ADVERTISEMENT

Friday’s Scores

October 30, 2021 GMT

PREP FOOTBALL=

Class 1 District 1=

Quarterfinal=

Scott City 48, Malden 6

Class 1 District 2=

Quarterfinal=

Mark Twain def. Principia, forfeit

Monroe City 70, Van-Far 16

St. Pius X (Festus) 35, Crystal City 0

Class 1 District 3=

Quarterfinal=

Ash Grove 26, Cabool 22

Marionville 44, Pierce City 6

Sarcoxie 28, Diamond 13

Thayer 64, Miller 0

Class 1 District 4=

Quarterfinal=

Adrian 44, Cass-Midway 0

Lincoln 22, Cole Camp 14

Windsor 50, Sherwood 6

Class 1 District 5=

Quarterfinal=

Fayette 66, Slater 24

Harrisburg 28, Tolton Catholic 16

South Callaway 38, Tipton 14

Class 1 District 6=

Quarterfinal=

Highland 60, Paris 0

South Shelby 32, Scotland County 26

Westran 29, Salisbury 12

Class 1 District 7=

Quarterfinal=

Gallatin 48, Putnam County 16

Milan 20, Maysville/Winston 6

Penney 48, Princeton/Mercer 6

South Harrison 7, Polo 6

Class 1 District 8=

Quarterfinal=

East Buchanan 42, Carrollton 0

Mid-Buchanan 56, Plattsburg 6

West Platte 39, Wellington-Napoleon 0

Class 2 District 1=

Quarterfinal=

Kelly 22, Jefferson (Festus) 21

Lift for Life Academy def. East Prairie, forfeit

Class 2 District 2=

Quarterfinal=

Grandview (Hillsboro) 28, Cuba 14

Hermann 27, St. Francis Borgia 6

Class 2 District 3=

Quarterfinal=

Forsyth 41, Houston 34, OT

Liberty (Mountain View) 44, Willow Springs 7

Strafford 7, Springfield Catholic 0, OT

Class 2 District 4=

Quarterfinal=

East Newton 41, El Dorado Springs 6

Fair Grove 48, Clever 0

Mt. Vernon 11, Stockton/Sheldon 0

Class 2 District 5=

Quarterfinal=

Holden 14, Versailles 0

Lafayette County 71, Lone Jack/Kingville 0

Warsaw 52, Knob Noster 0

Class 2 District 6=

Quarterfinal=

Bowling Green 70, Missouri Military Academy 0

California 35, North Callaway 8

Centralia 26, Montgomery County 8

Class 2 District 7=

Quarterfinal=

Macon 42, Clark County 6

Trenton 28, Brookfield 6

Class 2 District 8=

Quarterfinal=

Lawson 36, Pembroke Hill 35

St. Michael 45, Lexington 20

Class 3 District 1=

Quarterfinal=

Dexter 53, Doniphan 6

Potosi 21, Fredericktown 7

Class 3 District 2=

Quarterfinal=

Herculaneum 30, Roosevelt 12

Ste. Genevieve 56, Bayless 8

Class 3 District 3=

Quarterfinal=

Cardinal Ritter def. Wright City, forfeit

Orchard Farm 21, Winfield/Elsberry Co-op 7

Class 3 District 4=

Quarterfinal=

St. James 13, St. Clair 12

Sullivan 21, Westminster Christian 14

Class 3 District 5=

Quarterfinal=

Blair Oaks 53, Osage 0

Boonville 40, Fulton 20

Eldon 36, Southern Boone County 13

Class 3 District 6=

Quarterfinal=

Mountain Grove 21, Cassville 7

Reeds Spring 20, Hollister 12

Seneca 40, Buffalo 16

Class 3 District 7=

Quarterfinal=

Pleasant Hill 55, Oak Grove 36

Class 3 District 8=

Quarterfinal=

Chillicothe 55, Central Academy(Kansas City) 0

Class 4 District 1=

Quarterfinal=

Farmington 49, Perryville 0

Festus 48, Sikeston 6

North County 55, DeSoto 14

Class 4 District 2=

Quarterfinal=

Pacific 81, Affton 0

Class 4 District 3=

Quarterfinal=

Parkway North 49, Clayton 7

Class 4 District 4=

Quarterfinal=

Hazelwood East def. St. Charles, forfeit

Jennings 38, McCluer North 0

St. Dominic 63, Riverview Gardens 6

Class 4 District 5=

Quarterfinal=

Kirksville 35, Marshall 12

Warrenton 44, Moberly 33

Class 4 District 6=

Quarterfinal=

Hillcrest 24, Carl Junction 14

Logan-Rogersville 28, Marshfield 18

McDonald County 35, Monett 0

Class 4 District 7=

Quarterfinal=

Bolivar 31, Warrensburg 14

Harrisonville 51, Grandview 15

Nevada 64, East (Kansas City) 6

Class 4 District 8=

Quarterfinal=

Excelsior Springs 30, Van Horn 15

Kearney 35, Winnetonka 13

Class 5 District 1=

Quarterfinal=

Mehlville 38, Fox 12

Poplar Bluff 42, Oakville 7

Seckman 25, Central (Cape Girardeau) 0

Class 5 District 2=

Quarterfinal=

Eureka 44, Webster Groves 7

Ladue Horton Watkins 42, Parkway South 13

Lafayette (Wildwood) 21, Parkway West 14

Class 5 District 3=

Quarterfinal=

Chaminade 42, Ritenour 14

Ft. Zumwalt East 48, Francis Howell Central 39

Ft. Zumwalt South 21, Francis Howell North 7

Class 5 District 4=

Quarterfinal=

Battle 48, Liberty (Wentzville) 13

Washington 35, Capital City 8

Class 5 District 5=

Quarterfinal=

Camdenton 34, Central (Springfield) 18

Glendale 61, Waynesville 26

Rolla 28, Branson 0

Class 5 District 6=

Quarterfinal=

Republic 54, Parkview 0

Willard 56, Neosho 35

Class 5 District 7=

Quarterfinal=

Belton 47, Raytown South 28

Raytown 42, Truman 0

Smith-Cotton 35, Ruskin 12

Class 5 District 8=

Quarterfinal=

North Kansas City 49, William Chrisman 20

Staley 35, Oak Park 14

Class 6 District 1=

Quarterfinal=

Christian Brothers College 65, Vianney 0

DeSmet 35, Kirkwood 7

Marquette 42, Northwest (Cedar Hill) 0

St. Louis University 28, Lindbergh 0

Class 6 District 2=

Quarterfinal=

Francis Howell 49, Hazelwood West 0

Hazelwood Central 37, Hickman High School 14

Timberland 50, Pattonville 13

Troy Buchanan 54, Ft. Zumwalt West 21

Class 6 District 3=

Quarterfinal=

Joplin 24, Lee’s Summit 21, 2OT

Lee’s Summit North 56, Ozark 14

Nixa 28, Lee’s Summit West 0

Raymore-Peculiar 23, Kickapoo 7

Class 6 District 4=

Quarterfinal=

Liberty 48, Rock Bridge 0

Liberty North 34, Blue Springs 31

Park Hill South 28, Blue Springs South 6

Class Eight-Man District 1=

Quarterfinal=

Osceola 36, Greenfield 0

Class Eight-Man District 3=

Quarterfinal=

DeKalb 68, Stewartsville/Osborne 64

St. Joseph Christian def. Northland Christian, forfeit

Class Eight-Man District 4=

Quarterfinal=

Mound City 38, Albany 28

North Andrew 50, West Nodaway 36

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

___

Information from: ScoreStream Inc., http://ScoreStream.com