvarado-Oslo, ppd.

Richfield vs. St. Anthony, ppd.

Rochester John Marshall vs. Faribault, ppd.

Rockford vs. Annandale, ppd.

Sartell-St. Stephen vs. Bemidji, ppd.

Simley vs. Henry Sibley, ppd.

South St. Paul vs. Hastings, ppd.

Springfield vs. Sleepy Eye St. Mary’s, ppd.

St. Paul Como Park vs. St. Paul Highland Park, ppd.

Underwood vs. Pelican Rapids, ccd.

Wadena-Deer Creek vs. Sebeka, ppd.

Walker-Hackensack-Akeley vs. Lake of the Woods, ppd. to Feb 20th.

West Lutheran vs. PACT Charter, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/