AP NEWS
ADVERTISEMENT
Related topics

    OH-Winners

    November 4, 2020 GMT

    11-04-20 14:35,,

    By The Associated Press

    Here is a list of winners of races in Ohio.

    President

    Donald Trump (i), GOP

    U.S. House - District 1

    Steve Chabot (i), GOP

    U.S. House - District 2

    Brad Wenstrup (i), GOP

    U.S. House - District 3

    Joyce Beatty (i), Dem

    U.S. House - District 4

    Jim Jordan (i), GOP

    U.S. House - District 5

    Bob Latta (i), GOP

    U.S. House - District 6

    Bill Johnson (i), GOP

    U.S. House - District 7

    ADVERTISEMENT

    Bob Gibbs (i), GOP

    U.S. House - District 8

    Warren Davidson (i), GOP

    U.S. House - District 9

    Marcy Kaptur (i), Dem

    U.S. House - District 10

    Mike Turner (i), GOP

    U.S. House - District 11

    Marcia Fudge (i), Dem

    U.S. House - District 12

    Troy Balderson (i), GOP

    U.S. House - District 13

    Tim Ryan (i), Dem

    U.S. House - District 14

    David Joyce (i), GOP

    U.S. House - District 15

    Steve Stivers (i), GOP

    U.S. House - District 16

    Anthony Gonzalez (i), GOP

    State Senate - District 2

    Theresa Gavarone (i), GOP

    State Senate - District 4

    George Lang, GOP

    State Senate - District 6

    Niraj Antani, GOP

    State Senate - District 8

    Louis Blessing (i), GOP

    State Senate - District 10

    Robert Hackett (i), GOP

    State Senate - District 12

    Matt Huffman (i), GOP

    State Senate - District 14

    Terry Johnson (i), GOP

    State Senate - District 18

    Jerry Cirino, GOP

    State Senate - District 20

    Tim Schaffer (i), GOP

    State Senate - District 22

    Mark Romanchuk, GOP

    State Senate - District 24

    Matt Dolan (i), GOP

    State Senate - District 26

    Bill Reineke, GOP

    State Senate - District 28

    Vernon Sykes (i), Dem

    State Senate - District 30

    Frank Hoagland (i), GOP

    State House - District 1

    Scott Wiggam (i), GOP

    State House - District 2

    Marilyn John, GOP

    State House - District 3

    Haraz Ghanbari (i), GOP

    State House - District 4

    ADVERTISEMENT

    Bob Cupp (i), GOP

    State House - District 5

    Tim Ginter (i), GOP

    State House - District 6

    Phil Robinson (i), Dem

    State House - District 7

    Thomas Patton (i), GOP

    State House - District 8

    Kent Smith (i), Dem

    State House - District 9

    Janine Boyd (i), Dem

    State House - District 10

    Terrence Upchurch (i), Dem

    State House - District 11

    Stephanie Howse (i), Dem

    State House - District 12

    Juanita Brent (i), Dem

    State House - District 13

    Michael Skindell (i), Dem

    State House - District 14

    Bride Sweeney (i), Dem

    State House - District 15

    Jeffrey Crossman (i), Dem

    State House - District 17

    Adam Miller (i), Dem

    State House - District 18

    Kristin Boggs (i), Dem

    State House - District 19

    Mary Lightbody (i), Dem

    State House - District 20

    Richard Brown (i), Dem

    State House - District 21

    Beth Liston (i), Dem

    State House - District 22

    David Leland (i), Dem

    State House - District 23

    Laura Lanese (i), GOP

    State House - District 24

    Allison Russo (i), Dem

    State House - District 25

    Dontavius Jarrells, Dem

    State House - District 26

    Erica Crawley (i), Dem

    State House - District 27

    Tom Brinkman (i), GOP

    State House - District 28

    Jessica Miranda (i), Dem

    State House - District 29

    Cindy Abrams (i), GOP

    State House - District 30

    Bill Seitz (i), GOP

    State House - District 31

    Brigid Kelly (i), Dem

    State House - District 32

    Catherine Ingram (i), Dem

    State House - District 33

    Sedrick Denson (i), Dem

    State House - District 34

    Emilia Sykes (i), Dem

    State House - District 35

    Tavia Galonski (i), Dem

    State House - District 36

    Bob Young, GOP

    State House - District 37

    Casey Weinstein (i), Dem

    State House - District 38

    Bill Roemer (i), GOP

    State House - District 39

    Willis Blackshear, Dem

    State House - District 40

    Phil Plummer (i), GOP

    State House - District 41

    Andrea White, GOP

    State House - District 42

    Tom Young, GOP

    State House - District 43

    Rodney Creech, GOP

    State House - District 44

    Paula Hicks-Hudson (i), Dem

    State House - District 45

    Lisa Sobecki (i), Dem

    State House - District 46

    Michael Sheehy (i), Dem

    State House - District 47

    Derek Merrin (i), GOP

    State House - District 48

    Scott Oelslager (i), GOP

    State House - District 49

    Thomas West (i), Dem

    State House - District 50

    Reggie Stoltzfus (i), GOP

    State House - District 51

    Sara Carruthers (i), GOP

    State House - District 52

    Jennifer Gross, GOP

    State House - District 53

    Thomas Hall, GOP

    State House - District 54

    Paul Zeltwanger (i), GOP

    State House - District 55

    Gayle Manning (i), GOP

    State House - District 56

    Joe Miller (i), Dem

    State House - District 57

    Dick Stein (i), GOP

    State House - District 58

    Michele Lepore-Hagan (i), Dem

    State House - District 59

    Al Cutrona (i), GOP

    State House - District 61

    Jamie Callender (i), GOP

    State House - District 62

    Scott Lipps (i), GOP

    State House - District 63

    Mike Loychik, GOP

    State House - District 65

    Jean Schmidt, GOP

    State House - District 66

    Adam Bird, GOP

    State House - District 67

    Kris Jordan (i), GOP

    State House - District 68

    Rick Carfagna (i), GOP

    State House - District 69

    Sharon Ray, GOP

    State House - District 70

    Darrell Kick (i), GOP

    State House - District 71

    Mark Fraizer (i), GOP

    State House - District 72

    Larry Householder (i), GOP

    State House - District 73

    Brian Lampton, GOP

    State House - District 74

    Bill Dean (i), GOP

    State House - District 76

    Diane Grendell (i), GOP

    State House - District 77

    Jeff LaRe (i), GOP

    State House - District 78

    Brian Stewart, GOP

    State House - District 79

    Kyle Koehler (i), GOP

    State House - District 80

    Jena Powell (i), GOP

    State House - District 81

    James Hoops (i), GOP

    State House - District 82

    Craig Riedel (i), GOP

    State House - District 83

    Jon Cross (i), GOP

    State House - District 84

    Susan Manchester (i), GOP

    State House - District 85

    Nino Vitale (i), GOP

    State House - District 86

    Tracy Richardson (i), GOP

    State House - District 87

    Riordan McClain (i), GOP

    State House - District 88

    Gary Click, GOP

    State House - District 89

    D. J. Swearingen (i), GOP

    State House - District 90

    Brian Baldridge (i), GOP

    State House - District 91

    Shane Wilkin (i), GOP

    State House - District 92

    Mark Johnson, GOP

    State House - District 93

    Jason Stephens (i), GOP

    State House - District 94

    Jay Edwards (i), GOP

    State House - District 95

    Don Jones (i), GOP

    State House - District 96

    Ron Ferguson, GOP

    State House - District 97

    Adam Holmes (i), GOP

    State House - District 98

    Brett Hillyer (i), GOP

    State House - District 99

    Sarah Fowler Arthur, GOP

    Supreme Court - Term Commencing Jan. 1

    Sharon Kennedy (i), NP

    Supreme Court - Term Commencing Jan. 2

    Jennifer Brunner, NP