AP NEWS
ADVERTISEMENT

Madison area prep schedule for Tuesday, January 16

January 17, 2018 GMT

BOYS BASKETBALL

Capitol North Conference

Columbus at Lodi, 7:30 p.m.

Poynette at Lakeside Lutheran, 7:30 p.m.

Watertown Luther Prep at Lake Mills, 7:30 p.m.

Capitol South Conference

Belleville at Waterloo, 7:30 p.m.

Cambridge at Wisconsin Heights, 7:30 p.m.

New Glarus at Marshall, 7:30 p.m.

Six Rivers West Conference

Barneveld at Pecatonica, 7:30 p.m.

SWAL

Mineral Point at Riverdale, 7:30 p.m.

Trailways West Conference

Pardeeville at Cambria-Friesland, 7:15 p.m.

Trailways South Conference

Deerfield at Johnson Creek, 7:15 p.m.

ADVERTISEMENT

Madison Country Day at Madison Abundant Life/St. Ambrose, 7:15 p.m.

Non-conference

Lena-Winslow (Ill.) at Monroe, 7:15 p.m.

Mauston at Reedsburg, 7:15 p.m.

McFarland at Madison Edgewood, 7:15 p.m.

Tomah at Portage, 7:15 p.m.

Wales Kettle Moraine at Watertown, 7:15 p.m.

Dodgeville at Sauk Prairie, 7:30 p.m.

Mount Horeb at Platteville, 7:30 p.m.

Wisconsin Dells at River Valley, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Capitol North Conference

Watertown Luther Prep at Poynette, 7:30 p.m.

Rock Valley Conference

Jefferson at Evansville, 7:15 p.m.

McFarland at Edgerton, 7:15 p.m.

Non-conference

Lodi at Wisconsin Dells, 7 p.m.

Lakeside Lutheran at Stoughton, 7:15 p.m.

Baraboo at Wisconsin Rapids, 7:30 p.m.

Madison Edgewood at Janesville Craig, 7:30 p.m.

New Glarus at Dodgeville, 7:30 p.m.

Ripon at Belleville, 7:30 p.m.

Wisconsin Heights at Argyle, 7:30 p.m.

WRESTLING

Badger North Conference

Beaver Dam at DeForest, 7 p.m.

Rock Valley Conference

Poynette at Jefferson, 7 p.m.

Trailways Conference

Deerfield at Dodgeland, 7 p.m.

Trailways Conference Duals at Markesan, 5:15 p.m. (Cambria-Friesland co-op, Markesan, Montello, Oakfield, Oshkosh Lourdes, Princeton)

Non-conference

Evansville at Verona, 7 p.m.

Lodi at Middleton, 7 p.m.

Madison East at Columbus, 7 p.m.

McFarland at Madison La Follette, 7 p.m.

BOYS HOCKEY

Badger North Conference

Beaver Dam co-op vs. Reedsburg co-op at Reedsburg Area Community Arena, 7 p.m.

Badger South Conference

McFarland vs. Madison Edgewood at LaBahn Arena, 7 p.m.

Oregon vs. Monroe co-op at SLICE Arena, Monroe, 7 p.m.

Non-conference

Stevens Point vs. Baraboo co-op at Pierce Park, Baraboo, 7:30 p.m.

ADVERTISEMENT

Stoughton vs. Sauk Prairie co-op at SPARC Ice Arena, Prairie du Sac, 7 p.m.

GIRLS HOCKEY

Hartland Arrowhead vs. Beloit Memorial co-op, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Badger North Conference

DeForest at Baraboo, 6 p.m.

Badger South Conference

Madison Edgewood vs Watertown at Riverside Middle School, Watertown, 6 p.m.

Oregon at Stoughton, 6 p.m.

Non-conference

Waunakee at McFarland, 6 p.m.

GYMNASTICS

Badger North Conference

Sauk Prairie, Reedsburg at Waunakee/DeForest, 6:30 p.m.

Badger South Conference

Milton at Mount Horeb, 6 p.m.

Monona Grove at Baraboo, 6 p.m.