AP NEWS
ADVERTISEMENT

Wednesday’s Scores

March 4, 2021 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Archbishop Ryan 72, Philadelphia Bishop McDevitt 65

Archbishop Wood 93, Archbishop Carroll 79

Berlin-Brothersvalley 72, Chestnut Ridge 50

Corry 86, Conneaut Area 42

Devon Prep 67, Father Judge 51

Erie 49, Erie Cathedral Prep 41

Class 2A District 4=

Quarterfinal=

East Juniata 52, Canton 51

Northeast Bradford 46, Montgomery 20

Wyalusing 64, Line Mountain 56

Class 2A District 6=

Quarterfinal=

Portage Area 72, Bishop McCort 53

United 71, West Branch 53

West Shamokin 59, Homer-Center 30

Class 4A District 6=

Play-In=

Bedford 45, Penn Cambria 44

Class 4A District 11=

First Round=

North Schuylkill 55, Saucon Valley 45

Class 5A District 11=

ADVERTISEMENT

First Round=

Blue Mountain 60, Southern Lehigh 52

Pottsville 80, Pocono Mountain East 61

Class 6A District 3=

First Round=

Cedar Cliff 55, Cumberland Valley 43

Hempfield 62, Lebanon 58

Red Lion 63, Manheim Township 47

Warwick 62, Central York 47

WPIAL Class 2A=

Second Round=

Fort Cherry 54, Frazier 49

Greensburg Central Catholic 54, Serra Catholic 53

Jeannette 69, Burgettstown 24

Our Lady Of Sacred Heart 92, California 35

Sewickley Academy 49, Carlynton 34

Shenango 60, Monessen 35

Sto-Rox 73, South Side 63

WPIAL Class 5A=

Second Round=

Chartiers Valley 74, McKeesport 56

Gateway 62, Albert Gallatin 59

Greater Latrobe 61, Thomas Jefferson 59

Laurel Highlands 67, Shaler 56

Mars 54, Franklin Regional 45

New Castle 68, Plum 38

Penn Hills 60, South Fayette 27

Trinity 76, Highlands 56

GIRLS PREP BASKETBALL=

Allderdice 46, Brashear 34

Greenville 74, Conneaut Area 34

Lower Dauphin 56, Lampeter-Strasburg 35

Mercyhurst Prep 58, Sharpsville 31

North East 60, Cochranton 41

Penn Hills 60, South Fayette 27

Seneca 34, Northwestern 16

Class 1A District 3=

First Round=

Lancaster Christian 40, Covenant Christian Academy 28

Lititz Christian 38, Dayspring Christian 23

Class 1A District 4=

Quarterfinal=

North Penn/Liberty 34, Meadowbrook Christian 30

Sullivan County 53, Neumann 32

Class 3A District 3=

Quarterfinal=

Camp Hill Trinity 52, Oley Valley 16

Lancaster Mennonite 53, Susquenita 40

Upper Dauphin 45, Biglerville 40

York Catholic 56, Brandywine Heights 18

Class 3A District 6=

Quarterfinal=

Cambria Heights 51, Bald Eagle Area 21

Forest Hills 55, Marion Center 34

Penns Valley 39, Richland 32

Class 4A District 3=

First Round=

Bermudian Springs 70, Wyomissing 45

ELCO 53, Schuylkill Valley 34

Class 4A District 11=

First Round=

Pen Argyl 56, Saucon Valley 35

Class 5A District 3=

First Round=

Cocalico 38, Fleetwood 33

Elizabethtown 35, Palmyra 34

Gettysburg 66, Manheim Central 49

Mechanicsburg 35, Hershey 31

Spring Grove 57, Northern York 31

Twin Valley 33, Shippensburg 30

York Suburban 37, Greencastle Antrim 36

Class 5A District 11=

First Round=

Bethlehem Catholic 76, East Stroudsburg North 17

Blue Mountain 28, Southern Lehigh 23

Pottsville 47, East Stroudsburg South 31

WPIAL Class 3A=

First Round=

Beaver Falls 47, Brentwood 44

Freedom Area 40, Avonworth 22

Keystone Oaks 54, Charleroi 52

Laurel 54, McGuffey 25

Mohawk 77, Washington 42

Pittsburgh North Catholic 78, Brownsville 31

South Park 43, Ellwood City 41

Waynesburg Central 54, East Allegheny 19

WPIAL Class 6A=

First Round=

Baldwin 46, Penn-Trafford 43

Bethel Park 64, Shaler 37

Butler 48, Hempfield Area 36

Mount Lebanon 39, Seneca Valley 29

Norwin 55, North Hills 12

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/