AP NEWS

Saturday’s Scores

December 29, 2019 GMT

BOYS HOCKEY

Bagley/Fosston 5, Redwood Valley 3

Delano/Rockford 3, Virginia/Mountain Iron-Buhl 0

Eastview 4, Chanhassen 1, OT

Farmington 6, Tartan 3

Mahtomedi 5, Alexandria 1

Orono 6, Greenway/Nashwauk-Keewatin 5

Duluth Heritage Tournament

Seventh Place

Apple Valley 3, Coon Rapids 1

Fifth Place

Mankato West 4, De Pere, Wis. 1

Third Place

Roseville 5, Irondale/Saint Anthony 4

Championship

Duluth Denfeld 2, Owatonna 1, OT

Fergus Falls Tournament

Detroit Lakes/Perham 2, Fergus Falls 2, OT (tie)

West Fargo, N.D. 8, New Ulm Eagles 6

Granite City Classic

Monticello Moose 3, Northern Lakes Lightning 0

St. Cloud 5, River Lakes Stars 2

St. Cloud Cathedral 9, Mankato East/Loyola 3

St. Francis 4, Litchfield/Dassel-Cokato 3, OT

Herb Brooks Holiday Classic (Bronze Division)

Seventh Place

Brookfield Academy, Wis. 6, Spring Lake Park 1

Fifth Place

Henry Sibley 4, Providence Academy 1

Third Place

Simley 5, Southwest Christian/Richfield 1

Championship

Pine City Area 7, Princeton 1

Herb Brooks Holiday Classic (Gold Division)

Seventh Place

University School of Milwaukee, Wis. 1, Minneapolis 0

Fifth Place

Rogers 3, Breck 2

Third Place

Park (Cottage Grove) 3, Sartell-St. Stephen 2, OT

Championship

Hudson, Wis. 4, Holy Angels 2

Herb Brooks Holiday Classic (Open)

Cambridge-Isanti 4, Becker/Big Lake 3, OT

Herb Brooks Holiday Classic (Silver Division)

Fifth Place

Eau Claire North, Wis. 3, Bloomington Kennedy 2

Third Place

Northfield 2, Marshall 1

Championship

Gentry Academy 4, St. Paul Academy 3

Hilltopper Holiday Classic

Burnsville 2, Brainerd/Pillager 0

Duluth Marshall 3, Ft. Frances, Ontario 2

Hermantown 5, Buffalo 1

Little Falls Tournament

Little Falls 6, North Branch 1

West Fargo-Sheyenne United, N.D. 6, Willmar 3

Morris/Benson Tournament

Third Place

Prairie Centre 9, Fairmont Cardinals 0

Championship

Morris Benson Area Storm 3, May Port CG, N.D. 1

North Shore Tournament

Seventh Place

Moose Lake Area 6, Ely 4

Fifth Place

Red Lake Falls 6, Proctor 2

Third Place

North Shore Storm 3, Rice Lake, Wis. 2

Championship

Mora/Milaca 5, Park Rapids Area 0

Prior Lake (Hockey for Life Classic) Tournament

Edina 2, Chaska 0

Lakeville North 3, Prior Lake 2, OT

Moorhead 3, Eden Prairie 2, OT

St. Thomas Academy 6, Totino-Grace 3

Rochester Kiwanis Tournament

Blue Division

Albert Lea 6, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 2

Gold Division

Fifth Place

Hayward, Wis. 3, Rochester John Marshall 2

Third Place

Rochester Mayo 3, Dodge County Wildcats 2

Championship

Rochester Century 4, Bemidji 2

Roseau Tournament

Roseau 6, Minot, N.D. 2

St. Louis Park 6, Lake of the Woods 0

South St. Paul Premier Tournament

First Round

Bloomington Jefferson 4, Woodbury 2

Eagan 4, St. Paul Johnson 1

Hastings 3, South St. Paul 2

Hopkins 2, New Prague 2, OT (TIE)

St. Louis Park Tournament

Andover 6, Holy Family Catholic 0

Maple Grove 5, Lakeville South 2

Minnetonka 3, Benilde-St. Margaret’s 1

Rosemount 3, Elk River/Zimmerman 0

Thief River Falls Tournament

Eveleth-Gilbert Area 3, Crookston Pirates 1

Thief River Falls 4, Fargo North, N.D. 1

Wadena-Deer Creek Tournament

Third Place

Bottineau, N.D. 4, Worthington/Fulda 0

Championship

Wadena-Deer Creek 5, Breckenridge-Wahpeton Blades 2

Warroad (Hockeytown) Tournament

Grafton-Park River, N.D. 3, Osseo 2, OT

Warroad 6, International Falls 0

Wayzata Tournament

Blake 3, Cretin-Derham Hall 1

C-E-C Lumberjacks 4, Centennial 3

Hill-Murray 4, St. Michael-Albertville 4, OT (tie)

Wayzata 3, Blaine 0

GIRLS HOCKEY

Grand Forks Knightriders, N.D. 3, Crookston Pirates 2

Rochester John Marshall 7, Waseca 3

Armstrong/Cooper Tournament

Seventh Place

Holy Angels/Richfield 4, St. Paul/Henry Sibley 1

Fifth Place

Willmar 5, Princeton/Big Lake/Becker 2, OT

Third Place

Fergus Falls 3, Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings 0

Championship

Bemidji 1, Osseo/Park Center 0

Blaine Tournament

Seventh Place

Central Wisconsin, Wis. 4, Totino-Grace 1

Fifth Place

Bismarck High, N.D. 4, Hopkins/St. Louis Park 1

Third Place

Blaine 6, White Bear Lake 0

Championship

Lakeville South 2, Anoka/Spring Lake Park 1

Eden Prairie Tournament

Fifth Place

Benilde-St. Margaret’s 2, Shakopee 0

Third Place

Roseau 4, Cretin-Derham Hall 1

Championship

Minnetonka 4, Eden Prairie 3

Edina Tournament

Seventh Place

Alexandria 3, Grand Rapids/Greenway 3, OT (TIE)

Fifth Place

Stillwater 3, Brainerd/Little Falls 2

Third Place

North Wright County 2, Maple Grove 1

Championship

Edina 1, Breck 0

Farmington (Louis Schmitz)Tournament

Eastview 3, Simley 2

Farmington 3, New Prague 1

Lakeville North 2, Northfield 0

Morris/Benson Area Storm Tournament

Third Place

Prairie Centre 5, Morris Benson Area Storm 3

Championship

Litchfield/Dassel-Cokato 10, Fairmont Cardinals 0

Sartell Tournament

St. Cloud Icebreakers 3, West Fargo, N.D. 0

South St. Paul (Kaposia) Tournament

Fifth Place

Mounds View 4, Elk River/Zimmerman 1

Third Place

Champlin Park/Coon Rapids 3, Roseville 2

Championship

Eagan 4, South St. Paul 2