ADVERTISEMENT

Saturday’s Scores

February 13, 2022 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Antioch 48, Ridgewood 46

Argo 63, Bensenville (Fenton) 42

Auburn 75, Hillsboro 69

Beecher 60, Hope Academy 50

Benton 66, Massac County 47

Berwyn-Cicero Morton 60, Addison Trail 41

Breese Central 61, Roxana 29

Calhoun 53, North Greene 41

Carlyle 51, New Athens 32

Carterville 68, DuQuoin 58

Centralia 43, Taylorville 36

Champaign Centennial 78, Effingham 61

Chester 60, Trico 29

Chicago (Lane) 63, Maine East 30

Chicago Heights (Bloom Twp.) def. Kankakee, forfeit

Cissna Park 62, Kankakee Grace Christian 61

Collinsville 45, Springfield 26

Columbia 69, Greenville 41

De La Salle 58, Chicago (Jones) 45

DeKalb 73, Bloomington 64

Delavan 43, Peoria Christian 37

Downers North 35, Waubonsie Valley 34

Dundee-Crown 43, Conant 37

East Dubuque 55, Kaneland 38

ADVERTISEMENT

East St. Louis 65, Vashon, Mo. 56

Effingham St. Anthony 50, Mattoon 40

Eisenhower 64, Mt. Zion 55

Farina South Central 75, Ramsey 33

Fisher 56, Blue Ridge 26

Forreston 60, Oregon 25

Freeport 58, Rockford Jefferson 53

Fremd 75, South Elgin 61

Gilman Iroquois West 46, S. Newton, Ind. 34

Glenbrook North 90, North Chicago 49

Glenbrook South 72, Crystal Lake South 36

Goreville 61, Vienna 56

Grayslake Central 49, Hersey 37

Grayslake North 61, Woodstock 47

Griggsville-Perry 64, East Alton-Wood River 50

Hampshire 45, Geneva 42

Harvey Thornton 66, Waterford Mott, Mich. 45

Hononegah 47, Belvidere North 32

Hoopeston Area High School 57, Armstrong 47

Illinois Valley Central 70, Tolono Unity 63

Jerseyville Jersey 64, Robinson 44

Johnston City 52, Galatia 19

Joliet West 65, Joliet Central 56

Kaneland 55, Indian Creek 38

Lake Forest 51, Lake Forest Academy 30

Lake Park 63, Rich Township 56

Leo 55, Scales Mound 50

Lincoln 48, East Peoria 35

Lindblom 49, Herscher 41

Lyons 65, Proviso West 56

Marissa/Coulterville 49, Lebanon 22

Marmion 59, Sterling 44

Maroa-Forsyth 82, Argenta-Oreana 57

Mendota 59, Newark 54

Monticello 65, Decatur St. Teresa 43

Morris 89, Rockford Christian 88, 2OT

Mulberry Grove 61, Elverado 42

Mundelein 57, St. Charles East 44

Murphysboro/Elverado 77, Harrisburg 33

Naperville Neuqua Valley 67, Glenbard East 24

Naperville North 46, IC Catholic 33

Nashville 54, Anna-Jonesboro 24

New Berlin 36, Lanark Eastland 35

Niles North 72, Taft 58

Nokomis 38, Trenton Wesclin 32

Normal Community 60, Moline 47

Normal University 69, Bloomington Central Catholic 42

Normal West 71, Orr 68

OPH 49, White River Valley, Ind. 45

Oak Lawn Community 80, Riverside-Brookfield 70, OT

Oak Lawn Richards 61, Stagg 57, OT

Oak Park River Forest 69, York 53

ADVERTISEMENT

Olney (Richland County) 62, Lawrenceville 42

Pana 59, St. Joseph-Ogden 54

Pleasant Plains 45, Jacksonville Routt 41

Providence-St. Mel 76, La Salette Notre Dame 56

Quincy 61, Jacksonville 42

Quincy 74, Rushville-Industry 38

River Ridge 64, Warren 41

Riverton 59, Wethersfield 35

Rochelle 58, Princeton 51

Rochester 57, Bethalto Civic Memorial 54

Rockford Auburn 75, Hillsboro 69

Rolling Meadows 73, Von Steuben 35

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 69, Mascoutah 43

Springfield Lanphier 56, Breese Mater Dei 41

St. Charles North 69, Mahomet-Seymour 54

Staunton 50, Pawnee 38

Streator 62, Reed-Custer 55

Sycamore 45, Stillman Valley 43

Thompsonville 66, Joppa 41

Thornton Fractional South 45, Lincoln Way West 43

Waterloo Gibault 54, Waterloo 52

Wauconda 79, Woodstock North 54

Wayne City 54, Carmi White County 47

Wheaton Warrenville South 53, St. Francis 42

Whitney Young 55, Curie 50

Williamsville 62, Franklin (South County) 36

Willowbrook 79, Proviso East 77

Yorkville Christian 74, Pontiac 64

ESCC Tournament=

Joliet Catholic 62, Woodstock Marian 47

Marist 57, St. Viator 49

Championship=

Marian Catholic (Chicago Heights) 55, Lisle (Benet Academy) 46

Consolation Championship=

Carmel 62, Nazareth 56

Third Place=

St. Patrick 43, Quincy Notre Dame 34

Noble League Tournament=

Championship=

Chicago (Noble Street Charter/Comer) 70, Chicago (Noble Street/Butler) 65

Northeastern Tournament=

Championship=

South Beloit 51, Harvest Christian Academy 42

Semifinals=

Harvest Christian Academy 62, Mooseheart 54

South Beloit 68, Westminster Christian 31

Third Place=

Harvest Christian Academy 62, Mooseheart 54

NTC/CIC Shootout=

Altamont 58, Macon Meridian 39

Beecher City/Cowden Herrick 52, ALAH 45

Brownstown - St. Elmo 51, Sullivan 32

Shelbyville 67, North Clay 60

Warrensburg-Latham 54, Neoga 44

Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 54, Tuscola 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/