Sports on TV

August 3, 2022 GMT
Adv06
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Monday, August 8
LITTLE LEAGUE BASEBALL
9 a.m.

ESPN — New England Regional: TBD, Bristol, Conn.

11 a.m.

ESPN — Southeast Regional: TBD, Warner Robins, Ga.

1 p.m.

ESPN — Metro Regional: TBD, Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Southwest Regional: TBD, Waco, Texas

5 p.m.

ESPN — West Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

7 p.m.

ESPN — Great Lakes Regional: TBD, Whitestown, Ind.

9 p.m.

ESPN — Northwest Regional: TBD, San Bernardino, Calif. ---

Tuesday, August 9
LITTLE LEAGUE BASEBALL
1 p.m.

ESPN — Southwest Regional: TBD, Final, Waco, Texas

3 p.m.

ESPN — Great Lakes Regional: TBD, Whitestown, Ind.

5 p.m.

ESPN — Southeast Regional: TBD, Final, Warner Robins, Ga.

7 p.m.

ESPN — Mid-Atlantic Regional: TBD, Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN — Mountain Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

ADVERTISEMENT
MLB BASEBALL
7 p.m.

TBS — TBA

SOCCER (MEN'S)
8:30 p.m.

ESPN2 — All-Star Skills Challenge: MLS All-Stars vs. Liga MX All-Stars, St. Paul, Minn. ---

Wednesday, August 10
GOLF
6 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

LITTLE LEAGUE BASEBALL
11 a.m.

ESPN — Midwest Regional: TBD, Whitestown, Ind.

1 p.m.

ESPN — New England Regional: TBD, Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Northwest Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

5 p.m.

ESPN — Great Lakes Regional: TBD, Whitestown, Ind.

7 p.m.

ESPN2 — Metro Regional: TBD, Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN2 — West Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

MLB BASEBALL
8 p.m.

FS1 — Chicago White Sox at Kansas City

SOCCER (MEN'S)
8:30 p.m.

ESPN — MLS All-Star Game: MLS All-Stars vs. Liga MX All-Stars, St. Paul, Minn. ---

Thursday, August 11
GOLF
8 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, First Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

12 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, First Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb.

3 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, First Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

7 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

LACROSSE (WOMEN'S)
5:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Orange, Sparks Glencoe, Md.

8 p.m.

ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Gold vs. Team Purple, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE BASEBALL
11 a.m.

ESPN — Midwest Regional: TBD, Whitestown, Ind.

1 p.m.

ESPN — Mid-Atlantic Regional: TBD, Bristol, Conn.

3 p.m.

ESPN — Mountain Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

5 p.m.

ESPN — New England Regional: TBD, Bristol, Conn.

7 p.m.

ESPN — Northwest Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

MLB BASEBALL
7 p.m.

FOX — Chicago Cubs at Cincinnati

SOCCER (WOMEN'S)
6:55 p.m.

FS1 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: France vs. Nigeria, Group C, San José, Costa Rica

9:50 p.m.

FS1 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: Canada vs. South Korea, Group C, San José, Costa Rica ---

Friday, August 12
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
5 a.m. (Saturday)
ADVERTISEMENT

FS1 — AFL Premiership: Carlton at Melbourne

GOLF
8 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, Second Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

12 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Second Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb.

3 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Second Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

7 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

11 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, First Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash. (Taped)

HORSE RACING
5 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

LITTLE LEAGUE BASEBALL
1 p.m.

ESPN — Midwest Regional: TBD, Whitestown, Ind.

3 p.m.

ESPN — Mid-Atlantic Regional: TBD, Bristol, Conn.

5 p.m.

ESPN — Mountain Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

7 p.m.

ESPN2 — Metro Regional: TBD, Bristol, Conn.

9 p.m.

ESPN2 — West Regional: TBD, San Bernardino, Calif.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
4 p.m.

ESPN2 — Little League Softball World Series: TBD, Game 15, Greenville, N.C.

7 p.m.

ESPNU — Little League Softball World Series: TBD, Game 16, Greenville, N.C.

MIXED MARTIAL ARTS
9 p.m.

SHO — Bellator 284 Main Card: Neiman Gracie vs. Goiti Yamauchi (Welterweights), Sioux Falls, S.D.

ADVERTISEMENT
SOCCER (MEN'S)
7:55 p.m.

FS1 — Liga MX: Pachuca at Juárez

SOFTBALL
9 p.m.

ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Gold vs. Team Purple, Rosemont, Ill. ---

Saturday, August 13
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
5 a.m.

FS1 — AFL Premiership: Carlton at Melbourne

AUTO RACING
3 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: Qualifying, Richmond Raceway, Richmond, Va.

4:30 p.m.

FS1 — NHRA: Qualifying, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan.

5 p.m.

USA — NASCAR Cup Series: Qualifying, Richmond Raceway, Richmond, Va.

8 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The Worldwide Express 250 for Carrier Appreciation, Playoffs, Round of 10, Richmond Raceway, Richmond, Va.

BOXING
10 p.m.

ESPN — WBO Top Rank: Teofimo Lopez vs. Pedro Campa (Junior-Welterweights), Las Vegas

CFL FOOTBALL
7 p.m.

ESPN2 — British Columbia at Calgary

GOLF
9:30 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, Third Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

1 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Third Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

3 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

NBC — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Third Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

ADVERTISEMENT
6 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Second Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.

9 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Third Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb. (Taped)

HORSE RACING
12:30 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

6 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

LACROSSE (WOMEN'S)
1 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Orange, Sparks Glencoe, Md.

3:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Gold, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
1 p.m.

ESPN2 — Little League Softball World Series: TBD, Game 17, Greenville, N.C.

4 p.m.

ESPN2 — Little League Softball World Series: TBD, Game 18, Greenville, N.C.

MIXED MARTIAL ARTS
2 p.m.

ESPN — PFL Playoffs: Welterweights & Heavyweights

4 p.m.

ESPN — UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, San Diego

7 p.m.

ESPN — UFC Fight Night Main Card: Marlon Vera vs. Dominick Cruz (Bantamweights), San Diego

MLB BASEBALL
7 p.m.

FOX — Regional Coverage: TBA

SOCCER (MEN'S)
10 a.m.

USA — Premier League: Bournemouth at Manchester City

12:30 p.m.

NBC — Premier League: Manchester United at Brentford

ADVERTISEMENT
SOFTBALL
6 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Orange, Rosemont, Ill.

8:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Gold, Rosemont, Ill. ---

Sunday, August 14
AUTO RACING
1 p.m.

FS1 — NHRA: Qualifying, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan. (Taped)

2 p.m.

FS1 — NHRA: The Menards NHRA Nationals Presented By PetArmor, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan.

3 p.m.

USA — NASCAR Cup Series: The Federated Auto Parts 400, Richmond Raceway, Richmond, Va.

BIG3 BASKETBALL
4 p.m.

CBS — Playoffs: TBD, Tampa, Fla.

GOLF
8 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, Final Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

12 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

2 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Final Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb.

NBC — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

5 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Final Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.7 p.m.

7 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

HORSE RACING
5 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

LACROSSE (WOMEN'S)
1 p.m.

ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Blue, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
1 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

4 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

MLB BASEBALL
7 p.m.

ESPN — NY Yankees at Boston

ESPN2 — NY Yankees at Boston (Kay-Rod Cast)

SKATEBOARDING
4 p.m.

ESPN2 — Street League: Finals, Seattle

SOCCER (MEN'S)
9 a.m.

USA — Premier League: West Ham United at Nottingham Forest

11:30 a.m.

USA — Premier League: Tottenham Hotspur at Chelsea

SOCCER (WOMEN'S)
6:50 p.m.

FS1 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: U.S. vs. Netherlands, Group D, San José, Costa Rica ---