AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Monday’s Scores

February 26, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class A=

District A-1=

Final=

Bellevue West 55, Norfolk 50

District A-2=

Final=

Papillion-LaVista South 78, Lincoln Northeast 53

District A-3=

Semifinal=

Bryan 71, Grand Island 49

Omaha Creighton Prep 70, Omaha Northwest 47

District A-4=

Semifinal=

Kearney 82, Omaha Benson 55

Lincoln North Star 80, Omaha North 66

District A-5=

Semifinal=

Omaha Central 76, Papillion-LaVista 53

District A-7=

Semifinal=

Lincoln East 63, Omaha Burke 54

Omaha South 74, Bellevue East 46

Class B=

Final=

B-1=

Lincoln Pius X 68, Elkhorn 47

B-2=

Aurora 64, Blair 49

B-3=

Omaha Roncalli 63, Norris 57

B-4=

Omaha Skutt Catholic 66, Lexington 59

B-5=

York 54, Platteview 19

B-6=

Scottsbluff 57, Seward 49

B-7=

Bennington 57, Hastings 42

B-8=

Alliance 58, Elkhorn Mount Michael 57

Class C1=

Final=

C1-1=

Ogallala 79, Columbus Scotus 61

C1-2=

Wahoo 66, Wayne 47

C1-3=

Auburn 63, Fort Calhoun 37

C1-4=

North Bend Central 64, Mitchell 51

C1-5=

Adams Central 72, Ashland-Greenwood 49

C1-6=

Milford 58, Cozad 35

C1-7=

Grand Island Central Catholic 68, Chase County 46

C1-8=

Boys Town 62, Kearney Catholic 59

Class C2=

Final=

C2-1=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 48, Hastings St. Cecilia 41

C2-2=

Bridgeport 58, Battle Creek 47

C2-3=

Sutton 47, Centura 45

C2-4=

Howells/Dodge 45, Freeman 41

C2-5=

Centennial 52, Elmwood-Murdock 48

C2-6=

Wakefield 59, South Loup 47

C2-7=

Yutan 54, Tri County 25

C2-8=

Ponca 55, Laurel-Concord/Coleridge 45

Class D1=

Final=

D1-1=

Elm Creek 50, Emerson-Hubbard 40

D1-2=

Nebraska City Lourdes 49, Overton 28

D1-3=

Humphrey/Lindsay Holy Family 63, Axtell 36

D1-4=

Paxton 65, Heartland 48

D1-5=

Hartington-Newcastle 36, Kenesaw 32

D1-6=

Archbishop Bergan 62, Boyd County 45

D1-7=

Fullerton 76, Anselmo-Merna 54

D1-8=

Wauneta-Palisade 36, Dundy County-Stratton 33

Class D2=

Final=

D2-1=

Falls City Sacred Heart 62, Crawford 23

D2-2=

Osmond 84, Creek Valley 32

D2-3=

Riverside 65, Wallace 38

D2-4=

Humphrey St. Francis 54, Lawrence-Nelson 38

D2-5=

Johnson-Brock 45, Mead 29

D2-6=

Loomis 56, Stuart 50

D2-7=

Exeter/Milligan 41, Giltner 30

D2-8=

Blue Hill 41, Mullen 28

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class A=

Final=

District A-4=

Omaha Benson 53, Lincoln East 49

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.