AP NEWS
ADVERTISEMENT

Illinois Girls Basketball How They Fared

February 22, 2021 GMT

Class 4A

1. Hersey (6-0) beat Rolling Meadows 58-41, beat Schaumburg 58-33.

2. Fremd (5-0) beat Schaumburg 52-19, beat beat Barrington 55-47, beat Prospect 48-47.

3. Marist (3-0) beat St. Ignatius Prep 49-32, beat Bolingbrook 57-49, beat Carmel 63-32.

4. Bolingbrook (4-1) lost to Marist 57-49, beat Sandburg 66-57.

5. Loyola (8-0) beat River Forest Trinity 54-30, beat River Forest Trinity 52-42.

6. Stevenson (7-0) beat Warren Township 56-29, beat Dundee Crown 70-48.

7. Benet (4-0) beat Joliet Catholic 61-49, beat Naperville North 51-40.

ADVERTISEMENT

8. Mother McAuley (3-2) lost to Marian Catholic 49-26, lost to St. Ignatius 55-52.

9. York (3-0) beat Hinsdale Central 47-42, beat Hinsdale South 44-16.

10. Homewood-Flossmoor (3-0) beat Lincoln-Way West 69-42.

Class 3A

1. Simeon (0-0) did not play.

2. Kenwood (0-0) did not play.

3. Peoria Central (7-0) beat Danville 74-53, beat Champaign Central 78-28, beat Bloomington 71-48.

4. Burlington Central (5-0) beat Jacobs 56-32.

5. Springfield Sacred Heart-Griffin (8-0) beat Chatham Glenwood 64-46, beat Decatur Eisenhower 84-29, beat Lincoln 54-44.

6. Galesburg (8-0) beat Quincy 51-21, beat United Township 57-38.

7. Rock Island (3-2) lost to Geneseo 72-52, lost to Moline 54-50.

(tie) Chicago Heights Marian (6-2) beat Mother McAuley 49-26, beat Burbank St. Laurence 48-43, beat Woodstock Marian Central Catholic 70-19.

9. Dunlap (6-1) beat East Peoria 73-37, beat East Peoria 58-20.

10. Kankakee (1-0) did not report.

Class 2A

1. Riverdale (6-0) beat Morrison 55-32, beat St. Bede 51-18.

2. Carterville (6-0) beat Sesser-Valier 56-39, beat Sparta 60-31.

3. Quincy Notre Dame (2-2) lost to Mendon Unity 57-50.

4. Paris (5-0) beat Casey-Westfield 73-27

5. Winnebago (6-2) beat Oregon 64-29, beat Mendota 56-26.

6. Pleasant Plains (2-1) beat Jacksonville 40-20.

(tie) Chicago Marshall (0-0) did not play.

8. Clinton (6-2) beat Fisher 59-20, lost to Sullivan 66-45.

9. Tuscola (8-0) beat Monticello 58-38, beat Warrenburg-Latham 58-39, beat St. Joseph-Ogden 48-46.

10. Fieldcrest (7-1) lost to Tremont 58-50, beat Tri-Valley 39-36.

Class 1A

1. Amboy (4-0) beat Milledgeville 67-24, beat Milledgeville 83-34.

2. Lanark Eastland (8-0) beat West Carroll 57-15, beat Polo 52-29.

3. Brimfield (8-0) beat Canton 44-29, beat Farmington 57-46, beat Astoria 53-34.

4. Shiloh (5-0) beat Marshall 60-51.

5. Aurora Christian (6-0) beat Elmwood Park 87-18.

6. Jacksonville Routt (3-0) beat Greenfield 40-21.

7. Greenfield (2-1) lost to Jacksonville Routt 40-21.

8. Abingdon (A.-Avon) (4-0) beat Cambridge-Ridgewood 56-34.

9. Catlin (Salt Fork) (6-0) beat Westville 60-17, beat Paxton-Buckley-Loda 44-40, beat Milford 56-25.

10. Stockton (5-0) beat River-Ridge-Scales Mound 47-24, beat Polo 48-47.

.