AP names Ypsilanti Arbor Prep’s Petticord top Div. 3 player

April 5, 2022 GMT

The 2022 Associated Press Division 3 girls’ basketball All-State team as selected by a panel of eight Michigan sportswriters.

Player of the Year: Mya Petticord, Ypsilanti Arbor Prep

Coach of the Year: Aleah Holcomb, Kent City

First Team All-State

Mya Petticord, Ypsilanti Arbor Prep, Sr.

Lizzy Liedel, Erie Mason, Sr.

Lexie Bowers, Kent City, Jr.

Grace Bradford, Maple City Glen Lake, Sr.

Emma Schierbeek, McBain, Sr.

Adelyn Moore, Caro, Jr.

Ally Schultz, St. Ignace, Sr.

Kyla Wiersema, Muskegon Western Michigan Christian, Sr.

Samantha Dietz, Watervliet, Jr.

Mackenzie Miller, Schoolcraft, Sr.

Stephanie Utomi, Ypsilanti Arbor Prep, So.

Karianna Woods, Ypsilanti Arbor Prep, Sr.

Olivia Flynn, Harbor Springs, Fr.

Second Team All-State

(Nominees receiving two or more votes from the eight-member panel)

ADVERTISEMENT

Taylor Petrosky, Charlevoix, Sr.

Erin Sherwood, Dansville, Sr.

Madelyn Geers, Kent City, So.

Honorable Mention

(Nominees receiving one or no votes from the eight-member panel)

Regan Finkbeiner, Hemlock; Melanie Moore, Bishop Foley; Emma Smieska, Leslie; Aydan Dalak, Reese; Avery Collins, Blissfield; Stacy Utomi, Ypsilanti Arbor Prep; Marybeth Halonen, Calumet; Lauren Wilder, Manton; Zoie Bamm, Brooklyn Columbia Central; Tadassa Brown, Brooklyn Columbia Central; Kennedi Stout, Carson City-Crystal; Jessica Robbins, Maple City Glen Lake; Lorna Strieff, Laingsburg; Alexis Snodgrass, Hartford; Faith Edwards, Centreville; Allison Starbuck, Bloomingdale; Catherine McMahon, Kalamazoo Hackett; Haylie Wilson, Bronson; Emma Allison, Bloomingdale; Brooke Craven, Whitmore Lake; Mackenzie Baker, Jonesville; Emily Grulke, Rochester Hills Lutheran Northwest; Emily Bender, Sandusky; Kendall Zoulek, Shelby; Addi Hovey, Hart; Aspen Boutell, Hart; Maddie Wiersema, Muskegon Western Michigan Christian; Ellie Knapp, Niles-Brandywine; Kendall Standfest, Elk Rapids; Maggie Napont, Traverse City St. Francis; Mackenzie Bisballe, Lake City; Braelyn Berry, Morley Stanwood; Madison Garbow, Morley Stanwood; Chloe Watson, Hemlock; Halen McLaughlin, Sanford Meridian; Madison Travis, Farwell; Gabi Lutchka, Grass Lake; Megan Zeitz, Dansville; Mallory Wheeler, Reading; Chloe Bisballe, Lake City; Colleen Hegewald, Traverse City St. Francis; Sophie Gustavson, Saugatuck, Bailey Stimac, St. Charles; Isabelle Beach, Saginaw Valley Lutheran; Josie Johnson, Reese; Saylar Cuthrell, Cass City; Jessica Robbins, Maple City Glen Lake; Ryleigh Zinn, Genessee; Jordyn Lawrence, Durand; Alexis Miller, New Lothrop; LaBria Austin, Buchanan; Delaney Seaman, Ithaca .

Coaches

Bill Tisron, Lake City; Mike Sykes, Dansville; Ray Joseph, Madison Heights Bishop Foley; Travis Rosema, Hart; Jason Bradford, Maple City Glen Lake; Tanner Smith, Sanford Meridian; Michael Groulx, Farwell

___

Voting panel: Bill Broderick, Battle Creek Enquirer; Brian Calloway, Lansing State Journal; David Goricki, The Detroit News; Marc Vieau, The Cadillac News; Brandon Watson, Sturgis Journal; James Cook, Traverse City Record-Eagle; Jason Juno, Ironwood Daily Globe; Doug Donnelly, Adrian Daily Telegram

___

This story was first published on March 29, 2022. It was updated on April 4, 2022, to add Olivia Flynn of Harbor Springs High School to the first team.