AP NEWS
ADVERTISEMENT

Iowa Boys How they Fared

December 22, 2019 GMT

Class 4A

1. Waukee (5-0) beat Ottumwa 62-42, beat West Des Moines Valley 70-66.
2. Ankeny Centennial (6-0) beat Des Moines, Roosevelt 56-34, Ames 63-39.
3. Iowa City, West (3-1) lost to Dubuque Sr. 49-48.
4. Dubuque, Hempstead (6-0) beat Cedar Rapids Xavier 69-55, beat Dubuque Sr. 75-48.
5. Sioux City, East (7-0) beat Sioux City North 92-61, beat Sergeant Bluff-Luton 59-52.
6. Waterloo, West (5-1) beat Cedar Rapids Washington 67-47, beat Columbus Catholic 81-27.
7. Dowling Catholic, West Des Moines (5-1) beat Marshalltown 64-23, beat Johnston 54-38.
8. Cedar Falls (5-1) beat Marshalltown 64-23, beat Johnston 54-38.
(tie) Prairie, Cedar Rapids (6-0) beat Marion Linn-Mar 45-44, beat Cedar Rapids Jefferson 81-63, beat Muscatine 61-48 .
10. Council Bluffs, Abraham Lincoln (7-0) beat Sergeant Bluff-Luton 48-43, beat Sioux City West 59-41.

Class 3A

1. Winterset (5-1) lost to Carroll 72-65, beat Atlantic 59-50.
2. Assumption, Davenport (6-0) beat Muscatine 58-36.
3. Sergeant Bluff-Luton (3-2) lost to Council Bluffs, Abraham Lincoln 48-43, lost to Sioux City, East 59-52.
4. Norwalk (4-2) beat beat Council Bluffs, Lewis Central 65-51, lost to Pella 80-74.
5. Carroll (5-0) beat Winterset 72-65.
6. Dallas Center-Grimes (6-0) beat Huxley Ballard 59-43, beat Grinnell 60-49.
7. Mount Vernon (6-0) beat Maquoketa 62-42, beat Central Clinton 68-58.
8. Harlan (5-0) beat Red Oak 69-17.
9. Algona (6-0) beat Fort Dodge St. Edmond 46-40, beat Iowa Falls-Alden 66-42.
(tie) Glenwood (5-1) beat Creston 59-52.

Class 2A

1. Beckman Catholic, Dyersville (7-0) beat West Delaware 55-36, beat Cascade West Dubuque 40-21.
2. Treynor (5-0) beat Neola Tri-Center 50-41.
3. North Linn, Troy Mills (6-0) beat Cedar V Christian 92-31, beat Arlington Starmont 92-41.
4. Camanche (5-0) beat Goose Lake Northeast 65-46, beat Durant 71-36.
5. West Sioux, Hawarden (8-0) beat LeMars Gehlen 81-62, beat Woodbury Central 91-62, beat Marcus MMCRU 94-48.
6. Aplington-Parkersburg (6-1) beat Wapsie Valley 61-45, lost to Dike New Hartford 60-58.
7. Pella Christian (4-2) lost to Indianola 72-68.
8. Regina, Iowa City (5-1) beat Durant 57-40, beat Northeast, Goose Lake 61-47.
9. Osage (7-0) beat North Butler 62-17, beat Nashua-Plainfield 45-29.
(tie) Northeast, Goose Lake (5-2) lost to Camanche 65-46 65-46, lost to Regina, Iowa City 61-47.

Class 1A

1. St. Mary's, Remsen (5-0) beat Hartley HMS 67-36.
2. Bishop Garrigan, Algona (6-1) beat Garner GHV 64-54, beat North Union 68-35.
3. Montezuma (6-0) beat Lynneville-Sully 77-40, beat Sigourney 64-28.
4. West Fork, Sheffield (5-0) beat Central Springs 78-64.
(tie) Easton Valley (7-0) beat Alburnett 72-53, beat Calamus-Wheatland 81-45.
6. WACO, Wayland (8-0) beat Danville 55-51, beat Fort Madison Trinity 59-47, beat Winfield-Mount Union 56-35.
(tie) A-H-S-T, Avoca (8-0) beat Missouri Valley 78-48, beat Logan Magnolia 60-58.
8. Lake Mills (5-1) beat Beat Central Springs 72-43, beat Eagle Grove 65-39, beat Garner GHV 62-38.
9. Janesville (6-0) beat Riceville 57-41, beat North Butler 64-44.
10. Mount Ayr (5-0) beat Wayne 64-32.