TABC boys and girls high school basketball rankings

December 14, 2021 GMT

SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas Association of Basketball Coaches high school rankings for the week of Dec. 13.

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 10-0; 2. Richardson, 11-1; 3. McKinney, 15-1; 4. Friendswood Clear Brook, 15-2; 5. Humble Atascocita, 12-2; 6. Dickinson, 16-1; 7. Fort Bend Elkins, 12-4; 8. Spring Westfield, 11-1; 9. Austin Westlake, 14-1; 10. Cy Falls, 12-3; 11. Coppell, 11-5; 12. North Crowley, 11-3; 13. Arlington Martin, 12-2; 14. Killeen Harker Heights, 13-2; 15. Katy Seven Lakes, 15-1; 16. DeSoto, 11-3; 17. Richardson Lake Highlands, 13-2; 18. Denton Guyer, 14-2; 19. Alvin Shadow Creek, 10-2; 20. Pearland Dawson, 10-5; 21. Lewisville Marcus, 9-3; 22. Allen, 12-5; 23. EP Americas, 18-1; 24. San Marcos, 13-4; 25. Schertz Clemens, 15-2.

Class 5A

1. Dallas Kimball, 4-4; 2. Beaumont United, 10-1; 3. Mansfield Timberview, 13-2; 4. Amarillo, 13-4; 5. Crosby, 6-7; 6. Katy Paetow, 11-4; 7. Frisco Memorial, 9-3; 8. Boerne Champion, 11-4; 9. Lancaster, 8-7; 10. Mansfield Legacy, 12-2; 11. Mansfield Summit, 8-4; 12. Fort Bend Hightower, 8-6; 13. Fort Bend Marshall, 12-1; 14. EP Chapin, 13-3; 15. Dallas Highland Park, 10-2; 16. Richland, 9-2; 17. Baytown Goose Creek Memorial, 9-5; 18. SA Jefferson, 10-7; 19. Frisco Liberty, 13-1; 20. Sulphur Springs, 13-4; 21. Manor, 8-7; 22. Leander Rouse, 11-5; 23. Brownsville Pace, 14-3; 24. NRH Birdville, 8-4; 25. Buda Johnson, 14-1.

ADVERTISEMENT

Class 4A

1. Dallas Faith Family, 12-2; 2. Silsbee, 11-3; 3. Dallas Carter, 11-5; 4. Stafford, 12-4; 5. Dallas Roosevelt, 11-2; 6. La Marque, 8-5; 7. Argyle, 10-5; 8. Houston Yates, 6-2; 9. Boerne, 8-5; 10. Waco Connally, 9-2; 11. Somerset, 14-3; 12. Hardin-Jefferson, 13-2; 13. Van Alstyne, 9-4; 14. Austin LBJ, 10-4; 15. CC West Oso, 13-3; 16. Waco La Vega, 11-3; 17. Canyon, 8-4; 18. WF Hirschi, 9-4; 19. Lubbock Estacado, 11-4; 20. Pleasanton, 10-5; 21. Burkburnett, 7-4; 22. Paris, 11-5; 23. CC Miller, 9-5; 24. Madisonville, 13-0; 25. Center, 9-4.

Class 3A

1. Dallas Madison, 12-6; 2. SA Cole, 8-6; 3. Brock, 11-3; 4. Hitchcock, 6-4; 5. Shallowater, 10-1; 6. Tatum, 6-2; 7. Crockett, 7-3; 8. New Waverly, 8-3; 9. WF City View, 10-3; 10. CC London, 9-5; 11. Little River Academy, 8-5; 12. Nacogdoches Central Heights, 9-6; 13. Diboll, 3-2; 14. Commerce, 7-8; 15. Lytle, 8-3; 16. Lorena, 3-10; 17. Abernathy, 2-1; 18. Franklin, 0-0; 19. Childress, 4-5; 20. Mineola, 6-4; 21. Santa Rosa, 6-9; 22. IDEA North Mission, 7-4; 23. Peaster, 9-5; 24. Winnie East Chambers, 9-1; 25. Marion, 11-2.

Class 2A

ADVERTISEMENT

1. Clarendon, 8-1; 2. Lipan, 12-0; 3. Douglass, 11-2; 4. Mumford, 8-5; 5. Flatonia, 11-1; 6. La Rue La Poynor, 13-2; 7. New Home, 11-2; 8. Dallardsville Big Sandy, 8-5; 9. New Deal, 8-3; 10. Thorndale, 8-4; 11. Grapeland, 8-5; 12. Martins Mill, 8-2; 13. Tolar, 11-2; 14. Port Aransas, 8-6; 15. Gruver, 9-4; 16. Olton, 12-2; 17. Farwell, 7-1; 18. Timpson, 0-0; 19. Italy, 2-2; 20. Frankston, 9-3; 21. Tenaha, 3-2; 22. Wink, 2-4; 23. SA Lee Academy, 13-3; 24. Cisco, 3-1; 25. Hearne, 2-4.

Class 1A

1. Texline, 8-1; 2. Calvert, 5-4; 3. Graford, 14-1; 4. Tilden McMullen County, 11-3; 5. Dime Box, 11-2; 6. San Perlita, 14-3; 7. Mertzon Irion County, 9-2; 8. Wildorado, 13-1; 9. Lingleville, 5-6; 10. Dodd City, 9-4; 11. Springlake Earth, 5-4; 12. Nazareth, 5-6; 13. Avinger, 11-3; 14. Chireno, 7-9; 15. Waelder, 2-5; 16. Rankin, 6-4; 17. Jayton, 5-3; 18. Huckabay, 9-5; 19. Trinidad, 6-4; 20. Munday, 11-2; 21. Eula, 9-3; 22. Laneville, 6-3; 23. Whitharral, 8-3; 24. Westbrook, 0-0; 25. Klondike, 1-3.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. SA Antonian, 20-0; 2. Plano John Paul II, 16-4; 3. SA Central Catholic, 15-4; 4. Houston Bellaire Episcopal, 12-3; 5. Addison Greenhill, 10-6; 6. Plano Prestonwood Christian, 10-5; 7. SA Christian, 10-4; 8. Tomball Concordia Lutheran, 8-7; 9. Episcopal School of Dallas, 9-5; 10. Houston Christian, 10-7.

TAPPS 5A

1. McKinney Christian, 15-4; 2. Austin St. Michael’s, 12-6; 3. The Woodlands Christian, 8-6; 4. Grapevine Faith Christian, 11-6; 5. Brownsville St. Joseph’s, 17-1; 6. FW Southwest Christian, 10-4; 7. Tyler The Brook Hill, 11-1; 8. SA TMI Episcopal, 8-12; 9. Laredo St. Augustine, 15-4; 10. Houston Second Baptist, 7-7.

TAPPS 4A

1. Arlington Grace Prep, 11-2; 2. Lubbock Trintiy Christian, 12-2; 3. Houston Westbury Christian, 12-9; 4. Houston St. Thomas Episcopal, 7-6; 5. Colleyville Covenant, 4-2; 6. Schertz John Paul II, 9-11; 7. FW Lake Country Christian, 11-5; 8. Lubbock Christian, 5-0; 9. Arlington Pantego Christian, 9-1; 10. SA Lutheran, 11-4.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 8-2; 2. Austin Hill Country, 18-2; 3. Dallas Yavneh, 10-2; 4. Huntsville Alpha Omega, 6-3; 5. Richardson North Dallas Adventist, 0-0; 6. Denton Calvary, 4-4; 7. Houston Lutheran North, 0-0; 8. Tomball Rosehill, 12-4; 9. New Braunfels Christian, 10-4; 10. Lucas Christian, 1-0.

TAPPS 2A

1. Houston Grace Christian, 8-1; 2. Lubbock Kingdom, 0-0; 3. Marble Falls Faith, 0-0; 4. Galveston O’Connell, 4-0; 5. Lubbock All-Saints Episcopal, 0-0; 6. Sherman Texoma Christian, 2-1; 7. Longview Christian, 7-2; 8. Red Oak Ovilla Christian, 2-1; 9. Longview Trinity, 0-0; 10. Garland Christian, 0-0.

TAPPS 1A

1. DeSoto Canterbury Kingdom, 0-0; 2. Cypress Covenant, 0-0; 3. Irving Faustina, 0-0; 4. Fredericksburg Heritage, 0-0; 5. San Angelo Cornerstone, 1-2; 6. SA Legacy Christian, 0-1; 7. Longview Christian Heritage, 0-0; 8. Amarillo Holy Cross, 0-0; 9. Houston Beren, 2-0; 10. Spring Founders Christian, 4-1.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. DeSoto, 10-1; 2. Plano East, 12-1; 3. Duncanville, 14-3; 4. Katy Tompkins, 14-0; 5. Humble Summer Creek, 14-1; 6. Spring Branch Memorial, 13-3; 7. SA Northside Clark, 16-2; 8. Alvin Shadow Creek, 15-2; 9. South Grand Prairie, 10-3; 10. Austin High, 15-2; 11. SA Johnson, 15-5; 12. Laredo United South, 19-4; 13. Denton Braswell, 14-2; 14. Keller, 14-4; 15. Coppell, 18-0; 16. Converse Judson, 18-4; 17. Friendswood Clear Brook, 14-4; 18. Cedar Hill, 10-5; 19. Katy Seven Lakes, 17-2; 20. Tomball Memorial, 14-3; 21. Deer Park, 13-3; 22. Plano, 13-3; 23. Langham Creek, 10-6; 24. FW Boswell, 13-4; 25. Rockwall, 11-5.

Class 5A

1. Cedar Park, 16-0; 2. Lubbock Cooper, 10-0; 3. Frisco Liberty, 14-3; 4. Amarillo, 12-2; 5. McKinney North, 12-1; 6. Royse City, 18-2; 7. Frisco Memorial, 13-4; 8. Georgetown, 13-4; 9. Manvel, 18-2; 10. Pflugerville Hendrickson, 15-1; 11. Grapevine, 12-4; 12. CC Veterans Memorial, 21-2; 13. Pflugerville, 14-3; 14. EP Chapin, 18-2; 15. Frisco Lone Star, 8-4; 16. Mansfield Timberview, 8-6; 17. Montgomery, 14-2; 18. Montvieu Barbers Hill, 12-3; 19. EP Burges, 12-2; 20. EP Andress, 12-2; 21. Crandall, 10-4; 22. Lubbock Monterey, 13-4; 23. Frisco Reedy, 9-5; 24. Wylie East, 8-5; 25. Boerne Champion, 10-5.

Class 4A

1. Argyle, 18-0; 2. Hardin-Jefferson, 12-3; 3. Canyon, 10-3; 4. Brownsboro, 21-1; 5. Fredericksburg, 16-1; 6. Midlothian Heritage, 13-3; 7. Waco La Vega, 14-3; 8. Glen Rose, 15-2; 9. Kennedale, 17-5; 10. Sunnyvale, 11-5; 11. Levelland, 11-2; 12. Boerne, 11-3; 13. Geronimo Navarro, 19-3; 14. Beeville Jones, 14-1; 15. Sanger, 13-4; 16. EP Mountain View, 13-4; 17. Decatur, 11-2; 18. Palestine, 19-3; 19. Seminole, 14-3; 20. Stephenville, 11-4; 21. Mexia, 14-4; 22. Rockport-Fulton, 15-6; 23. CC West Oso, 10-3; 24. Canton, 11-5; 25. Devine, 12-5.

Class 3A

1. Canadian, 15-0; 2. Shallowater, 14-0; 3. Tuscola Jim Ned, 13-0; 4. Fairfield, 13-1; 5. Woodville, 13-2; 6. Brownfield, 4-3; 7. Winnsboro, 12-4; 8. Idalou, 10-4; 9. Bishop, 14-4; 10. Little River Academy, 12-4; 11. Poth, 13-2; 12. Peaster, 13-4; 13. Teague, 5-3; 14. Palacios, 14-2; 15. Pottsboro, 13-3; 16. Jourdanton, 13-3; 17. Lyford, 15-2; 18. Whitesboro, 12-4; 19. Skidmore-Tynan, 12-5; 20. Columbus, 13-0; 21. Maypearl, 15-1; 22. Franklin, 9-4; 23. Nocona, 8-4; 24. Ponder, 6-9; 25. Brock, 7-6.

Class 2A

1. Gruver, 10-0; 2. Lovelady, 15-2; 3. Panhandle, 10-5; 4. Lipan, 10-5; 5. Martins Mill, 13-3; 6. Douglass, 13-2; 7. New Home, 13-3; 8. Wellington, 10-4; 9. La Rue La Poynor, 16-2; 10. Muenster, 11-3; 11. Sudan, 9-7; 12. Farwell, 12-1; 13. Alvord, 13-7; 14. Goldthwaite, 12-4; 15. Sundown, 13-4; 16. Cisco, 12-4; 17. Harper, 10-3; 18. Woden, 13-6; 19. Archer City, 10-3; 20. Timpson, 7-4; 21. Quanah, 10-2; 22. Frankston, 12-4; 23. Port Aransas, 13-5; 24. Evadale, 14-4; 25. San Saba, 12-4.

Class 1A

1. Ackerly Sands, 13-2; 2. Huckabay, 15-3; 3. Mertzon Irion County, 16-0; 4. Neches, 13-0; 5. Graford, 11-1; 6. Chireno, 13-3; 7. Nazareth, 8-8; 8. Jayton, 13-3; 9. Roscoe Highland, 11-2; 10. Gail Borden County, 10-5; 11. Robert Lee, 12-2; 12. Tilden McMullen County, 13-4; 13. Priddy, 11-3; 14. Slidell, 10-5; 15. Veribest, 1-1; 16. Westbrook, 11-5; 17. Hermleigh, 10-6; 18. D’Hanis, 8-0; 19. Lingleville, 9-2; 20. Sterling City, 11-4; 21. Moulton, 14-5; 22. Henrietta Midway, 5-6; 23. Spur, 11-4; 24. Eula, 10-7; 25. Klondike, 8-2.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston Christian, 16-0; 2. Dallas Bishop Lynch, 14-4; 3. Plano John Paul II, 16-5; 4. Houston St. Agnes, 13-3; 5. Argyle Liberty Christian, 17-3; 6. Houston St. Pius X, 10-2; 7. SA Antonian, 18-8; 8. Houston Village, 12-6; 9. Dallas Ursuline, 13-5; 10. Plano Prestonwood Christian, 9-8.

TAPPS 5A

1. Boerne Geneva, 11-0; 2. Austin Hyde Park, 8-1; 3. Houston Second Baptist, 7-5; 4. FW Christian, 9-5; 5. Dallas Christian, 5-11; 6. Frisco Legacy Christian, 9-4; 7. Sugar Land Fort Bend Christian, 11-5; 8. SA St. Mary’s Hall, 11-6; 9. FW Southwest Christian, 7-7; 10. Houston Lutheran South, 8-6.

TAPPS 4A

1. Lubbock Christian, 7-4; 2. SA Lutheran, 8-5; 3. Tyler Bishop Gorman, 14-6; 4. FWLake Country Christian, 5-8; 5. Magnolia Legacy Prep Christian, 7-6; 6. Lubbock Trinity Christian, 2-8; 7. Dallas The Shelton, 3-1; 8. Midland Trinity, 5-0; 9. Willow Park Trinity Christian, 5-8; 10. Houston Cypress Christian, 3-5.

TAPPS 3A

1. Houston Lutheran North, 9-5; 2. Round Rock Christian, 5-2; 3. Tomball Rosehill Christian, 7-4; 4. Kennedale Fellowship, 9-2; 5. Austin San Juan Diego Catholic, 8-0; 6. Waco Live Oak Classical, 7-5; 7. Denton Calvary, 6-2; 8. SA The Christian School Castle Hills, 4-0; 9. Austin Hill Country Christian, 8-6; 10. Richardson North Dallas Adventist, 6-2.

TAPPS 2A

1. Shiner St. Paul, 3-2; 2. Halletsville Sacred Heart, 2-2; 3. Edinburg Harvest Christian, 12-5; 4. Dallas First Baptist, 6-3; 5. Ovilla Christian, 5-2; 6. Sherman Texoma Christian, 3-7; 7. Weatherford Christian, 7-4; 8. Lubbock Southcrest, 1-1; 9. Bryan Allen, 4-5; 10. Victoria Faith, 1-5.

TAPPS 1A

1. San Angelo Cornerstone, 2-0; 2. WF Christ, 4-2; 3. Plainview Christian, 5-5; 4. Athens Christian Prep, 9-5; 5. Waxahachie Prep, 4-3; 6. Fredericksburg Heritage, 0-1; 7. Conroe Calvary Baptist, 3-1; 8. Wichita Christian, 3-3; 9. Weatherford Victory Baptist, 4-2; 10. Longview St. Mary’s.