AP NEWS

Boys basketball -- Saturday, Feb. 3

February 4, 2018 GMT

Adams Central 79, Southern Valley 49

Arapahoe 48, Hitchcock County 10

Arthur County 62, South Platte 49

Aurora 53, Grand Island Northwest 47

Bellevue West 91, Omaha Northwest 56

Broken Bow 55, Ogallala 51

Burwell 45, Nebraska Christian 25

Central Valley 87, Ansley-Litchfield 83

Chadron 51, Valentine 40

Columbus Scotus 59, Kearney Catholic 49

Cozad 59, Perkins County 46

Crete 57, Blair 51

Cross County 63, High Plains Community 30

Fullerton 48, Heartland Lutheran 34

Gothenburg 45, Minden 44

Grand Island 73, Omaha Burke 67

Hastings St. Cecilia 56, Lincoln Lutheran 39

Hershey 73, Dundy County-Stratton 64, OT

Humphrey St. Francis 68, Spalding Academy 30

Lincoln Christian 78, Aquinas 69

Lincoln East 67, North Platte 45

Lincoln High 63, Omaha Benson 47

Lincoln North Star 56, Bellevue East 51

McCook 75, Ainsworth 47

Millard South 71, Fremont 63

Millard West 64, Lincoln Northeast 61

Norfolk 63, Papillion-LaVista South 59

Norris 60, Columbus 50

North Platte St. Patrick’s 42, Cambridge 37

Omaha Brownell-Talbot 56, Fort Calhoun 48

Omaha Bryan 56, Kearney 47

Omaha Central 65, Elkhorn South 51

Omaha Creighton Prep 73, Lincoln Pius X 52

Omaha Roncalli 52, South Sioux City 33

Omaha South 70, Omaha North 64

Omaha Westside 82, Lincoln Southeast 57

Peetz, Colo. 71, Creek Valley 52

Platteview 76, Raymond Central 21

Sidney 62, Scottsbluff 48

South Loup 38, McPherson County 14

Wahoo 60, Grand Island Central Catholic 50

York 60, Columbus Lakeview 41

East Central Nebraska Conference TournamentThird Place

Freeman 45, Palmyra 33

Championship

Yutan 52, Auburn 45

East Husker Conference TournamentThird Place

North Bend Central 80, Oakland-Craig 45

Championship

Logan View-Scribner-Snyder 38, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 36

Fort Kearny Conference TournamentThird Place

Loomis 52, Wilcox-Hildreth 45

Championship

Overton 79, Elm Creek 73

Lewis and Clark Conference TournamentSemifinal

Ponca 72, Randolph 35

Winnebago 74, Osmond 57

Lou Platte Conference TournamentThird Place

Doniphan-Trumbull 74, St. Paul 71

Championship

Arcadia-Loup City 57, Ravenna 53, OT

Mid-State Conference TournamentFifth Place

Wayne 61, Hartington Cedar Catholic 49

Third Place

O’Neill 61, Norfolk Catholic 46

Championship

Battle Creek 55, Boone Central/Newman Grove 48

Niobrara Valley Conference TournamentThird Place

CWC 52, Clearwater/Orchard 46

Championship

West Holt 68, Boyd County 48

Pioneer Conference TournamentThird Place

Johnson-Brock 77, Tri County 61

Championship

Falls City Sacred Heart 41, Nebraska City Lourdes 33

Southern Nebraska Conference TournamentThird Place

Sutton 51, Milford 46

Championship

Centennial 66, Heartland 49

Twin Valley Conference TournamentThird Place

Blue Hill 45, Harvard 29

Championship

Kenesaw 70, Deshler 63

Western Trails Conference TournamentThird Place

Hemingford 67, Mitchell 61

Championship

Gordon/Rushville 45, Bridgeport 44