AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 6, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Appleton East 73, Stevens Point 63

Arrowhead 50, Waukesha South 30

Bangor 77, Wonewoc-Center 68

Bay Port 61, Pulaski 58

Beaver Dam 67, Waunakee 64, OT

Birchwood 71, Winter 51

Black Hawk 61, Monticello 56

Brillion 71, Kewaunee 64

Brookfield Central 91, Wauwatosa West 59

Cameron 102, Prairie Farm 64

Cashton 58, Brookwood 57

Clear Lake 75, Northwood 27

De Pere 65, Notre Dame 44

Dominican 54, Racine Lutheran 50

Duluth East, Minn. 79, Superior 68

East Troy 75, Whitewater 36

Edgerton 74, Evansville 58

Franklin 41, Kenosha Indian Trail 34

Green Bay East 96, Luxemburg-Casco 87

Green Bay Preble 72, Ashwaubenon 61

Green Bay Southwest 59, Sheboygan North 55

Hamilton 85, West Allis Nathan Hale 42

Hartford Union 65, Port Washington 58

Hillsboro 54, New Lisbon 51

Homestead 67, Whitefish Bay 50

Hope Christian 62, Heritage Christian 53

Hustisford 66, Watertown Luther Prep 59

Jefferson 74, Clinton 50

Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 57, Shoreland Lutheran 41

Kettle Moraine 56, Catholic Memorial 45

La Crosse Central 73, La Crosse Logan 38

Lake Country Lutheran 75, Messmer 34

Lomira 79, Berlin 44

Luck 75, Siren 66

Madison Memorial 57, Madison West 49

Manitowoc Lincoln 63, Sheboygan South 48

Marquette University 78, Brookfield East 77, OT

Marshall 88, Parkview 86, 2OT

Martin Luther 68, Catholic Central 36

Mauston 64, Adams-Friendship 49

Menominee Indian 67, Weyauwega-Fremont 59

Middleton 56, Beloit Memorial 45

Milton 54, Sauk Prairie 53, OT

Milwaukee Bradley Tech 67, Milw. Samuel Morse-Marshall 63

Mukwonago 60, Muskego 50

Necedah 61, Royall 38

New Berlin Eisenhower 73, Greendale 55

New London 81, Menasha 63

Nicolet 86, Grafton 47

North Fond du Lac 49, Kewaskum 37

Northwestern 62, Ashland 56

Onalaska 66, Sparta 41

Oneida Nation 73, Niagara 36

Palmyra-Eagle 69, Belleville 56

Phelps 64, Watersmeet, Mich. 36

Port Edwards 78, Tri-County 41

Racine Case 68, Kenosha Tremper 53

Racine Horlick 68, Oak Creek 61

Racine Park 71, Kenosha Bradford 35

Racine St. Catherine’s 91, The Prairie School 69

Reedsburg Area 58, Lodi 48

Saint Thomas More 44, Cudahy 41

Seneca 49, North Crawford 43

Sheboygan Falls 72, Kettle Moraine Lutheran 66

Shiocton 61, Iola-Scandinavia 55

St. Croix Falls 72, Frederic 28

St. John’s NW Military Academy 83, Living Word Lutheran 52

Suring 71, Wausaukee 52

Turner 76, Big Foot 44

Two Rivers 75, Mishicot 57

Union Grove 69, Burlington 56

University School of Milwaukee 90, Kenosha Christian Life 42

Waukesha West 64, Oconomowoc 38

Wautoma 67, Nekoosa 51

Wauwatosa East 69, Germantown 58

Webster 52, Unity 47

West Bend West 62, Cedarburg 59

Westby 59, Gale-Ettrick-Trempealeau 58

Whitnall 65, Young Coggs Prep 57

Williams Bay 71, Deerfield 68, OT

Williams Bay Faith Christian 85, Tenor/Veritas 37

Wisconsin Dells 75, Westfield Area 44

Wrightstown 79, Fox Valley Lutheran 48

Xavier 80, West De Pere 73

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Argyle vs. Barneveld, ppd. to Feb 23rd.

Belmont vs. Potosi, ppd.

Bowler vs. Northland Lutheran, ppd.

Cochrane-Fountain City vs. Lincoln, ppd.

Colby vs. Loyal, ppd. to Feb 11th.

Cumberland vs. Boyceville, ccd.

D.C. Everest vs. Eau Claire Memorial, ppd.

Eastbrook Academy vs. Rock County Christian, ppd. to Feb 11th.

Eleva-Strum vs. Augusta, ppd. to Feb 9th.

Elk Mound vs. Colfax, ppd. to Feb 11th.

Elkhorn Area vs. Portage, ppd. to Feb 19th.

Gilman vs. Granton, ppd.

Greenwood vs. Spencer, ccd.

Hayward vs. Rice Lake, ppd.

Highland vs. Benton, ppd. to Feb 15th.

Independence vs. Gilmanton, ppd. to Feb 14th.

Marshfield vs. Mosinee, ppd.

McFarland vs. Brodhead, ppd.

Menomonie vs. Medford Area, ppd.

New Auburn vs. Lake Holcombe, ppd. to Feb 14th.

Osceola vs. Prescott, ppd.

Pepin/Alma vs. Eau Claire Immanuel Lutheran, ppd. to Feb 22nd.

Phillips vs. Northland Pines, ppd. to Feb 5th.

Platteville vs. Darlington, ppd. to Feb 16th.

Prentice vs. Rib Lake, ppd.

River Falls vs. Baldwin-Woodville, ppd.

Saint Lawrence Seminary vs. Madison Country Day, ppd.

Shullsburg vs. River Ridge, ppd. to Feb 18th.

Tomahawk vs. Chequamegon, ppd.

Viroqua vs. Arcadia, ppd.

Wausau East vs. Rhinelander, ppd.

Wausau West vs. Chippewa Falls, ppd. to Feb 14th.

West Bend East vs. Slinger, ppd. to Feb 6th.

Whitehall vs. Melrose-Mindoro, ppd. to Feb 7th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Adams-Friendship 32, Mauston 20

Almond-Bancroft 49, Pacelli 48

Amery 71, Somerset 29

Amherst 40, Wittenberg-Birnamwood 38

Appleton East 63, Oshkosh West 46

Appleton West 55, Neenah 43

Arrowhead 50, Waukesha South 30

Badger 77, Westosha Central 53

Baraboo 51, Sauk Prairie 46

Bay Port 51, Pulaski 50, OT

Beaver Dam 84, Waunakee 43

Belleville 83, Waterloo 43

Black Hawk 70, Monticello 23

Bonduel 65, Crivitz 62, 4OT

Cameron 57, Prairie Farm 52

Cedar Grove-Belgium 57, Sheboygan Area Luth. 48

Chippewa Falls 72, Marshfield 41

Cuba City 52, Iowa-Grant 51

Deerfield 47, Madison Country Day 25

Elkhorn Area 47, Delavan-Darien 30

Fall River 71, Montello 30

Flambeau 52, Bruce 43

Fox Valley Lutheran 53, Denmark 34

Franklin 68, Kenosha Indian Trail 29

Freedom 85, Waupaca 38

Germantown 51, Wauwatosa East 46

Gibraltar 54, Oconto 37

Grafton 65, Nicolet 46

Green Bay Preble 53, Ashwaubenon 35

Hartford Union 67, Port Washington 25

Hope Christian 56, Milwaukee Carmen Northwest 25

Kettle Moraine 61, Catholic Memorial 54

Kettle Moraine Lutheran 60, Campbellsport 39

Kewaskum 37, Berlin 30

Kickapoo 43, Seneca 30

Kiel 77, New Holstein 59

Kimberly 72, Hortonville 48

La Crosse Central 61, La Crosse Logan 26

La Farge 54, De Soto 35

Laconia 68, Omro 12

Lake Mills 49, Poynette 38

Little Chute 67, Oconto Falls 51

Lodi 47, Lakeside Lutheran 29

Lourdes Academy 67, Horicon 56

Luck 46, Siren 41

Manawa 78, Gresham Community 27

Markesan 53, Cambria-Friesland 23

Marshall 60, Wisconsin Heights 24

Martin Luther 58, Catholic Central 32

Mayville 58, North Fond du Lac 49

McFarland 73, Whitewater 47

Middleton 58, Janesville Parker 23

Milw. Samuel Morse-Marshall 62, Milwaukee Madison 52

Milw. Washington 59, Milwaukee Vincent 55

Milwaukee DSHA 73, Brookfield East 34

Milwaukee Golda Meir 61, Milwaukee North 56

Milwaukee Riverside University 75, Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 15

Milwaukee Ronald Reagan 46, Wisconsin Lutheran 41

Milwaukee School of Languages 66, Milwaukee Hamilton/Audubon 55

Milwaukee South 54, Milwaukee Bradley Tech 34

Monroe 72, Monona Grove 55

Mukwonago 69, Muskego 40

New Berlin Eisenhower 62, Greendale 45

New Glarus 61, Cambridge 46

New London 36, Seymour 35

Niagara 45, Florence 37

Northwestern 70, Ashland 45

Northwood 34, Clear Lake 29

Notre Dame 46, De Pere 43, OT

Oak Creek 69, Racine Horlick 32

Onalaska 76, Sparta 45

Oregon 48, Stoughton 42

Oshkosh North 77, Kaukauna 51

Palmyra-Eagle 37, Madison Abundant Life 27

Pardeeville 46, Princeton/Green Lake 34

Parkview 44, Johnson Creek 21

Plymouth 57, Winneconne 43

Port Edwards 38, Tri-County 16

Portage 59, DeForest 50

Racine Case 68, Kenosha Tremper 53

Racine Lutheran 83, Dominican 51

Racine Park 42, Kenosha Bradford 31

Randolph 57, Rio 40

Reedsburg Area 75, Mount Horeb 35

Roncalli 59, Brillion 56

Sheboygan Falls 55, Valders 48

Sheboygan South 54, Manitowoc Lincoln 49

Shell Lake 47, Turtle Lake 18

Shoreland Lutheran 71, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 52

Slinger 69, West Bend East 51

Southern Door 44, Gillett 38

St. Croix Falls 65, Frederic 18

St. Mary Catholic 56, Random Lake 46

Sturgeon Bay 60, Sevastopol 43

Superior 43, Duluth East, Minn. 31

The Prairie School 69, Racine St. Catherine’s 40

Tigerton 50, Wisconsin Valley Lutheran 49

Tomah 54, Holmen 43

Unity 69, Webster 41

Waterford 47, Union Grove 45

Watertown 42, Fort Atkinson 22

Watertown Luther Prep 65, Columbus 62

Waukesha West 55, Oconomowoc 48

Waupun 70, Ripon 38

West Allis Nathan Hale 40, Hamilton 38

West Bend West 60, Cedarburg 41

Weston 52, North Crawford 33

Whitefish Bay 74, Homestead 44

Wild Rose 74, Pittsville 35

Wilmot Union 73, Burlington 45

Winnebago Lutheran Academy 44, St. Marys Springs 35

Wisconsin Dells 58, Westfield Area 37

Xavier 47, Green Bay East 37

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Abbotsford vs. Prentice, ppd. to Feb 11th.

Altoona vs. Cadott, ppd. to Feb 11th.

Assumption vs. Newman Catholic, ppd. to Feb 7th.

Augusta vs. Stanley-Boyd, ppd. to Feb 16th.

Chequamegon vs. Athens, ppd.

Colby vs. Loyal, ppd. to Feb 7th.

Darlington vs. Boscobel, ppd.

Eastbrook Academy vs. Rock County Christian, ppd. to Feb 11th.

Eau Claire Memorial vs. D.C. Everest, ppd.

Edgar vs. Auburndale, ccd.

Ellsworth vs. Prescott, ccd.

Elmwood/Plum City vs. Spring Valley, ppd.

Fall Creek vs. Eleva-Strum, ppd.

Gilman vs. Granton, ppd.

Glenwood City vs. Elk Mound, ppd. to Feb 7th.

Greenwood vs. Spencer, ccd.

Highland vs. Benton, ppd. to Feb 9th.

Lakeland vs. Medford Area, ppd.

Lincoln vs. Necedah, ccd.

Marinette vs. Wrightstown, ppd.

Mineral Point vs. Fennimore, ppd.

Mondovi vs. Colfax, ppd. to Feb 6th.

Mosinee vs. Antigo, ppd. to Feb 9th.

New Auburn vs. Lake Holcombe, ppd. to Feb 14th.

Northland Lutheran vs. Bowler, ppd.

Northland Pines vs. Merrill, ccd.

Owen-Withee vs. Columbus Catholic, ppd.

Pecatonica vs. Belmont, ppd. to Feb 8th.

Platteville vs. Prairie du Chien, ppd. to Feb 16th.

Regis vs. Bloomer, ppd.

Rib Lake vs. Phillips, ppd.

Rosholt vs. Laona-Wabeno, ccd.

Saint Croix Central vs. Baldwin-Woodville, ppd. to Feb 7th.

Stillwater, Minn. vs. River Falls, ppd.

Sun Prairie vs. Verona Area, ppd. to Feb 18th.

Three Lakes vs. Wausaukee, ccd.

University School of Milwaukee vs. Faith Christian, ccd.

Woodbury, Minn. vs. Hudson, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/