Michigan high school football How They Fared

October 21, 2018 GMT

Division 1

1. Detroit Cass Tech (9-0) beat Detroit King 42-8.
2. Clinton Township Chippewa Valley (9-0) beat Utica 49-0.
3. Belleville (9-0) beat Brighton 32-17.
4. East Kentwood (8-1) beat Rockford 28-17.
5. Clarkston (7-2) lost to Oak Park 21-14.
6. Brighton (7-2) lost to Bellebille 32-17.
7. Dearborn Fordson (8-1) beat Canton 49-41.
8. Saline (8-1) beat Grand Blanc 31-7.
10. Grosse Pointe South (8-1) lost to Romeo 41-16.

Division 2

1. Detroit King (7-2) lost to Detroit Cass Tech 42-8.
2. Muskegon Mona Shores (8-1) beat Fruitport 57-38.
3. Oak Park (8-1) beat Clarkston 21-14.
4. Warren De La Salle (7-2) beat Detroit Catholic Central 24-6.
5. Jackson (9-0) beat Lake Fenton 36-14.
6. Livonia Churchill (7-2) beat Plymouth 42-21.
7. Port Huron Northern (8-1) beat Warren Fitzgerald 42-16.
(tie) South Lyon (9-0) beat South Lyon East 20-15.
9. Birmingham Groves (7-2) beat Birmingham Seaholm 26-9.
10. Dearborn Heights Crestwood (8-1) lost to Grosse Ile 29-13.
ADVERTISEMENT

Division 3

1. Muskegon (9-0) beat Muskegon Reeths-Puffer 62-12.
2. DeWitt (9-0) beat Lansing Waverly 63-27.
3. River Rouge (8-1) beat Southfield A&T 45-0.
4. Mount Pleasant (9-0) beat Saginaw Heritage 28-14.
5. Warren Woods Tower (8-1) lost to Port Huron 36-19.
6. Zeeland East (8-1) beat Hudsonville Unity Christian 36-13.
7. East Lansing (8-1) beat Okemos 20-17.
8. Cedar Springs (8-1) beat Grand Rapids Forest Hills Northern 40-0.
9. Gibraltar Carlson (8-1) beat Lincoln Park 45-6.
10. Ortonville Brandon (8-1) beat Swartz Creek 34-27.

Division 4

1. Edwardsburg (9-0) beat Sturgis 56-0.
2. Grand Rapids Catholic Central (8-1) beat Comstock Park 42-7.
3. Williamston (7-2) lost to Pewamo-Westphalia 28-27.
4. Grosse Ile (9-0) beat Dearborn Heights Crestwood 29-13.
5. Hudsonville Unity Christian (7-2) lost to Zeeland East 36-13.
6. Alma (8-1) beat Big Rapids 55-12.
7. Harper Woods (7-2) beat Ecorse 38-6.
8. Three Rivers (8-1) beat Vicksburg 37-7.
9. Escanaba (7-2) beat Kingsford 39-27.
10. St. Clair (7-2) beat New Haven 55-0.
ADVERTISEMENT

Division 5

1. Saginaw Swan Valley (9-0) beat St. Johns 41-20.
2. Portland (9-0) beat Montague 27-20.
3. Reed City (9-0) beat Leroy Pine River 46-0.
4. Montague (7-2) lost to Portland 27-20.
5. Kalamazoo United (9-0) beat Schoolcraft 21-20.
6. Lansing Catholic (8-1) beat Lansing Eastern 49-21.
7. Frankenmuth (7-2) lost to Freeland 15-8.
8. Muskegon Oakridge (8-1) beat Berrien Springs 46-12.
9. Manistee (9-0) beat Grand Rapids NorthPointe Christian 28-14.
(tie) Almont (9-0) beat. Dansville 47-7.
(tie) Berrien Springs (7-2) lost to Muskegon Oakridge 46-12.

Division 6

1. Jackson Lumen Christi (8-0) idle.
2. Traverse City St. Francis (9-0) beat New Lothrop 35-14.
3. Warren Michigan Collegiate (8-1) lost to Millington 34-26.
(tie) Ithaca (8-1) beat Carrollton 42-7.
5. Lake City (9-0) beat Sanford-Meridian 47-20.
6. Grass Lake (8-1) lost to Reading 55-7.
7. Calumet (9-0)beat L'Anse 49-7.
8. Schoolcraft (7-2) lost to Kalamazoo United 21-20.
9. Flint Hamady (9-0) beat Flint Southwestern 43-6.
(tie) Hemlock (8-1) beat Midland Bullock Creek 34-7.

Division 7

1. Pewamo-Westphalia (9-0) beat Williamston 28-27.
2. Ottawa Lake Whiteford (9-0) beat Britton-Deerfield 68-13.
3. New Lothrop (8-1) lost to Traverse City St. Francis 35-14.
4. Madison Heights Madison (9-0) beat Madison Heights Lamphere 60-0.
5. Ishpeming (9-0) beat Bark River-Harris 54-13.
6. Reading (9-0) beat Grass Lake 55-7.
7. Saugatuck (8-1) beat Fennville 56-20.
8. Detroit Loyola (6-3) lost to Dearborn Divine Child 29-6.
9. Cassopolis (9-0) beat Centreville 21-0.
(tie) Sandusky (8-1) beat Bad Axe 30-20.

Division 8

1. Breckenridge (9-0) beat St. Louis 45-0.
2. Adrian Lenawee Christian (8-1) beat Detroit Universal, forfeit.
3. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (7-2) beat Reese 30-19.
4. Pittsford (7-2) lost to Montrose 19-8.
(tie) Sterling Heights Parkway Christian (9-0) beat Detroit Public Safety 22-8.
6. Harbor Beach (8-1) beat Elkton-Pigeon Bay Port Laker 20-0.
7. Johannesburg-Lewiston (8-1) beat Indian River-Inland Lakes 67-14.
8. Clarkston Everest Catholic (8-1) beat Riverview Gabriel Richard 36-35.
9. Rogers City (8-1) beat Manton 14-0.
10. Detroit Public Safety Academy (7-2) lost to Sterling Heights Parkway Christian 22-8.

Division 8 Player

1. Pickford (9-0) beat Cedarville 48-8.
2. Colon (8-1) lost to Wyoming Tri-unity Christian 22-14.
3. Morrice (9-0) beat Webberville 32-0.
4. Wyoming Tri-unity Christian (9-0) beat Colon 22-14.
5. Engadine (8-1) beat Crystal Falls Forest Park 52-42.