AP NEWS
ADVERTISEMENT

Wednesday’s Scores

February 13, 2020 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

1A District 1=

Consolation=

Cedar Park Christian (Bothell) 76, Mount Baker 59

Nooksack Valley 68, Sultan 53

Semifinal=

King’s 77, Meridian 42

Lynden Christian 73, South Whidbey 37

1B District 4=

Play-In=

Three Rivers Christian School 61, North River 57

2A CWAC=

Second Round=

Ellensburg 56, Ephrata 50

Prosser 86, East Valley (Yakima) 82

2B District 6=

Play-In=

Liberty Bell 61, Bridgeport 60

Oroville 56, Manson 51

3A District 2 Qualifier=

Semifinal=

ADVERTISEMENT

Seattle Prep 79, Blanchet 59

3A Metro Championship=

Semifinal=

Eastside Catholic 85, O’Dea 62

Garfield 46, Ingraham 19

4A GSL/MCC=

First Round=

Central Valley 76, Hanford 42

Chiawana 66, Ferris 64

Gonzaga Prep 69, Richland 45

Walla Walla 68, Mead 61, OT

4A WC/SW=

First Round=

Auburn 63, Kennedy 48

Federal Way 55, Rogers (Puyallup) 48

Olympia 85, Mt. Rainier 64

Skyview 69, Puyallup 58

Sumner 55, Auburn Riverside 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Neah Bay 78, Clallam Bay 29

1A District 7=

Play-In=

Colville 57, Riverside 42

Medical Lake 56, Newport 44

1B District 7=

Quarterfinal=

Curlew 54, Almira/Coulee-Hartline 36

Inchelium 83, Republic 9

Odessa 59, Northport 37

Wellpinit 40, Selkirk 28

1B SeaTac=

Championship=

Muckleshoot Tribal School 48, Tacoma Baptist 31

Fifth Place=

Rainier Christian 49, Pope John Paul II 27

Third Place=

Puget Sound Adventist 37, Quilcene 31

2A District 1-2=

First Round=

Anacortes 55, Bellingham 36

Cedarcrest 64, Blaine 24

Sammamish 65, Mountlake Terrace 44

Sehome 42, Sedro-Woolley 35

2A District 3=

First Round=

Eatonville 44, Orting 34

Franklin Pierce 51, Kingston 43

North Kitsap 54, Washington 27

Sequim 92, Foster 22

2A District 4=

Play-In=

Hockinson 65, Rochester 64, OT

2B District 4=

First Round=

Adna 52, Onalaska 31

Chief Leschi 58, Toutle Lake 40

Mossyrock 40, Willapa Valley 35

Rainier 54, Napavine 14

3A District 1=

Play-In=

Everett 48, Stanwood 34

Marysville-Getchell 55, Lynnwood 40

3A District 2 Qualifier=

Semifinal=

Blanchet 66, Holy Names 50

Lakeside (Seattle) 44, Bainbridge 40

3A District 3=

First Round=

Gig Harbor 55, Spanaway Lake 40

Hudson’s Bay 50, Wilson 45

Kelso 57, Bonney Lake 22

Yelm 75, Peninsula 71

3A Metro Championship=

Semifinal=

Eastside Catholic 62, Franklin 46

Garfield 49, Seattle Prep 44

4A GSL/MCC=

Quarterfinal=

Central Valley 79, Richland 44

Gonzaga Prep 58, Walla Walla 46

Mead 50, Chiawana 44

Pasco 57, University 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/