AP NEWS
ADVERTISEMENT
Related topics

Friday’s Scores

November 7, 2020 GMT

PREP FOOTBALL=

Goodpasture 28, Knoxville Webb 21

Knoxville Catholic 43, Ensworth 20

MBA 42, St. Benedict 0

Division I Class 1A=

First Round=

Clay County 21, Copper Basin 0

Cloudland 38, Midway 33

Coalfield 48, Hancock County 6

Fayetteville 37, Hollow Rock-Bruceton 0

Gordonsville 49, Whitwell 0

Greenback 63, Unaka 16

Huntingdon 48, Cornersville 8

Huntland 28, Collinwood 12

Monterey 61, Sale Creek 22

Moore County 49, Wayne County 14

Oliver Springs 60, Jellico 22

South Pittsburg 52, Jo Byrns 0

Division I Class 2A=

First Round=

Bledsoe County 48, Cascade 21

Forrest 28, East Hickman 7

Hampton 28, Oneida 14

Lewis County 40, Scotts Hill 7

Marion County 35, Westmoreland 17

Riverside 26, Eagleville 8

Rockwood 36, Happy Valley 7

South Greene 35, Cumberland Gap 0

Trousdale County 38, Tyner Academy 0

Watertown 63, Tellico Plains 14

Waverly Central 43, Loretto 7

Division I Class 3A=

First Round=

Alcoa 49, Johnson County 0

Brainerd 14, Smith County 13, OT

East Nashville Literature 26, Fairview 13

Gatlinburg-Pittman 41, Unicoi County 0

Giles County 56, Harpeth 0

Kingston 43, Chuckey-Doak 42

Loudon 42, York Institute 7

Pearl-Cohn (MLK -FB coop) 1, Camden Central 0

Pigeon Forge 42, Claiborne County 15

ADVERTISEMENT

Red Bank 50, Grundy County 6

Stewart County 33, Stratford 29

Upperman 43, Signal Mountain 41, OT

Division I Class 4A=

First Round=

Anderson County 49, Grainger 8

Creek Wood 35, Jackson North Side 21

Crockett County 27, Fayette Ware 24

DeKalb County 38, Spring Hill 15

Dyersburg 57, Millington 27

East Hamilton 56, Sullivan South 20

Elizabethton 56, East Ridge 34

Hardin County 45, White House-Heritage 0

Lexington 34, White House 7

Marshall County 24, Macon County 12

Nolensville 38, Livingston Academy 14

Springfield 42, Jackson South Side 7

Tullahoma 49, Stone Memorial 8

Division I Class 5A=

First Round=

Beech 42, Lincoln County 14

Brighton 48, Dyer County 28

Clarksville 16, Munford 14

Columbia Academy 21, Gallatin 14, 3OT

David Crockett 63, Sevier County 35

Hillsboro 43, Page 7

Knoxville Central 48, Morristown East 7

Knoxville Halls 22, Tennessee 15

Knoxville West 65, Lenoir City 20

Oak Ridge 30, Soddy Daisy 7

Rhea County 14, Knoxville Fulton 0

South Doyle 49, Daniel Boone 19

Summit 42, Hillwood 6

Walker Valley 21, Powell 16

Division I Class 6A=

First Round=

Bradley Central 17, Farragut 14

Brentwood 45, Cane Ridge 13

Dobyns-Bennett 42, Cleveland 35

Hendersonville 30, Blackman 21

Independence 49, LaVergne 14

Maryville def. Science Hill, forfeit

McMinn County 28, Bearden 7

Mt. Juliet 17, Warren County 13

Oakland 49, Rossview 0

Riverdale 40, Wilson Central 0

Division II Class A=

First Round=

Jackson Christian 45, Friendship Christian 35

Trinity Christian Academy 21, Grace Christian - Franklin 7

Division II Class AA=

First Round=

BGA 45, Northpoint Christian, Miss. 13

CAK 52, Boyd Buchanan 12

CPA 50, Silverdale Baptist Academy 14

Chattanooga Christian 56, Grace Christian 42

ECS 49, Franklin Road Academy 21

Lausanne Collegiate 50, Harding Academy 0

Lipscomb Academy 63, St. George’s 3

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Greeneville vs. Howard, ccd.

Middle Tennessee Christian vs. Columbia Academy, ccd.

Ravenwood vs. Stewarts Creek, ccd.

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/