Monday’s Scores

February 15, 2022 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

A-H-S-T-W, Avoca 85, Griswold 22

Ankeny Centennial 76, Marshalltown 71

Charles City 69, Mason City 65

Coon Rapids-Bayard 50, Ar-We-Va, Westside 45

Harlan 67, Carlisle 55

South Sioux City, Neb. 69, LeMars 62

Spencer 74, Sioux City, West 51

Waukee Northwest 57, Ames 54, 2OT

Class 1A District 1=

Quarterfinal=

Gehlen Catholic, Le Mars 77, Lawton-Bronson 45

Kingsley-Pierson 52, Westwood, Sloan 17

Newell-Fonda 92, River Valley, Correctionville 21

Woodbury Central, Moville 67, St. Mary’s, Storm Lake 51

Class 1A District 2=

Quarterfinal=

George-Little Rock 50, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 47

Hartley-Melvin-Sanborn 63, Trinity Christian High School 55, OT

South O’Brien, Paullina 69, Harris-Lake Park 44

St. Mary’s, Remsen 73, Akron-Westfield 25

ADVERTISEMENT

Class 1A District 3=

Quarterfinal=

Lake Mills 82, West Bend-Mallard 41

North Iowa, Buffalo Center 50, North Union 28

Ruthven-Ayrshire 70, Bishop Garrigan 53

West Hancock, Britt 41, St. Edmond, Fort Dodge 38

Class 1A District 4=

Quarterfinal=

Dunkerton 69, Riceville 38

Newman Catholic, Mason City 79, Tripoli 56

North Butler, Greene 47, Rockford 41

West Fork, Sheffield 52, Nashua-Plainfield 50

Class 1A District 5=

Quarterfinal=

Janesville 58, East Buchanan, Winthrop 40

Maquoketa Valley, Delhi 64, AGWSR, Ackley 35

North Linn, Troy Mills 105, Valley Lutheran, Cedar Falls 22

North Tama, Traer 71, Waterloo Christian School 59

Class 1A District 6=

Quarterfinal=

Edgewood-Colesburg 72, Central Elkader 30

Kee, Lansing 72, South Winneshiek, Calmar 67

Turkey Valley, Jackson Junction 43, Clayton Ridge, Guttenberg 41

Wapsie Valley, Fairbank 63, West Central, Maynard 30

Class 1A District 7=

Quarterfinal=

Alburnett 68, Central City 29

Belle Plaine 68, Cedar Valley Christian School 50

Gladbrook-Reinbeck 85, H-L-V, Victor 41

Hudson 73, Don Bosco, Gilbertville 49

Class 1A District 8=

Quarterfinal=

Bellevue 72, Bellevue Marquette Catholic 51

Easton Valley 44, Prince of Peace Prep, Clinton 33

Lisbon 64, Midland, Wyoming 32

Springville 92, North Cedar, Stanwood 57

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

Burlington Notre Dame 55, Wapello 30

Danville 62, Lone Tree 42

Hillcrest Academy 61, Holy Trinity 36

Winfield-Mount Union 53, Highland, Riverside 33

Class 1A District 10=

Quarterfinal=

Iowa Valley, Marengo 45, Sigourney 42, 6OT

Montezuma 63, Pekin 46

New London 85, English Valleys, North English 43, 6OT

WACO, Wayland 65, Keota 46

Class 1A District 11=

Quarterfinal=

Baxter 83, Southeast Warren, Liberty Center 54

Colo-NESCO 63, Collins-Maxwell 58

ADVERTISEMENT

Lynnville-Sully 57, GMG, Garwin 41

Martensdale-St. Marys 71, BCLUW, Conrad 45

Class 1A District 12=

Quarterfinal=

Lamoni 68, Mormon Trail, Garden Grove 62

Moravia 74, Twin Cedars, Bussey 43

Mount Ayr 84, Seymour 37

North Mahaska, New Sharon 72, Wayne, Corydon 17

Class 1A District 13=

Quarterfinal=

Ankeny Christian Academy 52, Earlham 42

Grand View Christian 85, Woodward Academy 23

Madrid 88, East Union, Afton 44

Ogden 56, Murray 52

Class 1A District 14=

Quarterfinal=

Bedford 37, Sidney 31

East Mills 61, Diagonal 31

St. Albert, Council Bluffs 75, Fremont Mills, Tabor 49

Stanton 55, Lenox 46

Class 1A District 15=

Quarterfinal=

Audubon 69, Riverside, Oakland 67

Exira/Elk Horn-Kimballton 69, Nodaway Valley 56

IKM-Manning 46, CAM, Anita 44, OT

Class 1A District 16=

Quarterfinal=

Boyer Valley, Dunlap 45, Logan-Magnolia 34

Tri-Center, Neola 51, Woodbine 45

West Harrison, Mondamin 67, Glidden-Ralston 36

Class 2A District 1=

Quarterfinal=

Hinton 75, MVAOCOU 25

West Monona 63, Sheldon 59

Class 2A District 2=

Quarterfinal=

Cherokee, Washington 77, Alta-Aurelia 41

East Sac County 63, Ridge View 56

Class 2A District 3=

Quarterfinal=

Unity Christian 60, Sibley-Ocheyedan 42

West Lyon, Inwood 63, Spirit Lake 52

Class 2A District 4=

Quarterfinal=

Manson Northwest Webster 64, PAC-LM 59

Okoboji, Milford 73, Emmetsburg 47

Class 2A District 5=

Quarterfinal=

Kuemper Catholic, Carroll 89, Eagle Grove 44

Southeast Valley 65, Greene County 57

Class 2A District 6=

Quarterfinal=

Forest City 68, Central Springs 46

Garner-Hayfield-Ventura 67, Belmond-Klemme 22

Class 2A District 7=

Quarterfinal=

Dike-New Hartford 73, South Hamilton, Jewell 47

South Hardin 71, East Marshall, LeGrand 62

Class 2A District 8=

Quarterfinal=

New Hampton 45, Sumner-Fredericksburg 41

Union Community, LaPorte City 45, Columbus Catholic, Waterloo 37

Class 2A District 9=

Quarterfinal=

North Fayette Valley 63, Postville 32

Waukon 73, Oelwein 47

Class 2A District 10=

Quarterfinal=

Beckman, Dyersville 54, Tipton 33

Cascade,Western Dubuque 51, Regina, Iowa City 31

Class 2A District 11=

Quarterfinal=

Durant-Bennett 50, West Liberty 39

Northeast, Goose Lake 62, Louisa-Muscatine 27

Class 2A District 12=

Quarterfinal=

Mediapolis 55, Van Buren, Keosauqua 34

West Burlington 63, Central Lee, Donnellson 29

Class 2A District 13=

Quarterfinal=

Albia 51, Centerville 35

Central Decatur, Leon 74, Davis County, Bloomfield 57

Class 2A District 14=

Quarterfinal=

PCM, Monroe 71, Chariton 38

West Marshall, State Center 60, Colfax-Mingo 44

Class 2A District 15=

Quarterfinal=

Interstate 35,Truro 62, Woodward-Granger 44

Panorama, Panora 66, West Central Valley, Stuart 49

Class 2A District 16=

Quarterfinal=

Clarinda 50, Shenandoah 27

Red Oak 65, Missouri Valley 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/